Kompiuteriniai virusai - ką verta žinoti?

Autorių nuotr.
Šiandien kompiuteriai yra pagrindinis mūsų darbo įrankis. Deja, kompiuterių vartotojų internetinėje erdvėje laukia daug grėsmių. Pagrindinė iš jų yra virusai. Sumanūs, protingi skaitmeninės evoliucijos kūriniai slypi neaiškios kilmės el. laiškuose arba atsisiųstuose failuose. Užtenka akimirkos neatidumo, kad jais būtų užkrėstas jūsų kompiuteris. Ką apie juos verta žinoti?

Kas yra kompiuteriniai virusai?

Kompiuterinis virusas yra vadinamosios kenkėjiškos programos rūšis. kenkėjiška programa, kuri gali būti specialiai sukurta programa arba kodo dalis. Jis patenka į kompiuterį be vartotojo žinios ar leidimo. Kai kurie virusai sukelia tik erzinančius ir varginančius veiksmus, tačiau dauguma yra daug pavojingesni ir siekia perimti pažeidžiamų sistemų kontrolę. Kompiuteriniai virusai gali plisti tarp kompiuterių ir tinklų. Paprastai jie yra paslėpti dažniausiai naudojamose programose, pvz., žaidimuose, PDF peržiūros priemonėse. Virusą taip pat galima išsiųsti el. paštu arba parsisiųsti su failu iš interneto. Jų kenkėjiška veikla prasideda iškart, kai tik programa paleidžiama, paspaudžiamas priedas arba atidaromas užkrėstas failas.

Kaip atpažinti virusą kompiuteryje?

Paprastai antivirusinė programa, pavyzdžiui, https://www.distributor.lt/antivirusines-programos/avast/categories.aspx?CatID=5741, jei ji įdiegta įrenginyje – praneša apie viruso buvimą kompiuteryje. Ši atpažįsta kenkėjišką programą nuskaitydama failus. Antivirusinė programa taip pat leidžia efektyviai atsikratyti kenkėjiškų programų. Virusą kompiuteryje galima atpažinti ir iš to, kad įrenginys pradeda veikti kitaip nei įprastai. Viruso kompiuteryje buvo simptomai yra lėtas veikimas arba visiškas jo užstrigimas, kompiuterio veikla be vartotojo žinios, duomenų ištrynimas, duomenų kopijavimas į kitas laikmenas, atakos prieš kitus tinklo kompiuterius ir serverius, visų ar dalies failų šifravimas ir kt.

Kaip apsisaugoti nuo virusų įrenginyje?

Visų pirma, stenkitės nesinaudoti nesaugiais viešaisiais tinklais, neatidarykite failų ir nuorodų, kurių kilme nesate tikri. Be to, įrenginyje įdiekite stiprią antivirusinę programinę įrangą, o rinkdamiesi paskyros slaptažodžius įsitikinkite, kad jie būtų kuo stipresni, ilgesni.

Taip pat jei visada atsisakote kompiuterio naujinimų arba paliekate juos vėlesniam laikui, apsvarstykite galimybę tai padaryti, kai tik pasirodys nauja programinės įrangos versija. Jose dažnai yra naujų saugos funkcijų, kurios padeda apsaugoti jūsų įrenginį nuo virusų. Kaip žinote, virusai gali pasislėpti skelbimuose ir iššokančiuose languose, todėl tai irgi verta įdiegti langų blokatorių.