Karvės pieną pilsto automatas

Karvės pieną pilsto automatas

Karvės pieną pilsto automatas

Jaunas ūkininkas Darius Ričkus iš Kalniškių (Kelmės rajonas) ryžosi dar vienai investicijai į savąjį pieno ūkį — viename iš Šiaulių prekybos centrų pastatė pieno pardavimo automatą.

Antanas STAPONKUS

redakcija@skrastas.lt

Bėga šviežias atvėsintas pienas

Kas rytą prieš aštuonias Darius Ričkus specialiu termosu atveža į Šiaulius po 80— 100 litrų atvėsinto pieno, įdeda termosą į didoką, hermetišką pieno pilstymo aparatą. Maždaug 4,2— 4,9 laipsnio temperatūros (kaip buitiniame šaldytuve namuose) pienas turi 4,3— 4,4 procento riebalų.

Pieno automatas už pusantro lito pripila litrą natūralaus pieno. Jeigu reikia butelio pienui, jie čia pat — kitoje automato kišenėje, už pusę lito. Specialius, užsukamu kamšteliu butelius ūkininkas perka vienoje Kretingos įmonėje.

Šiaulių prekybos centruose įvairių gamintojų 3,5 procento riebumo pienas įvairioje pakuotėje kainuoja 2,39— 2,75 lito už litrą. Riebesnio pieno parduotuvėse nebūna.

D. Ričkaus ūkis turi specialų Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos sertifikatą, leidžiantį pardavinėti pieną vartotojui tiesiai iš ūkio. Karves melžia ūkininko žmona Edita. Į pieno liniją melžiamas pienas be sąlyčio su aplinkos oru patenka tiesiai į pieno bloke stovintį pieno šaldytuvą.

Pirmasis Šiaulių krašte pieno pardavimo automatas, pagamintas Italijoje, talpina 400 litrų pieno. Pirmosiomis dienomis pieno pirkėjų kol kas dar nėra tiek daug. Pieno automatas SMS žinute praneša į ūkininko mobilųjį telefoną, jog „nebėra pieno“, pritrūko taros ar atsitiko koks nors kitas netikėtas dalykas.

Rizikuoti privertė supirkėjai

Moderniame pieno ūkyje, turinčiame keturias dešimtis veislinių karvių, dabartiniu metu primelžiama apie 600 kilogramų pieno kasdien, vasarą — apie toną. Pieną ūkininkas parduoda bendrovei „Žemaitijos pienas“.

„Ilgą laiką mokėję už pieno kilogramą vos po 60 centų, rudenį supirkėjai pridėjo prie kainos kelioliką centų. Bet ir vėl gauname įspėjimus, jog supirkimo kaina bus mažinama. Baigėsi kantrybė atidavinėti pieną pigiau, nei jis ūkyje kainuoja realiai“, — savo apsisprendimą pirkti nepigų pieno pardavimo automatą aiškino “Šiaulių kraštui“ D. Ričkus.

Jaunasis ūkininkas ilgą laiką talkino ūkyje tėvui, o nuo 2005— ųjų perėmė ūkį į savo rankas. Ūkiui modernizuoti įgyvendino keletą projektų, nuolat atnaujina pievas ir ganyklas. Ūkis valdo apie 80 hektarų žemės, tačiau smėlėtos Šaukėnų krašto dirvos nėra derlingos, visa dirbamoji žemė tarnauja pašarams ir ganykloms melžiamoms karvėms bei prieaugliui. Todėl pieno ūkis — vienintelė ūkio pajamų gysla.

Darbštūs, sumanūs ūkininkai Edita ir Darius Ričkai pasiekė, jog jų ūkyje primelžiama po 7200 kilogramų pieno iš vienos karvės per metus. Rezultatas — vienas iš geriausių visoje apskrityje. Tačiau ir tai negelbsti nuo nuostolių, kuriuos pastaraisiais metais dėl žemų supirkimo kainų patiria visi iki vieno šalies pieno ūkiai.

 

PIRKINYS: Ūkininkas Darius Ričkus viliasi, jog jo svari investicija į pieno pardavimo automatą atsipirks per porą — trejetą metų ir ūkio pienelis ims nešti šeimai pajamas.

 

NAUJIENA: Pirmosiomis dienomis prekybos centro lankytojus prie pieno pardavimo kvietė ir nusipirkti pieno mokino ūkininko pasamdyta vadybininkė Gitana Šiaulienė (dešinėje).

Autoriaus nuotr.