Krepšinis – ar tikrai apie jį žinome viską?

Žmonės myli krepšinį dėl daugybės priežasčių. Vieni mėgsta azartą ir adrenaliną, kuris juos užplūsta tuomet, kai jie serga už savo mėgstamą krepšinio komandą. Kiti jaučia pareigą palaikyti savo šalies rinktinę svarbiausių krepšinio čempionatų metu. Dar kitiems – tai yra gyvenimo būdas ar net tikrų tikriausia aistra.

O kadangi krepšinis Lietuvoje yra priskiriamas antrajai religijai ir labai dažnai iš krepšinio sporto entuziastų yra girdimi tokie raginimai kaip „visuomet palaikyk savo šalies krepšinio rinktinę“, lažinkis už savo krepšinio komandą ar „nepraleisk nei vienų krepšinio rungtynių“, verta susipažinti su keliomis įdomiomis detalėmis.

20 vertingų ir įdomių faktų apie krepšinio sportą

1. Aštuntajame dešimtmetyje Tarptautinis olimpinis komitetas į Olimpines žaidynes įtraukė moterų krepšinį. 1976 m. Olimpinėse žaidynėse moterų krepšinis sulaukė pakankamai didelio populiarumo.

2. 1893 m. kovo 21 d. įvyko pirmosios moterų krepšinio varžybos „Smith“ koledže (Nortamptonas, Masačiusetsas). Tuo laikmečiu buvo nepriimtina, kad vyrai stebėtų sportuojančias moteris, todėl visos salės durys buvo užrakintos.

3. „Harlem Globetrotters“ yra parodinė krepšinio komanda, kuri susiformavo 1926 m. Ši populiari komanda sužaidė daugiau nei 26 000 parodinių žaidimų 124 šalyse. Jie nėra NBA organizacijos dalis.

4. Earl Lloyd, Nat „Sweetwater“ Clifton ir Chuck Cooper buvo pirmieji afroamerikiečiai, žaidę NBA. 1950 m. spalio 31 d. Lloyd žaisdamas už „Washington Capitols“ pasižymėjo jau pirmosiomis varžybų minutėmis.

5. John Stockton yra daugiausiai rezultatyvių perdavimų (15 806) atlikęs ir daugiausiai kamuolių atkovojęs (3 265) krepšininkas NBA istorijoje. 1996 m. Stockton buvo pavadintas vienu iš 50 geriausių NBA krepšininkų visoje istorijoje.

6. Ilgiausios varžybos NBA istorijoje įvyko 1951 m. sausio 6 d., kuomet „The Indianapolis Olympians“ įveikė „Rochester Royals“, rezultatu 75–73. Varžybų metu prireikė net šešių pratęsimų.

7. Daugiausiai taškų NBA istorijoje buvo surinkta 1983 m. sausio 13 d. vykusių rungtynių metu, kuomet „Detroit Pistons“ įveikė „Denver Nuggets“ - rezultatu 186–184 (su trimis pratęsimais).

8. Pirmoji krepšininkė profesionalų krepšinio rungtynėse įdėjusi kamuolį iš viršaus buvo centras Lisa Leslie, žaidusi „Los Angeles Sparks“ krepšinio komandoje. 2002 m. liepos 30 d. ji pirmą kartą viena ranka įdėjo į krepšį iš viršaus, žaidžiant prieš „Miami Sol“.

9. „Harlem Globetrotters“ komandos žaidėjas Corey „Thunder“ Law buvo įrašytas į Gineso rekordų knygą tuomet, kai pataikė iš 33,5 m. atstumo. Jam taip pat priklauso tolimiausio metimo užrištomis akimis rekordas – 21,2 m. Be to jis yra pataikęs ir atbulas iš 25 m. atstumo.

10. „The Chicago Bull“ krepšinio komandai priklauso visų laikų rekordas – ši komanda laimėjo 72 varžybas 1995-1996 m. NBA sezone, o tai neabejotinai pavertė juos viena iš pačių geriausių NBA komandų.

11. „The Boston Celtics“ laimėjo daugiausiai NBA čempionatų – 17. Iš jų 7 čempionatai buvo laimėti paeiliui (1960-1966 m.).

12. Krepšinio šortai buvo labai trumpi iki pat 1984 m., tačiau tuomet Maiklas Džordanas paprašė ilgesnių!

13. Vienas iš labiausiai prietaringų krepšininkų yra Jason Terry. Prieš kiekvienas krepšinio rungtynes jis miega su priešininkų komandos šortais. 2011 m. Terry su „Dallas Mavericks“ yra laimėję NBA čempionatą.

14. Ray Allen yra geriausias tritaškių metikas visoje NBA istorijoje, pelnęs net 2 973 taškus tritaškiais metimais.

15. Robert Parrish žaidė daugiau rungtynių ir sezonų nei bet kuris kitas žaidėjas NBA istorijoje. Per savo 21 metus trukusią karjerą (1976-1997 m.) jis žaidė net 1 611 rungtynių.

16. NBA yra uždraudusi tam tikrą aprangą ir avalynę, tarp kurios yra ir „Concept 1“ sportbačiai. Šių sportbačių pagalba žaidėjas gali aukščiau pašokti.

17. Nuo 2010 m. NBA krepšininkų apranga yra 30% lengvesnė nei buvusi iki tol. Ji taip pat dvigubai greičiau džiūsna.

18. Viena iš pačių didžiausių NBA švieslenčių yra Česapiko energijos arenoje, esančioje Oklahomos mieste. Ji sveria daugiau nei 23 tonas, o jos išmatavimai yra apytiksliai 9,5 m x 10,5 m. Ši švieslentė kainavo beveik 4 mln. USD.

19. 1936 m. Berlyne (Vokietija) vykusiose vasaros Olimpinėse žaidynėse krepšinis tapo olimpine sporto šaka.

20. TOPsport pažymi, kad šešiasdešimt procentų visų buvusių NBA žaidėjų bankrutavo per pirmuosius penkerius metus po išėjimo iš NBA.

Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir yra skelbiamas neatlygintinai.