KODĖL VERTA PUŠIS AUGINTI SODYBINIAM SKLYPE?

Autorių nuotr.
Jei greta jūsų namų auga pušys, tai kuo puikiausiai jas būtų galima auginti ir savam sodybiniam sklype, nes tada yra aišku, jog ir jame yra pušų auginimui tinkamas mikroklimatas. Svarbu įsidėmėti, jog pušys nemėgsta žemės užmirkimo, todėl joms auginti labiausiai tinka gerai besidrenuojantis, smėlingas dirvožemis.

Kokios pušys yra dažniausiai sodinamos prie namų?

Dažniausiai prie namų yra sodinamos kalnapušės, nes jos nėra aukštos, gerai atrodo. Jos gali net pasitarnauti kaip efektyvi gyvatvorė. Jos padeda kiemui suteikti daugiau privatumo, suformuoti jame uždarą ir gana intymią aplinką. Kalnapušės padeda sukurti namų valdose įspūdingą, todėl įsimintiną kraštovaizdį, kurį pastebės net ir neakyla akis.

Šios pušys puikiai pasitarnauja ir tada, kai prie namų reikia sutvirtinti ir apsaugoti tenai esančius smėlingus šlaitus, kuriuos anksčiau išplaudavo stipresnės liūtys. Jos tinka ir molinguose šlaituose. Pati kalnapušės prigimtis yra skirta augti kalno šlaite, todėl jas ir verta naudoti pagal paskirtį.

Kaip tinkamai formuoti pušis augančias jūsų sodybiniam sklype?

Kai pušelė užauga iki pusantro metro aukščio, ji primena krūmą, todėl tada būna pats laikas pradėti formuoti šį medelį. Aišku, tai galima pradėti daryti ir dar anksčiau, bet tada pušis gali būti per maža. O jeigu pušies neliesite ir ji užaugs tiek, kad turės liekną kamieną su vainiku viršūnėje, tada jos jau nebegalėsite pakeisti.

Tačiau formuodami jas nuo mažens, savo sode galite sukurti tokią aplinką, kokią padiktuos jūsų vaizduotė. Pats palankiausias metas šių medelių formavimui – pavasaris. Tik pušų šakelių negalima žaloti sekatoriumi ar žirklėmis, kad nebūtų pažeisti medžio spygliai, tam užtenka ūglių nulaužimo rankomis.  

Su kokiais kitais augalais geriausia derinti pušis?

Bet kokiam augalui geriausia yra augti tokioje draugijoje, kuri jiems yra artimiausia. Todėl pušys kuo puikiausiai jaučiasi augdamos greta su rododendrais, azalijomis, viržiais, kitais daugiamečiais, visžaliais krūmeliais, krūmokšniais ir daugiamečiais žoliniais augalais, kurių lapai būna ištisiniai, be prielapių. Pušims į kompaniją tinka magnolijos, raugerškiai, kiliminės daugiametės gėlės. Žemaūgės pušys idealiai tinka tada, kai prie namų įrengiame alpinariumą ar paprastas akmenų kompozicijas.