Kodėl verta įrengti rekuperacinę sistemą?

Autorių nuotr.
Daugumoje šiuolaikinių pastatų technologijų naudojamos sandarios konstrukcijos, kurios neleidžia orui ir garams patekti į pastatą. Vienintelis klausimas - kaip planuojate užtikrinti gryną namuose, jei jis beveik 100 % sandarus?

Atviru langu? Bet juk nelaikysite langų atvirų visą laiką, antraip visa šiluma išeis lauk - o kam tada montavote sandarius langus ir apskritai statėte šiltą karkasinį namą?

Oro kondicionierius? Jis neturi nieko bendra su lauko sąlygomis, jis nesurenka šviežio oro, o tik vėsina patalpas. Be reguliaraus gryno oro tiekimo namo gyventojai gaus kritinę anglies dioksido dozę, kuri blogina savijautą ir kelia grėsmę žmogaus organizmui.

Kaip gyventi tokiame name? Kaip šiuolaikiniame karkasiniame name suderinti maksimalų energijos vartojimo efektyvumą, minimalius šilumos nuostolius, taupų šildymą, tinkamą oro apykaitą ir švarų gryną orą?

Rekuperatorius - kas tai?

Rekuperatorius yra specialus šilumokaitis, jungiantis dvi skirtingos temperatūros aplinkas. Pagrindinė šios technologijos užduotis - išsaugoti šilumą (vasaros metu - šaltį). Iš patalpos išeinantis oro srautas sušildo (arba atvėsina) per vėdinimą į namą patenkantį orą. Abu oro srautai iš tikrųjų atskiriami, neleidžiant jiems susimaišyti. Tokiu būdu rekuperatorius užtikrina šilumos mainus tarp įeinančio ir išeinančio oro.

Kodėl verta įrengti rekuperacinę sistemą namuose?

Pagrindinis tokios sistemos privalumas - gerokai sumažėja šilumos nuostoliai dėl vėdinimo nuolat prisotinant patalpas šviežiu oru. Toliau išsamiau aptarsime kiekvieną iš privalumų:

1. Lėšų taupymas. Ilgainiui rekuperacinės sistemos atsiperka dėl sutaupytų šildymo išlaidų. Žmonės, pasirinkę rekuperacinę vėdinimo sistemą, moka 4-5 kartus mažiau, palyginti su įprastinių namų gyventojais. O vasarą jie sutaupo oro kondicionavimo sistemos sunaudojamos elektros energijos.

2. Energijos vartojimo efektyvumas ir ekologiškumas. Aplinkosaugos darbotvarkėje primenama, kad žmonija sunaudoja per daug energijos ir ją neefektyviai eikvoja. Tradicinių vėdinimo sistemų veikimas neturi nieko bendra su energijos taupymo funkcija. Iš prigimties jos yra imlūs masyvūs įrenginiai, didinantys visos žemės apkrovą. Atsižvelgiant į tai, rekuperacijos sistema yra beveik revoliucinė, apimanti racionalų jau perdirbtos šiluminės energijos panaudojimą. Vasarą rekuperacija padeda sumažinti oro kondicionavimo sistemų išmetamų teršalų kiekį.

3. Sveikas mikroklimatas namuose. Nuolatinis šviežio oro tiekimas išsprendžia iš karto kelias problemas:

stabilizuoja drėgmę visose patalpose;

apsaugo nuo pelėsio;

apsaugo nuo galvos skausmo;

normalizuoja miegą;

palengvina ūmias ir lėtines kvėpavimo takų ligas;

užkerta kelią alerginėms reakcijoms ir jas palengvina;

gerina bendrą savijautą.

    4. Praktiškumas. Rekuperacines vėdinimo sistemas gana lengva įrengti, jos paprastos ir kompaktiškos. Yra modelių, skirtų mažoms patalpoms - techninėms, buitinėms, sanitarinėms. Be to, ši sistema pasižymi mažu triukšmo lygiu ir niekaip negadina patalpos interjero.