Kodėl po valgio taip dažnai norisi miego?

po valgio
Turbūt kiekvienas žino jausmą, kai po pietų akys lyg pačios pradeda merktis, kad ir kaip bandytume išlikti žvalūs. Tai nėra tokia didelė problema, jei esame namuose ir nereikia dirbti, bet jeigu po pietų reikia vėl grįžti į darbą ir būti produktyviems – kova su savo organizmu garantuota. Galite bent jau pasidžiaugti, kad esate ne vieni. Šia būsena pasižymi ne tik didžioji dalis žmonių, bet ir kiti gyvojo pasaulio atstovai – mokslininkai tokią tendenciją pastebėjo ir vabzdžių, gyvačių, žiurkių elgsenoje.

Toks mieguistumas turi net savo anglišką terminą – „postprandial sleepiness“ (liet. mieguistumas po valgio). Vis dėlto nereikėtų nerimauti, nes tai yra visiškai normalus organizmo atsakas į sotumo jausmą. Tyrėjai šiandien tai aiškina keliomis teorijomis, kurios straipsnyje bus aptariamos, bet vienas iš būdų, kaip save pažadinti – išgerti puodelį kavos, nes kofeinas suteiks reikiamo žvalumo. Internetinėje parduotuvėje https://www.coffeeloft.lt/ galite rasti platų įvairių kavos rūšių pasirinkimą, todėl tikrai išsirinksite kažką sau tinkamo.

Maistas, kurį valgome

Dalis mokslininkų teigia, kad nukritęs energijos lygis organizme gali būti susijęs su tuo, kokius maisto produktus mes renkamės. Tikėtina, kad maistas, kuriame gausu baltymų ir angliavandenių, gali žmogų priversti jaustis labiau mieguistą nei kiti produktai. Kai kurie tyrėjai taip teigia, kad pavalgęs žmogus jaučiasi pavargęs, nes organizmas gamina daugiau serotonino. Tai medžiaga, reguliuojanti miego ciklus ir nuotaiką. Aminorūgštis, vadinama triptofanu, kuri yra daugelyje baltymų turinčių maisto produktų, organizmui padeda gaminti serotoniną, o angliavandeniai padeda triptofaną pasisavinti. Būtent dėl šios priežasties valgant maistą, kuriame gausu angliavandenių ir baltymų, galima labiau tikėtis mieguistumo.

Maisto produktai, kuriuose yra daug triptofano:

Lašiša

Paukštiena

Kiaušiniai

Špinatai

Sėklos

Pienas

Sojos produktai

Sūris

Maisto produktai, kuriuose gausu angliavandenių:

Makaronai

Ryžiai

Balta duona

Saldūs miltiniai gaminiai

Pienas

Cukrus ir saldainiai

Didelę įtaką mūsų savijautai gali daryti ne tik tai, ką valgome, bet ir kokio dydžio porcijas renkamės. Žmonės, kurie priešpiečiams renkasi dideles porcijas, labiau rizikuoja patirti energijos nuosmukį negu tie, kurie vidurdienį valgo mažiau. Energijos sumažėjimas gali būti susijęs ir su po valgio pakilusiu cukraus lygiu kraujyje.

Atlikti tyrimai

2018 metais Brazilijoje atliktas sunkvežimių vairuotojų tyrimas dar kartą patvirtino teiginius, kad maisto produktai lemia mūsų energijos kiekį po valgio. Tyrimas atskleidė, kad tie vairuotojai, kurie valgė daržoves ir maistą, turinį daug riebalų, pavyzdžiui, alyvuogių aliejų ir pieno produktus, po valgio jautė mažesnį mieguistumą nei tie, kurių dieta buvo „vakarietiškesnė“, paremta perdirbta mėsa, greitu maistu ir gaiviaisiais gėrimais. Tyrėjai teigia, kad sveika mityba sumažina mieguistumą dienos metu.

Kitas tai pačiais metais atliktas jungtinis danų ir šveicarų tyrimas atskleidė, kad daug angliavandenių turintis maistas iš tiesų yra susijęs su energijos sumažėjimu ir netgi uždegiminių procesų organizme skatinimu, ypač tarp nutukusių žmonių.

Ar blogai pavalgius eiti miegoti?

Kartais pavalgius gali suimti toks stiprus mieguistumas, kad niekaip nepavyks atsilaikyti, ir vos tik pasitaikys galimybė, eisite pasnausti. Vis dėlto iš karto po valgio eiti miegoti nerekomenduojama, jeigu nenorite priaugti svorio. Žmogaus kūnas priauga svorio, jeigu yra suvartojama daugiau kalorijų, negu sudeginama. Jeigu einate miegoti iš karto po valgio, kūnas paprasčiausiai neturi galimybės tų suvartotų kalorijų sudeginti.

Valgymas prieš nakties miegą – taip pat gana dažnai žmonių kasdienybę lydintis įprotis. Visgi užkandžiaudami prieš miegą rizikuojate nekokybiškai išsimiegoti. Riebus ar sunkus maistas gali sukelti pilvo pūtimą ir pilvo skausmus, dėl kurių naktį nuolat prabusite. Aštrus maistas taip pat nerekomenduojamas – jis gali iššaukti rėmens deginimą, virškinimo sutrikimus.

Lengvas užkandis prieš miegą didelės žalos nepadarys. Jei tai bus lengvai virškinami maisto produktai, užkąsti prieš miegą yra geriau nei eiti išbadėjus – tai padės apsaugoti save nuo impulsyvaus pusryčių valgymo kitą rytą.

Kaip sumažinti nuovargį ir mieguistumą?

Nuolatinis mieguistumas gali tapti rimta problema dirbantiems žmonėms. Ypač, kai profesija reikalauja nuolatinio budrumo ir susikaupimo. 2017 metais atliktas tyrimas apie valgymo naktį poveikį ir darbo rezultatus parodė, kad tie, kurie valgė naktį, 4 valandą ryte dirbo blogiau ir buvo labiau apsimiegoję nei tie, kurie nevalgė nieko.

Pagrindiniai patarimai, kaip išvengti energijos svyravimų:

Valgykite mažai ir dažnai, užuot valgę dideles porcijas, bet retai.

Gerai išsimiegokite – žmogus, miegantis kokybiškai, rečiau patirs energijos lygio kritimą po pietų.

Po valgio išeikite trumpam pasivaikščioti ir šiek tiek pajudėkite.

Išbandykite ryškios šviesos terapiją. 2015 metais Belgijoje atliktame tyrime nustatyta, kad žmogui po pietų atsidūrus ryškioje šviesoje mieguistumas sumažėja.

Valgio metu venkite vartoti alkoholį, dėl jo taip pat tikėtinas didesnis mieguistumas.

Po valgio išgerkite kavos – natūralus stimuliantas kofeinas padės išlikti žvaliems.

    Jeigu mieguistumą po valgio jaučiate nuolatos ir tai daro neigiamą įtaką jūsų gyvenimo kokybei, reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją. Per didelį nuovargį po valgio gali sukelti diabetas, maisto netoleravimas, anemija, celiakija ir kiti sveikatos sutrikimai.

    Užs. Nr. 495542