Kalėdomis kvepiantį muilą galima pasigaminti patiems

Kalėdomis kvepiantį muilą galima pasigaminti patiems

Kalėdomis kvepiantį muilą galima pasigaminti patiems

Užvenčio (Kelmės rajonas) kraštotyros muziejuje praėjusią penktadienio popietę sklandė malonūs kvapai – moterys mokėsi pasigaminti muilo.

Per porą valandų pagaminta įvairių formų muiliukų, į kuriuos pridėta žolelių, cinamono, kavos, aguonų, tarkuotų apelsinų bei citrinų žievelių, spanguolių uogų. Kalėdomis kvepiantys muiliukai tinka ir sau, ir artimam žmogui padovanoti.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Svarbiausia – įdėti daug meilės

Deganti vaško žvakė, rami muzika pasitiko į Užvenčio kraštotyros muziejų atėjusias moteris, panorusias pasigaminti muilo.

Muziejininkė Milda Knyzelienė sakė, jog šįsyk muilas bus gaminamas ne iš gyvulinės, bet iš augalinės kilmės riebalų.

Įvairius indelius (geriausia – plastmasiniai, guminiai) moterys tepė alyvuogių aliejumi. Ant indelių dugnų dėjo kvapnias vaistines žoleles, augalus, rožių žiedlapius, spanguolių uogas. Kas norėjo pasigaminti neįprastai atrodantį, kvapnų muiliuką, bėrė žiupsnelį kavos, aguonų grūdelių, cinamono, žalios arbatos lapelių, sutarkuotos citrinos ar apelsino žievelių.

„Viskas tinka – ir žolelės, ir prieskoniai. Bet svarbiausia į savo rankomis gaminamus muiliukus įdėti daug meilės“, – sakė M. Knyzelienė.

Muilas buvo verdamas iš muilo bazės – augalinių riebalų ir šarmo mišinio – glicerino. Muilo bazė būna skaidri ir balta. Moterys gamino abiejų rūšių muiliukus.

Ištirpinta muilo bazė supilta į formeles ir palikta stingti. Viršuje atsiradusias putas panaikinti galima užpurškus spirito. Maždaug po pusvalandžio muiliukai jau buvo sustingę. Beliko juos išimti iš formelių ir gražiai supakuoti.

Beveik trys popietės valandos prabėgo labai greitai ir naudingai. Muiliukai tinka ir sau, ir artimam žmogui padovanoti.

Viduramžiais muilas buvo uždraustas

„Kiekvienas užsiėmimas muziejuje turi būti prasmingas. Neužtenka tik susirinkti ir pramogauti. Muilo gaminimas irgi turi savo istoriją“, – sakė Užvenčio kraštotyros muziejaus muziejininkė Milda Knyzelienė, supažindindama su muilo atsiradimo ir gyvavimo faktais.

Manoma, kad muilas atsirado senovės Romoje, prieš 4000 metų. Pavadinimas kilęs nuo Stapo kalno, kurio viršūnėje vykdavo ritualiniai gyvulių aukojimai. Žmonės pastebėjo, kad nuo kalno į upę bėga kažin kokia skaidri medžiaga, kuri, skalbiant drabužius, putoja. Ilgainiui šią medžiagą su įvairiomis gamtinėmis priemaišomis (žiedlapiais, smėliu, dumblu ir panašiai) imta naudoti ir kūno priežiūrai.

Muilas buvo uždraustas tamsiaisiais viduramžiais. Žmogus, puoselėjantis, švarinantis savo kūną buvo įtariamas ar net kaltinamas ryšiu su velniu.

Muilas vėl atgimė Prancūzijoje, XVI amžiuje, greitai išpopuliarėjo visoje Europoje.

1536 metais vežimai su muilu iš Lietuvos jau keliavo į kaimyninę Latviją, Rygą. Lietuvoje namudiniai muilo fabrikėliai, gamyklėlės daugiausia kūrėsi prie dvarų. Pramoniniu būdu mūsų šalyje muilas pradėtas gaminti 1922 metais, pirmoji akcinė bendrovė vadinosi „Lietuvos muilas“. Buvo verdamas ir skalbiamasis, ir tualetinis muilas.

Šiais laikais muilai gaminami visame pasaulyje, Lietuvoje taip pat gyvas šis verslas. Muilą gamina ne viena akcinė bendrovė.

Technologija nepakito nuo Antikos laikų

Muziejininkė į popietę atsinešė parodyti įvairių muilų pavyzdžių.

Vienas iš originalesnių muilų – Alepo arba Kleopatros muilas, kurio gaminimo technologija nepakito nuo Antikos laikų iki šių dienų.

Muilo pagrindą sudaro ne gyvulinės, bet augalinės kilmės riebalai – alyvuogių aliejus, dedamos lauro uogos. Muilas gaminamas tik rankomis. Šio muilo gaminimo paslaptys perduodamos iš kartos į kartą.

Muilo vidurys – žalias, išorė – ruda. Devynis mėnesius muilas yra brandinamas. Šiuo muilu galima prausti kūną, trinkti galvą.

Autorės nuotr.

FORMELĖS: (Iš kairės) Vilma Baškienė ir Dalia Barauskienė ištirpintą muilo bazę pylė į formeles.

PASAKOJIMAS: Užvenčio kraštotyros muziejaus muziejininkė Milda Knyzelienė papasakojo muilo atsiradimo ir gyvavimo istoriją.

PASIRUOŠIMAS: Šventiniam muilui pagaminti naudojami įvairūs priedai – nuo aguonų grūdelių iki rožių žiedlapių, cinamono ar kavos.

PAVYZDŽIAI: Pavyko pagaminti įvairių muiliukų.

DOVANOS: Gražiai supakuoti muiliukai puikiausiai tinka dovanoms.

PAPUOŠALAS: Šis muiliukas labiau primena papuošalą.