Kokiai verslo idėjai įgyvendinti tinka VšĮ steigimas?

Autorių nuotr.
Iš pirmojo žvilgsnio VšĮ steigimas gali atrodyti patraukli galimybė verslui, tačiau būtina žinoti, kad ši forma tinka toli gražu ne visoms verslo idėjoms įgyvendinti. Nors lankstymas ir savybės leidžia šios formos juridiniams asmenims siekti įvairių tikslų, jų reglamentavime yra ir tam tikrų ribojimų, kurie gali būti labai svarbūs. Aptarkime VšĮ ypatumus išsamiau – tai leis nesuklysti renkantis savo veiklai šią juridinio asmens formą.

Kas yra viešoji įstaiga?

Pradėkime nuo sampratos, nes VšĮ dėl pavadinimo dažnai yra painiojama su valstybinėmis įmonėmis ar net valdžios institucijomis. Iš tikrųjų VšĮ – tai viešoji įstaiga, juridinio asmens forma, turinti tam tikrų ypatybių. Savo esme VšĮ steigimas nesiskiria nuo kitų populiarių formų, pavyzdžiui, UAB ar MB.

Vis dėlto skirtumų yra, nes VšĮ apibrėžiama kaip pelno nesiekiantis juridinis asmuo. Ir šis išskirtinumas kelia bene daugiausiai klausimų, nes net būdama pelno nesiekiančiu asmeniu, VšĮ gali gauti pelną, imtis pelną nešančios veiklos. Tai nėra jokia klaida, tačiau reikėtų suvokti, kad pelnas vis dėlto nėra pagrindinis šios formos juridinių asmenų tikslas, taip pat nėra numatyta ir galimybės išmokėti jį savininkams – gautą pelną įmonė naudoja savo veikloms tęsti.

Kuo išskirtinė ši juridinė forma?

Kalbant apie VšĮ ypatumus, reikia paminėti ribotą civilinę atsakomybę. Tai reiškia, kad įmonės savininkas savo asmeniniu turtu neatsako. Steigti šios formos įmonę gali tiek vienas, tiek keli asmenys. Šiais aspektais VšĮ steigimas primena UAB, tačiau VšĮ negali išmokėti pelno, pavyzdžiui, dividendų. Dėl pastarosios savybės savo verslui viešąsias įstaigas renkasi mažiau pradedančių verslininkų, nes daugumos jų tikslas yra būtent pelno siekimas. Antra vertus, dėl to VšĮ ir netinka bet kokiai veiklai, šios formos juridiniai asmenys orientuoti į visuomenės poreikių tenkinimą, pavyzdžiui, bendruomenei aktualias paslaugas.

Jei jūsų verslo idėja yra susijusi su socialinėmis paslaugomis, kultūrine veikla, renginiais, švietimu, aplinkos apsauga ar pan., VšĮ steigimas yra puikus pasirinkimas. Tokios idėjos orientuotos į visuomenės poreikius, bendrus tikslus, o pelnas yra labiau ne pagrindinis prioritetas, bet šalutinis efektas. Vis dėlto kyla natūralus klausimas, kaip uždirbti iš tokios verslo idėjos. Viena iš nedaugelio galimybių yra darbas VšĮ – ji, kaip ir kitų formų juridiniai asmenys, gali turėti savo darbuotojus, valdymo organus ir mokėti atlyginimą už jų darbą.

Kada neverta steigti VšĮ?

Daugelį veiklą pradedančių verslininkų vilioja galimybė VšĮ gauti paramą, dotacija, užsiimti labdaros rinkimu. Tai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip lengvos pajamos, papildomas finansavimas, tačiau tokių lėšų panaudojimui asmeniniams tikslams ir numatyti ribojimai. Dėl to siekiant pelno VšĮ steigimas nėra geras sprendimas.

Jei sugalvojote verslo idėją, kuria sieksite pelno, geriau rinktis vieną iš tradicinių juridinių formų, pavyzdžiui, MB ar UAB. Taip galėsite išsimokėti gautą pelną, o taip pat bus lengviau pritraukti partnerių ar investuotojų. Prieš viešosios įstaigos steigimą reikėtų gerai pagalvoti ir dėl to, kad šios formos juridinis asmuo negali būti reorganizuotas į UAB. O tai reiškia, kad apie tam tikrus verslo idėjos įgyvendinimo aspektus privalu pagalvoti iš anksto.