Keliones brangina kuro mokestis

Keliones brangina kuro mokestis

Keliones brangina kuro mokestis

Kelionių agentūros šią vasarą pradėjo taikyti kuro mokestį, kuris ne visada įskaičuojamas į reklamuojamą kelionės kainą. Be to, jis per vasaros mėnesius padidėjo kone dvigubai.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Padidėjo kuro mokestis

Šiaulių rajono gyventoja Ingrida kartu su šeima susiruošusi pakeliauti nustebo sužinojusi, kad kuro mokestis per kelias savaites šoktelėjo net 90 litų ir dabar vietoj planuotų 200 litų teks pakloti beveik 400 litų.

„Už keliones lėktuvu nuo praeitų metų lapkričio 1 dienos buvo skaičiuojamas 100 litų aviacinio kuro mokestis, tačiau nuo liepos 17 dienos jis išaugo, priklausomai nuo kelionių organizatorių valios, iki 150— 190 litų“, — “Šiaulių kraštui“ sakė UAB “Jovitos turizmo agentūros“ savininkė Jovita Viktoravičienė.

Kuro mokestis perkant keliones autobusu agentūrose taikomas nuo šių metų birželio. Šis mokestis buvo įvestas pabrangus kurui ir gerokai padidėjus kelionių savikainai. Kuro mokesčio nereikėjo mokėti tik įsigijusiems keliones iki birželio 1-osios.

Kuro mokesčio dydį lemia kelionės kaina. Jeigu kelionė autobusu kainuoja iki 1000 litų, kuro mokestis siekia 50 litų, o jeigu brangiau, už degalus tenka primokėti 100 litų.

Keliautojai klaidinami?

Internetiniame puslapyje nusižiūrėję kelionę, paskambinome į vieną kelionių agentūrą ir sužinojome, kad prie nurodytos kelionės kainos dar reikia pridėti 190 litų vienam asmeniui, jeigu keliaujama su „Novaturu“, arba 180 litų, jeigu keliaujama su “TezTour“.

Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos Informacijos, analizės ir kontrolės skyriaus vedėja Rima Jakytė tvirtina, kad kuro mokestis turi būti įtraukiamas į kelionės kainą, apgautų keliautojų skundų kol kas nesulaukė.

„Kuro mokestis turi būti skaičiuojamas automatiškai kaip ir oro uosto mokesčiai. Tačiau jeigu kuras pabrangsta, kelionių organizatoriai turi teisę pabranginti kelionę. Į bendrą kelionės kainą gali būti neįtrauktas tik kuro pabrangimo mokestis“, — patikino mus R. Jakytė.

Kelionių organizatoriai net ir pasirašius sutartį kelionės kainą gali pabranginti keliais atvejais: pabrangus degalams, vizoms arba pasikeitus valiutų keitimo kursams.

Klaidinančių lėktuvų bilietų kainų nebeliks

Nuo gruodžio mėnesio skrydžių bendrovės ir kelionių agentūros nebegalės vilioti keleivių, reklamuodamos aviabilietų kainas be mokesčių. Liepos 6 dieną Europos Parlamentas pritarė reglamentui, nustatančiam bendras taisykles, teikiant oro susisiekimo paslaugas Bendrijoje, kuris įpareigos ES skrydžių bendroves iškart skelbti visą bilieto kainą su mokesčiais.

Vartotojai iki šiol buvo klaidinami, kai bendrovė siūlydavo bilietą už 1 ar 2 eurus, o galutinė kaina būdavo kur kas didesnė, pavyzdžiui, 100 eurų.

Nebus ir nemokamo maitinimo

Kai kurie keliautojai jau pastebėjo, kad lėktuvuose nebesiūloma nemokamų pietų (pusryčių ar vakarienės).

J. Viktoravičienė paaiškina, jog tai priklauso nuo kompanijos ir kelionių organizatoriaus. „Aurela“ skrydžiuose yra paliktas nemokamas maitinimas (simboliniai pusryčiai, pietūs ar vakarienė). “FlyLAL“ siūlo meniu, o už pasirinktus patiekalus reikia susimokėti.

J. Viktoravičienės spėjimu, ateityje greičiausiai nemokamo maitinimo paslauga visai išnyks.

Pabrango paskutinės minutės kelionės

Paskutinės minutės kelionės dabar jau nebėra tokios pigios, kaip anksčiau, kai už 1000 litų galėdavai užsienyje atostogauti ir maitintis visą savaitę. Dabar minimaliausia paskutinės minutės kelionės kaina — apie 1500 litų. Įtakos tam turi vasaros sezonas. Šiuo metu poilsiautojų ir keliautojų stygiaus užsienio viešbučiai nejaučia, todėl ir paskutinės minutės kelionių pasiūla nėra didelė.

Yra ir gerų žinių. Palengvėjo vaikų kelionės. Šengeno erdvėje keliaujantiems vaikams dabar nereikalingas notaro patvirtintas tėvų leidimas.

Tačiau tai galioja tik Šengeno erdvės ribose, keliaujant už jos ribų, tvarka lieka nepakitusi — reikalingas bent vieno iš tėvų notaro patvirtintas leidimas.

Keliautojų nesumažėjo

J. Viktoravičienė sako, kad kol kas keliautojų stygiaus nejaučia, tačiau pripažino, kad vis dėlto vienas keliautojų sluoksnis išnyko. Tai — minimalias pajamas turintys keliautojai, kurie rinkdavosi nebrangias keliones į netolimas šalis — Austriją, Čekiją, Vokietiją. Šiais metais tai pačios nepopuliariausios kelionės.

Išliko populiarios brangios poilsinės kelionės į Turkijos, Ispanijos kurortus. Ypač daug keliaujama į Skandinavijos šalis.

„Kartą pakeliavę žmonės užsikrečia kelionių liga. Planuoja naujas keliones, taupo. Populiaru iš anksto užsisakyti keliones, pasinaudoti įvairiomis akcijomis“, — tikina J. Viktoravičienė.

MOKESTIS: Nuo birželio mėnesio keliaujantiems autobusais ir lėktuvais reikia papildomai mokėti kuro mokestį. Nuo liepos vidurio kelionėms lėktuvu jis pabrango beveik dvigubai.  

Redakcijos archyvo nuotr.

STYGIUS: Turizmo agentūros savininkė Jovita Viktoravičienė keliautojų stygiaus kol kas nepajuto, tačiau pripažino, kad labai sumažėjo besirenkančiųjų pigias keliones į netolimą užsienį.  

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.