Kodėl natūralūs audiniai yra verti kiekvieno išleisto cento?

Autorių nuotr.
Natūralūs audiniai itin vertinami dėl išskirtinių savo savybių. Jie susideda iš pluoštų, gautų iš natūralių – augalinės ar gyvūninės kilmės žaliavų. Tokie audiniai pasižymi daugeliu privalumų, todėl jie plačiai naudojami tekstilės pramonėje. Drabužiai iš natūralių audinių puikiai cirkuliuoja orą – „kvėpuoja”, sugeria drėgmę, yra patvarūs, tvarūs ir atsparūs aukštai temperatūrai.

Natūralių pluoštų privalumai

Dėl įvairių pluoštų kilmės bei gamybos būdo galima išskirti keletą jų tipų – tai natūralios, dirbtinės ir sintetinės medžiagos. 

Labiausiai rinkoje yra vertinami natūralios, augalinės kilmės pluoštai – linas, medvilnė, tačiau gyvulinės kilmės medžiagos taip pat neatsilieka – šilkas, įvairių rūšių vilna ir kt. – tik jų kaina kiek aukštesnė, lyginant su augalinės kilmės pluoštais. Jų savybės yra unikalios ir iki šiol dar niekam nepavyko atkurti lygiai tokios pačios medžiagos struktūros. 

Dirbtinis pluoštas yra šių bandymų rezultatas – iš tikrųjų jų savybės šiek tiek primena natūralius pluoštus vizualine ir jutimine prasme, tačiau tokių pačių savybių kol kas nepavyko išgauti. Šie dirbtiniai pluoštai yra pagaminti iš celiuliozės, taigi taip pat iš natūralios žaliavos, tačiau kol kas tam trūksta patobulinimų, kad tai išties primintų natūralius audinius. 

Kita vertus, sintetiniai pluoštai yra gaminami cheminiu būdu iš polimerų, kurių gamtoje nerasite niekur. Jie pasižymi didesniu tvirtumu ir ilgaamžiškumu, palyginti su natūraliais pluoštais, tačiau jų silpnoji vieta yra labai silpnas drėgmės garinimas ir itin prasta oro cirkuliacija. Drabužius, pagamintus iš sintetinio pluošto, jūs įsigysite itin pigiai, tačiau jais vilkėdami prakaituosite ir jausite nuolatinį diskomfortą.

Natūralūs audiniai ir jų rūšys

Natūralaus pluošto audiniai pasižymi daugybe privalumų, kurie vertinami ne tik tekstilės pramonėje. Jie pasižymi dideliu patvarumu ir atsparumu aukštoms temperatūroms, kurių dėka juos galima skalbti skalbimo mašinoje net 90 laipsnių temperatūroje (žinoma, daug kas priklauso nuo konkretaus pluošto tipo). Jie pasižymi dideliu atsparumu cheminėms medžiagoms ir stipriems plovikliams. Jie yra vertinami už geras termoizoliacines savybes, užtikrina tobulą oro cirkuliaciją, o tuo pačiu nesielektrina ir puikiai sugeria drėgmę. Jie yra tinkami beveik visomis sąlygomis, yra itin patogūs nešioti ir puoštis.

Kokybiškų natūralių (ir ne tik tai) audinių galite įsigyti internetu Must Have parduotuvėje. Kokius natūralius pluoštus galite rasti audinių parduotuvėse?

Šilko audiniai

Šilkas neabejotinai yra išskirtinis audinys. Jis turi daug unikalių savybių, tokių kaip subtilumas, minkštumas ir oro pralaidumas. Tai labai tvirtas gyvūninės kilmės audinys, gaminamas iš šilkaverpių kokonų.

Medvilniniai audiniai

Medvilnės pluoštai gaunami iš to paties pavadinimo augalo. Jie pasižymi minkštumu ir patogumu naudoti. Medvilninis audinys yra pralaidus orui, patvarus ir sugeriantis drėgmę, todėl užtikrina gerą termoreguliaciją. 

Lininiai audiniai

Lininiai audiniai pasižymi dideliu atsparumu tempimui ir pažeidimams. Nors šis audinys yra linkęs glamžytis, tai – bene vieninteliai drabužiai, kuriuos galima stilingai dėvėti pasiglamžiusius. 

Vilnoniai audiniai

Vilna yra gaunama iš kai kurių gyvūnų plaukų. Populiariausi gyvūnai vilnos gaminimui yra avys, lamos, ožkos ir alpakos. Tai labai erdvus audinys, puikiai gebantis sušildyti, puikiai sugeriantis drėgmę, be to, atsparus pažeidimams.