Kelionė dviračiais po Kurtuvėnų regioninį parką

Kelionė dviračiais po Kurtuvėnų regioninį parką

Kelionė dviračiais po Kurtuvėnų regioninį parką

Nieko nenustebinsime pasakodami, kokių gamtos turtų galima pamatyti Kurtuvėnų regioniniame parke. Bet ar žinojote, kad čia galima aktyviai praleisti laisvalaikį? „Važiuojant šiuo maršrutu tikrai bus ką veikti ir dviračių sporto mėgėjams,  ir patyrusiems dviratininkams: teks važiuoti keletą ištvermės reikalaujančių atkarpų, išbandyti savo jėgas įveikiant įkalnes“, – pasakojo keliautojas, fotografas Vytautas Kandrotas, surinkęs ir sudėjęs kelionių idėjas aktyviems į knygą „Įdomiausios kelionės po Lietuvą aktyviai“. Tad pakeliaukime po Kurtuvėnų regioninį parką, tačiau ne bet kaip – dviračiais.

Bubiai

Kelionę pradėkime Bubių kaime, kurio pavadinimas siejamas su kadaise apylinkėse gyvenusiais ir garsiai baubsėjusiais kurtiniais. Čia aplankykime Bubių dvaro sodybą, ją rasime Dubysos g. 1. 2006 m. dvaro rūmai buvo rekonstruoti, išsaugant pastato autentiškumą, įkurtas viešbutis-restoranas.

Toliau Šilojų gatve judėdami šiaurės kryptimi privažiuosime sankryžą su Piliakalnio gatve. Ties ja stovi medinė rodyklė Bubių piliakalnio link. Sukime šia kryptimi ir netrukus atsidursime prie Bubių tvenkinio, kurio pakrantėje – Bubių piliakalnis. XIV a. čia stovėjusi medinė Dubysos pilis, kurią XIV a. sudegino kryžiuočiai. Pilis mūšio metu sudegė, o iš pelenų susiformavo kalnas – Bubių piliakalnis.

Didingi medžiai

Grįžkime į Šilojų gatvę, ja traukime pietryčių kryptimi – iki A12 kelio. Šalia jo driekiasi vienas pirmųjų dviračių takų Lietuvoje. Juo keliaukime Kurtuvėnų link. Netrukus išvysime Dubysos upę. Kairiajame jos krante auga įspūdingo dydžio medžiai – Bubių tuopos, aukščiausi šios rūšies medžiai Lietuvoje. Jų aukštis siekia 31–33 m, o storiausio dvikamienio medžio apimtis – net 5,7 m.

Kitoje kelio pusėje, ant Ventos–Dubysos jungiamojo kanalo pylimo, pamatysime dvidešimt Perkaso pušų. Viena iš pušų – storiausia Kurtuvėnų regioniniame parke, jos kamieno apimtis – 1,1 m. Manoma, kad medžiams gali būti apie 180 metų. O netoliese galima pasivažinėti grafo Zubovo ąžuolų alėjoje, jos ilgis siekia 250 m.

Per Dirvonus į Kurtuvėnus

Toliau nusileiskime į 215 kelią ir numynę maždaug 400 m pasieksime aikštelę, ties kuria prasideda dviračių tako Bubiai–Kurtuvėnai atkarpa, vingiuojanti per Paraudžių mišką. Riedėdami keliuku išvysime daugybę įspūdingų medžių: Dirvonų pušį, šimtametį Dambos beržyną, Dirvonų kaštoną.

Galiausiai kelias pasuks Dambos tvenkinio link. Mindami jo pakrante įvažiuosime į Kurtuvėnus. Būtinai apsilankykime Kurtuvėnų dvaro sodyboje, kurioje įsikūrusi Kurtuvėnų regioninio parko direkcija. Tai – viena seniausių Žemaitijos dvaro sodybų. XX a. pirmojoje pusėje dvaras buvo krašto kultūros centras, čia mokytojavo rašytojas, lietuvybės propaguotojas Povilas Višinskis, dažnai svečiuodavosi rašytojai Jonas Biliūnas, Žemaitė, Šatrijos Ragana. Vertingiausias išlikęs dvaro pastatas – 1796 m. pastatytas didelis puošnus baroko stiliaus medinis svirnas.

Nuo Jautmalkės iki Bijotų

Apsilankę Kurtuvėnų dvare keliaukime vandens telkinių apsupta Žvejų gatve pietų kryptimi. Įveikę maždaug 2,5 km sukime Jautmalkės kaimo link, iki jo – 1,5 km. Keliaudami kairėje kelio pusėje pamatysime Naisių pušį, jos forma primena palmę, o amžius gali siekti daugiau nei 250 metų. Privažiavę kaimą aplankykime Jautmalkės gamtos centrą, kuriame organizuojamos įvairios edukacinės programos.

Iš Jautmalkės keliaukime pietryčių kryptimi. Pravažiuosime Gailiškės, Glumbotiškės kaimus ir pasieksime A12 kelią. Kitoje kelio pusėje raibuliuoja Bijotės ežeras. Čia stabtelėkime atsipūsti ir išsimaudyti. Pravažiavę Bijotę, šalia Barsukyno ežero pamatysime Barsukyno ozą. Ozas – tai ilgas ir siauras kalvagūbris, maždaug prieš 15–16 tūkstančių metų susiformavęs iš žvyro ir smėlio ledynų tirpimo metu. Lietuvoje ozų nėra daug, Kurtuvėnų regioniniame parke – keletas jų. Barsukyno ežero pakrantėje įsikūrusi gausi barsukų kolonija, davusi vardą ozui ir ežerui. Čia baigiasi mūsų kelionė. Pakeliavę Kurtuvėnų regioniniame parke grįžkime atgal į Bubius, kuriuose ir pradėjome kelionę.

 

Kurtuvėnų dvaras

Vytauto Kandroto nuotr.

Marinos Šurnienės nuotr.