Kalėdinių rankdarbių pamoka

Kalėdinių rankdarbių pamoka

Kalėdinių rankdarbių pamoka

Šiaulietė Raimonda Kiminaitė, mokydamasi penktoje vidurinės mokyklos klasėje, iš džiovintų smilgų kotų pradėjo daryti sodus, anksčiau kabintus virš stalo per Kalėdas ir Velykas. Tapusi studente ji šiaudelių neužmiršo, tik iš jų dabar kuria vėduokles.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Trapi medžiaga ir fantazija

Šiaulių universitete muzikos pedagogiką baigusią ir dabar į kultūros studijas kibusią Raimondą šiaudų technika užkrėtė mokytoja. Ši technika reikalauja kruopštumo ir kantrybės. Darbščioje šeimoje, kurioje moterys mezgė ir audė, augusiai merginai šios savybės buvo įgimtos.

Raimonda dirbiniams smilgų prisiskina pas Rėkyvoje gyvenančią močiutę arba pas Akmenės rajone gyvenančius senelius. Akmenėje, pastebėjo Raimonda, smilgos ypatingos — didelės, vešliomis viršūnėmis, kuriose mažai sėklų.

Smilgos pjaunamos, mokė ji, iki rudeninių lietų, kol nespėja paruduoti. Į namus parsineštus smilgų kotus (nukirptas viršūnes palieka laukuose) paskleistus džiovina ant laikraščio. Tada žaliavą pagal kotų storį, ilgį suriša į ryšulėlius.

Raimonda sako, jog namų papuošalus iš smilgų daryti nėra sudėtinga — tereikia žinoti, kaip pradėti ir pasitelkti fantaziją. Ji yra pridariusių sodų, šiaudinių žvaigždžių, girliandų.

Kai labai užsinorėjo pasidaryti ant sienos kabinamą vėduoklę, mergina tiesiog eksperimentavo. Dabar ji turi savo techniką ir ja dalijasi su dienraščio skaitytojais.

Sugadinti gaminį, sako Raimonda, galima keliais atvejais — jei šiaudeliai sukarpomi nevienodo ilgio arba juos perpjauna siūlas. Sodai paprastai rišami lininiu arba medvilniniu siūlu, tačiau galima naudoti ir ploną pirktinį siūlą, tik jį geriau verti į adatą su nedidelė ausele.

Veriame žvaigždę

1. Norimo ilgio sukarpyti trys šiaudeliai suveriami į trikampį (kiekvienas prijungtas kotelis papildomai sutvirtinamas mazgeliu).

2. Jungiant kitas dalis tereikia dviejų kotelių, nes trikampis formuojasi savaime. Raimonda siūlo nenukerpa, o jį per kitus šiaudelius perveria reikiama kryptimi.

3. Paruoštos dvi po dvyliką trikampių turinčios žvaigždės (6 trikampiai viduryje, 6 — išorėje), kurias reikia sujungti.

4. Į vienos žvaigždės centrą įveriamas trumpesnis, nei trikampiams naudotas šiaudas ir prie šios ašies tvirtinama antroji žvaigždė.

5. Žvaigždžių vidiniai trikampiai sujungiami analogiškai, tik naudojant kiek trumpesnius šiaudus (taip žvaigždė įgauna aptakesnę formą).

6. Žvaigždžių kraštiniai trikampiai surišami.

7. Sujungtas detales pirštais patraukus arčiau viena kitos, turime tokį eglutės ar lango papuošalą.

Darome vėduoklę

1. Vienodo norimo ilgio šiaudelius Raimonda susiriša ryšeliais. Kiekviename yra po 12 kotelių. Gražiai nedidelei vėduoklei reikia 40-50 pundelių.

2. Kiekvienas ryšelis sutvirtinamas mašinine siūle — siūlas perkaišomas iš abiejų pusių (adymo principas), po to kiekvienas kotelis dar apjuosiamas kilpute, užveržiant mazgą.

3. Visų ryšelių galai siūlu sutvirtinami viename kampe ir taip gaunamas vėduoklės pagrindas. Per viršutinę siūlę dėl tvirtumo įveriama plona viela. Vėduokles apačią galima paslėpti kriauklėje, o pačią vėduoklę puošti, kaip leidžia fantazija.

4. Vėduoklę galima daryti iš skirtingo ilgio šiaudų. Prie jų galų Raimonda priklijavo raudonos ir baltos spalvos karoliukus, o vėduoklės apačią paslėpė po sausos šakos kompozicija.

VĖDUOKLĖ: Raimondos Kiminaitės vėduoklė iš parodos. Tokiam darbui reikia ir įgūdžių, ir laiko.

AUKSARANKĖ: Raimondai Kiminaitei lengviau papuošalus iš šiaudelių gaminti, nei apie pomėgį kalbėti. „Reikia ir darai“, — kukliai sako mergina.

Giedriaus BARANAUSKO ir Jono Tamulio nuotr.