
Naujausios
Karves melš robotai
Kelmės rajone, Šaukėnų seniūnijos Kalniškių kaime, gyvenantys ūkininkai Edita ir Darius Ričkai jau šį rudenį gyvulius sugins į modernią fermą kitame Ventos upės krante esančiame Pelenių kaime. Karves čia melš robotai. Ūkininkų šeima svajoja „robotizuoti“ ir gyvulių šėrimą. Fermų, kuriose karves melžia robotai, Lietuvoje dar labai nedaug, Kelmės rajone – pirmoji
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Išspręs darbininkų problemą
Peleniuose, šalia gražaus pušyno, pastatyta didžiulė daugiau kaip dviejų tūkstančių kvadratinių metrų ploto ferma. Viduje – 130 vietų karvėms, 12 vietų veršeliams.
Ventiliatoriai, daug šviesos, moderni įranga, pora robotų, melšiančių karves, šepečiai karvėms nugaras pasikasyti, aštuonių tonų talpos pieno šaldytuvas, puikiai įrengtos administracinės patalpos su kompiuteriais, poilsio kambarys.
Fermą ūkininkų Ričkų šeima įrengė kiaulidėje. Tai buvo naujas nenaudotas pastatas, kurį nupirko už 230 tūkstančių litų. Kad pastatas taptų modernia karvių ferma, teko investuoti dar beveik milijoną eurų. 400 tūkstančių ūkininkai gavo Europos paramos, dar daugiau kaip pusę milijono teko skolintis iš banko. Viso projekto vertė 970 tūkstančių eurų.
Pieno žaliavos kainos svyruoja. O paskola bankui ilgai slėgs pečius.
„O ką daryti? – klausia Darius Ričkus. – Jau ir iki tol daug investavome į ūkį. Privalėjome rinktis sunkesniąją ūkio šaką – gyvulininkystę. Žemės čia prastos – smėlynai. Iš augalininkystės ne ką tepeši. Ganyklas ir tas tenka tręšti. Kaime labai sunku rasti patikimų darbininkų. Tegu dirba robotai.“
Ūkininkai svajoja, jog ateityje pajėgs nupirkti daugiau robotų, kurie šers gyvulius. Prie robotų nereikia taikytis. Jie nepasigers, nenervins šeimininkų, visuomet laiku pradės darbą.
Šiuo metu Ričkai samdo keturis darbininkus. Kol kas neketina jų atleisti, tik perskirstys darbus.
Optimizmo nestokojantys ūkininkai ketina statyti dar vieną fermą prieaugliui.
Pienas – „Džiugo“ sūriui
Šiuo metu Ričkai laiko 158 galvijus, 93 iš jų – melžiamos karvės. Kasdien „Žemaitijos pieno“ bendrovei parduoda po porą tonų pieno. Už kilogramą bazinės žaliavos gauna po 25 centus. Priskaičiavus priedus, išeina apie 30 centų už kilogramą.
Iš jų karvių pieno gaminamas garsusis „Džiugo“ sūris.
Darius sako, jog senųjų Europos valstybių ūkininkai už kilogramą pieno gauna bent 40 centų. Per metus iš skirtumo tarp lietuviškų ir užsienietiškų kainų susidaro nemaža suma, kurią būtų galima panaudoti grąžinant paskolą bankui.
„Kol ūkininkausime, tol, matyt, neišbrisime iš skolų“, – su savo padėtimi susitaikęs ūkininkas, iš paskolų ir paramos pirkęs šienavimo technikos, traktorių ir kitų ūkiui reikalingų dalykų.
Ūkininkauti Edita ir Darius Ričkai pradėjo prieš keliolika metų. Tėvai padovanojo 18 telyčių. Patys nusipirko dar 20 karvių.
Dariaus tėvai Renė ir Zigmantas Ričkai vieni pirmųjų Kelmės rajone gavo žemės pagal Valstiečių ūkio įstatymą. Paūkininkavę porą dešimtmečių pasitraukė iš prekinės gamybos, o savo ūkį perdavė vaikams. Paliko ir namus. Patys grįžo į gimtinę Joniškio rajone.
Kalniškių kaime ūkininkauja Dariaus brolis Žilvinas ir sesuo Karolina. Kiekvienas turi savo ūkį. Patirties įgijo ūkininkaudami kartu su tėvais.
Dariaus žmona Edita kilusi iš Akmenės rajono. Abu studijavo verslo vadybą Šiauliuose.
„Negalėjau gyventi mieste. Man ten oro trūko. O kaime geriausia išeitis ūkininkauti“, – aiškina savo pasirinkimą.
Beje, patirties jis sėmėsi ir Vokietijoje. Ten dirbo pieno ūkyje. Vokiečiai samdė jį – vienintelį darbininką. „Darbai buvo taip gerai sustyguoti, kad nejautėme darbo jėgos trūkumo. Viską spėdavome“, – mena Darius.
Iš tėvų perimta ir Vokietijoje įgyta patirtis D. Ričkui pravertė ir sukūrus savo ūkį.
Ūkininkaudami E. ir D. Ričkai nepajuto, kaip užaugo jų vaikai. Dukrai jau 22 metai. Ji – studentė. Sūnus dar moksleivis. Bet ir jam jau aštuoniolika. Ar grįš jie į ūkį? Tėvai kol kas tikslaus atsakymo nežino.
Autorės nuotr.
Edita ir Darius Ričkai džiaugiasi, jog rudenį, suvarius karves į naująją fermą, jas melš robotai.
Specialūs šepečiai, kurie kasys karvėms nugaras.
Moderni Editos ir Dariaus Ričkų ferma – kol kas vienintelė tokia Kelmės rajone.
Erdvioje fermoje – puikios sąlygos karvėms.
Fermoje įrengta keliolika atskirų gardų mažiems veršeliams.