Naujausios
Bėgant metams, keičiasi mūsų pomėgiai bei poreikiai, tad dažnai tenka susimąstyti, ar pasirinkta profesija mus iš tiesų tenkina. Karjeros pokytį taip pat gali pastūmėti ir pasikeitusios išorinės aplinkybės. Galbūt pasirinktame kelyje nėra gerai apmokamų pareigų ar būdų tobulėti? Galbūt darbovietės nepasiūlo komfortabilios aplinkos ir draugiškos atmosferos?
Lietuvoje įvardijamos kelios pagrindinės priežastys, kodėl žmonės išeina iš darbo:
• Konfliktai su įmonės vadovais;
• Per mažas darbo užmokestis;
• Monotoniškos darbo užduotys;
• Darbuotojo pastangų neįvertinimas.
Ilgalaikis darbas tokiomis sąlygomis gali turėti neigiamų psichologinių pasekmių bei dažnai priverčia darbuotojus anksčiau laiko kelti sparnus kitos karjeros stotelės link, o gal net ir iš esmės pakeisti savo profesinį profilį.
Tačiau pradėti naują karjerą nuo nulio nėra lengva užduotis. Dažnam gali kilti abejonės, ar tikrai pavyks susirasti naują darbą ir neteks galiausiai kreiptis į buvusią darbovietę su prašymu grįžti. Vis dėlto, pradėti naują karjerą yra įmanoma, tereikia sudaryti konkretų planą ir jo laikytis. Šiame straipsnyje rasite kelis patarimus, kaip tą padaryti.
Naujos profesijos pasirinkimas
Galbūt baigus mokyklą iškart pasirinkote aukštąjį mokslą, o po jo nuolatinį darbą įmonėje? Mokslų metu nevisada atsiranda galimybė nuodugniems svarstymams dėl tolimesnės karjeros, o keli pirmieji karjeros metai dažnai būna kupini iššūkių ir nepalieka laisvesnės progos pareflektuoti. Tačiau jeigu jau nusprendėte keisti karjerą, yra būtina skirti pakankamai laiko stabdelėti ir apmąstyti, kuria linkme judėti.
Būtina nustatyti, kas jus motyvuoja ir kokie yra jūsų darbo siekiai. Vieniems tai didelis atlyginimas, kitiems - mažos darbų apkrovos, na o treti nori audringų darbo vakarėlių bei linksmos ofiso atmosferos.
Dar svarbiau įvertinti asmenines kompetencijas ir gebėjimus. Jei pasižymite kruopštumu ir atsakingumu, galite išbandyti jėgas programavime. Gera iškalba ir analitinis mąstymas gali padėti tapti puikiais rinkodaros specialistais. Polinkį menams turintys darbuotojai labai geidžiami grafikos dizainerių pozicijose, ir t.t. Šiuo metu yra gausybė įvairių profesijų, kuriose jūsų asmeninės savybės padės pasiekti karjeros aukštumų.
Taip pat, būtina ištirti rinkos situaciją. Net geriausiems srities specialistams bus sunku surasti darbą, jeigu jų regione jie nėra paklausūs. Skirkite laiko peržvelgti darbo skelbimus, sekite atitinkamų įmonių puslapius LinkedIn platformoje. Šiuo būdu nepraleisite progos užmegzti naujus santykius su būsimais kolegomis. Verta nepamiršti, jog retkarčiais įmonės rengia atvirų durų dienas ir siūlo įvairias savanorystės galimybes. Lietuvoje populiarėja karjeros mugės, skirtos supažindinti žmones su įvairiomis specialybėmis, padėti jiems žengti pirmą žingsnį naujame kelyje.
