Kas turėtų ko neturėtų būti automobilinėje vaistinėlėje?

Autorių nuotr.
Automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlė – tai įranga, galinti padėti išgelbėti gyvybes. Kaip ją sukomplektuoti ir ką dar verta visada turėti automobilyje ištikus nelaimei?

Ar automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlė yra privaloma?

Europoje yra valstybių, kurios nereikalauja turėti registruotose transporto priemonėse automobilinių vaistinėlių, tačiau Lietuvoje ir daugelyje šalių tokia įranga yra privaloma. Jos nebuvimas gali „užtarnauti” jums baudą. Be to, jūs ,,nepraeisite” techninės apžiūros, jei automobilyje neturėsite tinkamai sukomplektuotos pirmosios pagalbos vaistinėlės.

Greitosios medicinos pagalbos pirmosios pagalbos vaistinėlė taip pat turi būti šiose transporto priemonėse:

    autobusuose,
    taksi,
    sunkvežimiuose, pritaikytuose  žmonėms vežti,
    vairavimo pamokoms ir egzaminams skirtose motorinėse transporto priemonėse,
    traukiniuose.

Kodėl vaistinėlė yra privaloma kiekvieno vairuotojo atsakomybė? Visų pirma, dėl gyvybės išsaugojimo, dėl savo ir kitų eismo dalyvių saugumo. Geriau turėti automobilyje pirmosios pagalbos vaistinėlę ir jos niekada nenaudoti, nei gailėtis, kad jos neturėjote kritiniu atveju.

Ką daryti, jei aš vyksiu į užsienį automobiliu? Pirmosios pagalbos vaistinėlė yra privaloma įranga daugelyje Europos šalių, taip pat ir kaimyninėse Lietuvos šalyse (išskyrus Lenkiją). Tačiau jūs neprivalote jos turėti. Policija Vokietijoje ar Belgijoje neturi teisės išrašyti baudos dėl automobilinės pirmosios pagalbos vaistinėlės neturėjimo, nes pagal Vienos konvenciją automobilyje turi būti tokia įranga, kuri yra privaloma transporto priemonės registracijos šalyje.

Kas turėtų būti automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlėje?

Pirmosios pagalbos vaistinėlės automobiliams dažnai yra sukomplektuojamos taip, kad atitiktų Europos standartą DIN 13164.

Pagal jį automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlės turinys turėtų būti toks:

    • automobilinės vaistinėlės instrukcija,
    • 10 vnt. įvairaus dydžio sterilių pleistrų,
    • 1 vnt. ruloninio pleistro,
    • 5 vnt. nesterilių tvarsčių,
    • 2 vnt. trikampio formos palaikomųjų tvarsčių,
    • žirklių,
    • 2 vnt. spec. antklodžių paguldymui arba nukentėjusiojo apklojimui,
    • keli vienetai sterilių tvarsčių žaizdoms tvarstyti.

Nuo 2023 metų naujai įsigaliosiančių LR Sveikatos ministerijos nurodymų, vaistinėlę, skirtą automobiliams turi papildyti šie toliau išvardyti daiktai:

    • 2 turniketai kraujavimui stabdyti (juos galite įsigyti čia: https://torx.lt/produktai/turniketas-pirmos-pagalbos-vaistinelems-automobiliams/),
    • 2 vnt. šalčio maišelių (vienkartinių),
    • 2 vnt. gaivinimo kaukių dirbtiniam kvėpavimui atlikti,
    • 2 poros vienkartinių medicininių pirštinių,
    • sterilus spaudžiamasis tvarstis.

Ko neturėtų būti automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlėje?

Pirmosios pagalbos vaistinėlėje neturėtų būti dezinfekavimo priemonių ir vaistų. Priežastis labai paprasta - šiems daiktams laikyti reikalingos specialios sąlygos, kurios ne visada yra užtikrinamos transporto priemonėje. Pirmosios pagalbos vaistinėlė automobilyje yra veikiama temperatūros ir drėgmės pokyčių. Farmacijos produktai gali tiesiog sugesti. Be to, nukentėjusysis asmuo neturėtų savarankiškai gydytis medikamentais. 

Pirmosios pagalbos vaistinėlėje taip pat neturėtų būti lignino (vatos pakaitalo) ar pačios vatos. Tai nėra profesionalūs tvarsčiai, todėl jų naudojimas gali suteikti daugiau žalos nei naudos. Smulkios jų skaidulos gali užteršti žaizdą.

Kur turėtų būti pirmosios pagalbos vaistinėlė?

Pirmosios pagalbos vaistinėlė – tai įranga, kurią reikia visada turėti po ranka. Geriau nedėkite rinkinio į bagažinės dugną prie atsarginio rato. Gali atsitikti taip, kad krizinėje situacijoje, norint pasiekti automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlę, teks iškraustyti visą bagažinę. Tai pareikalautų daugiau laiko, o jei esate sužeistas - ir pastangų, todėl visi visada akcentuoja, kad automobilinė vaistinėlė turi būti greitai ir lengva ranka pasiekiamoje vietoje.