KAS PALENGVINA PLOKŠČIAPĖDYSTĖS VARGUS?

Autorių nuotr.
Kaip rodo medicininės statistikos surinkti duomenys, paskutiniu metu vis daugiau žmonių kenčia dėl kojų pėdų deformacijos. Įvairaus laipsnio plokščią pėdą turi vos ne pusė Lietuvos gyventojų. Anot medikų, tai nulemia per silpni blauzdos ir pėdos raumenys, stovimas darbas, netinkama avalynė, antsvoris ir daugybė kaulų bei sąnarių ligų.

Kokie yra pagrindiniai plokščiapėdystės požymiai?

Plokščiapėdystę galima įtarti tada, kai jaučiamas nuolatinis įvairaus stiprumo pėdas arba priekinės blauzdos pusės skausmas, o pats pėdos padas yra suplokštėjęs, visiškai priglundantis prie grindų ar kitokio paviršiaus. Tada išorinis pėdos kraštas būna pasikėlęs, Achilo sausgyslė primena lanko formą, smarkiai išsikiša vidinė kulkšnis. Tuo tarpu vidiniame pėdos krašte išryškėja apvalus išsikišimas. Viso to pasekoje eisena pasidaro nerangi ir nelanksti, o pačios kojos labai greitai pavargsta.

Kas padeda išvengti plokščiapėdystės?

Norint išvengti nepatogumų, kuriuos sąlygoja plokščiapėdystė, siūloma nuo mažens vaikus mokyti taisyklingai vaikščioti, kai kojų pirštai būna truputį praskėsti ir atsukti tiesiai į priekį. O jeigu yra dirbamas stovimas darbas, tada patariama stovint pėdas laikyti lygiagrečiai. Nuo šio negalavimo atsiradimo gelbsti vaikščiojimas basomis po smėlį, šokinėjimas ant pirštų galų, bėgiojimas, plaukimas, važiavimas dviračiu basomis. Be to, būtina avėti neankštą avalynę, kurios pakulnio aukštis neviršija keturių centimetrų.

Kokiais būdais yra gydoma plokščiapėdystė?

Plokščiapėdystė gydoma naudojant įvairios paskirties voneles, masažus, gydomąją mankštą. Praverčia ir specialūs gydomieji ortopediniai įdėklai, tos pačios paskirties avalynė. Kai gydymo tikslais masažuojamos pėdos, ta pati procedūra taikoma ir kitoms kojų dalims – vidiniams šlaunų ir blauzdų paviršiams, sėdmenims. Šios kūno dalys dažniausiai yra masažuojamos specialiais dygliuotais masažiniais kamuoliukais. Masažo metu sukamaisiais judesiais dirginamos atitinkamos kojų vietos. Masažui galima naudoti ne tik specialius kamuoliukus, bet ir kankorėžius ar ką nors panašaus į juos.

Kadangi šios rūšies negalavimo gydymo sėkmė tiesiogiai priklauso nuo kuo ankstyvesnio diagnozavimo, tai vos tik pradėjus jausti galimus šios ligos požymius, nedelsiant reikia kreiptis į medikus traumatologus-ortopedus, o tada, kai bus nustatyta tiksli diagnozė, iš karto bus paskirtas reikiamas gydymas.