Katė vištos kailyje

Katė vištos kailyje

GYVENIMO PRIESKONIAI

„Įsiutau per sekundę, nes pagal visus aukšiau įvardytus kriterijus esu klasikinė višta“

Katė vištos kailyje

Mielosios, privalau jums papasakoti vieną baisų dalyką, susijusį ne su Adomu, bet su manimi asmeniškai, tiksliau, su mano identitetu...

Pradėsiu nuo to, kad eidama susitikti su savo darbdaviu, kuriam padedu rašyti knygą, kaip tyčia apsisiaučiau tokia neva tai plunksnine skraiste, kurią man buvo parvežęs Adomas. Atseit, įplauksiu pas savo naują bosą, kaip gulbė...

Kaip tik tą dieną su juo įnirtingai dirbome ties Harvardo universiteto mokslininkų tyrimais. Šie mat visus pasaulio gyventojus pagal tai, kaip jie gauna pajamas, suskirstė į keturias grupes su gyvunėlių sąvybėmis.

Pirma – žmonės, kurie visiškai neturi jokio finansinio išprusimo anei motyvacijos, paprastai gyvena iš pašalpų, apie santaupas jau net nekalbu. Jiems svarbu kaip nors prastumti dieną, pamiegoti ir pavalgyti. Taigi, jiems mokslininkai priskyrė kurmio savybes.

Kurmių, pasirodo, pasaulyje yra ne taip ir mažai – 27 procentai, o jų sukauptas kapitalas yra lygus absoliučiam nuliui.

Lengviau atsikvėpiau, nes iš pašalpos negyvenu, taigi, bent jau nesu kurmis.

Kitai grupei, anot mokslininkų, priklauso didžioji dalis uoliai dirbančių samdomų sistemos darbuotojų. Tai yra visi tie, kurie sąžiningai dirba už atlyginimą ir kurių pagrindinis finansinis (užbėgdama už akių pabrėžiu, finansinis!) tikslas yra laiku sumokėti mokesčius ir kaip nors išgyventi nuo algos iki algos. Na dar turi svajonę pagaliau sulaukti pensijos ir jau tada pradėti gyventi.

Taigi, tokių doruolių pasaulyje yra didžioji dalis – 60 procentų, o jų sukauptas kapitalas planetoje sudaro... vos 5 procentus. Šiai grupei mokslininkai priskyrė.... vištų savybes.

– Na, žinote, – neketinau toliau kęsti pažeminimų, – Jūs su visais savo mokslininkais nieko nedarote, kaip tik įžeidinėjate didžiąją dalį planetos, tarp jų ir mane.

Įsiutau per sekundę, nes pagal visus aukščiau įvardytus kriterijus esu klasikinė višta, kaip ir visas mano bendradarbių, pažįstamų, giminių ir artimųjų ratas. Taip, man iki algos dar savaitė, o jau trūksta. Taip, mokesčiai yra svarbiausia mūsų šeimos finansinė užduotis, kurią įveikus lyg akmuo nusirita nuo širdies, jaučiuosi tokia laiminga, nors po mokesčių ne kažin kas ir lieka. Taip, svajoju apie laiką, kai galėsiu nebedirbti.

Mano pasipiktinimas buvo toks akivaizdus, kad aš nebeiškenčiau:

– Ką jūs čia kliedite, ar jūs matėte vištas, skaitančias poeziją arba dainuojančias tautines dainas ir išlaikančias mūsų identitetą? O jo šventenybė Dalai Lama, jūsų paskaičiavimais, yra kurmis?

– Mieloji Ieva... čia tik grynai finansinis aspektas....

– O nesivarginkite, galite mane vadinti tiesiog višta... Viskas, aš jums nebedirbu!

Situacija labai labai susikomplikavo, todėl per pietų pertrauką padariau labai daug kvėpavimo pratimų. Tačiau pamedituoti nepavyko, nes pasąmonėje vis save mačiau kaip medituojančią vištą lotoso pozoje. Ir dar su ta kvaila plunksnine skraiste.

Po pertraukos atėjau, žinoma, be toks vištiškos skraistės, bet sutikau dirbti toliau, nes man buvo smalsu sužinoti, koks gyvūnas pagal šį Harvardo testą yra maniškis guru.

Pasirodo, trečia grupė – beždžionės. Tai visi karjerą darantys, tačiau samdomi įmonių, bankų vadovai, direktoriai, kiečiausi vadybininkai, žmonės, kurie kasdien kalba apie akcijas, biržas, investicinius portfelius ir sparčiai kyla karjeros laiptais. Šiai grupei priklauso ir politikai, šou žvaigždės ir t.t... Jie gali net labai daug uždirbti, tiesą sakant – toks ir yra jų esminis instinktas. O beždžionių pasaulyje yra 10 procentų ir jos valdo 15 procentų pasaulio kapitalo.

Taigi, savo vištos proteliu tuoj sumečiau: kurmiai, vištos ir beždžionės sudaro 97 procentus planetos gyventojų, ir valdo 20 procentų kapitalo...

– Palaukite, tai kas yra tie 3 procentai, kurie valdo likusius 80 procentų kapitalo?

– Jūs darote didelę pažangą, Ieva... – sulaukiau komplimento iš guru. – Iš tiesų didžiąją dalį pasaulio kapitalo valdo katės. Taip, trys procentai kačių.

Katės kažkaip sugeba duoti žmonėms tai, ko jiems šiuo metu reikia. Tai visokie bilai geitsai, donaldai trampai, styvai džobsai ar šiaip gražios ir turtingos barakudos...

Kačių šūkis: „Taisyklės sugalvotos kvailiams“. Jos gyvena taip, kaip joms norisi, daro tai, kas joms patinka ir stengiasi uždirbti kuo daugiau pinigų, geriausia, kitų rankomis...

Viską dabar pamačiau aiškiai. Mano katiniškas guru gyvena, kaip nori, ir rašo savo bestselerį mano vištos kojelėmis, nepabijosiu šito žodžio. Jis susižers honorarą, mėgausis šlove, o aš pasiimsiu savo niekingą dalį, susimokėsiu mokesčius ir nusipirksiu butelį vyno su pelėsiniu sūriu. Atseit, atšvęsiu projekto pabaigą.

Tą vakarą važiavau namo lyg nesava. Manyje šizofreniškai grūmėsi katė su višta. Įsijungiau automobilyje radiją, o ten girdžiu, kad pensininkai kyla prieš šilumos kainas, nes nebeišgali susimokėti tokių mokesčių. Perjungiau kitą stotį, o ten laida: „Nuo algos iki algos“...

Tada ir apsisprendžiau truks plyš tapti kate.

Ieva, katėjanti višta