Galų gale, verta pasidomėti galimybėmis, siūlomomis ne tik sostinėje, kur telkiasi daugiausiai įmonių. Pavyzdžiui, Klaipėdoje taip pat įsikūrusios gerai žinomos tarptautinės kompanijos – „Devbridge”, „Omega 365", „Exadel” bei didelės vietinio kapitalo įmonės – „Telesoftas”, „Interactio”, „Kilo Health”. Šios kompanijos siūlo itin konkurencingą darbo užmokestį tiek pajūryje, tiek kituose miestuose. Tiems specialistams, kurie iš kitų Lietuvos miestų nusprendė persikelti į uostamiestį, siūloma netgi 2000 eurų vertės finansinė paskata būsto nuomos kaštams padengti. Taigi, kai galvojate apie karjerą, apsvarstykite ir kuriame mieste norėtumėte įsikurti.
Naujos karjeros pradžia
Nuo ko pradėti mokslus naujoje, visiškai nepažįstamoje disciplinoje? Yra keli būdai žengti pirmą žingsnį. Pavyzdžiui, Lietuvoje ir pasaulyje sparčiai populiarėja internetinių kursų ir savarankiško mokslo fenomenai.
Savarankiškas mokslas yra puiki galimybė susipažinti su būsima profesija. Internete yra apstu įvairios profesinės literatūros naujokams, kuri padės nuo nulio pažindintis su nauja sritimi. Verta turėti galvoje, kad dauguma literatūros yra anglų kalba, taigi jos žinios dažnai yra būtinos keičiant karjeros kelią. Savarankiško mokslo metu nepraleiskite galimybės užmegzti naujų santykių. Šiuo metu pasaulyje yra beveik penki milijardai socialinių tinklų vartotojų. Socialiniuose tinkuose Facebook ar Reddit galite prisijungti prie su saviugda susijusių grupių, arba sekti geriausius srities specialistus Twitter.
Deja, dažna savarankiško mokslo kliūtis yra sertifikatų trūkumas. Darbo pokalbio metu gali prireikti įrodymų apie įgytas žinias, o sertifikatai yra patogus būdas tą padaryti. Pavyzdžiui, būsimi internetinių svetainių kūrėjai gali pradėti nuo nemokamų programinės kalbos JavaScript pamokų YouTube. Tačiau pasidėjus geras pamatines žinias, verta pagalvoti apie sertifikatą išduodančias organizacijas.
Jeigu domina tinklapių kūrimas ir kitos programavimo sferos, atkreipkite dėmesį į Lietuvių įsteigtą, bet globalų Turing College. Jame suburti geriausi savo srities specialistai iš viso pasaulio leis susipažinti su vidine naujos karjeros dinamika. Be to, Turing College yra skirtas UŽT finansavimas kvalifikacijos kėlimo kursams, tad už juos ne tik gali netekti sumokėti iš savo kišenės, bet dar ir suteikiama galimybė gaut skatinamą stipendiją. Žinoma, tik svarbu nepamiršti, jog dirbant su užsienio ekspertais, būtinos bent vidutinio lygio anglų kalbos žinios.
Galų gale, visada galima siekti antro bakalauro ar magistro laipsnio. Vis dėlto, yra bent kelios priežastys, kodėl derėtų labai atsargiai rinktis pakartotines studijas universitete. Visų pirma, tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, tai yra brangu. Be to, universitetų programas dažnai sudaro šūsnis įvairių teorinių paskaitų, kurių turinys ne visada atitinka pirminių darbdavių poreikių. Keičiant karjerą būtina pasistengti kuo greičiau įgyti praktinės patirties, kuri padės paspartinti įsidarbinimo procesą. Kadangi universitetų programos trunka nuo dviejų iki keturių metų, jas patartina rinktis jau pradėjus pirmuosius karjeros žingsnius ir turint laiko žinių gilinimui.
Ką dar svarbu žinoti?
Svarbiausia nepamiršti, jog visas mokymosi procesas užtruks pakankamai ilgai ir pareikalaus daug jėgų ir motyvacijos. Pavyzdžiui, išmokti programavimo kalbą nuo nulio gali užtrukti ne vienerius metus. Tam, kad mokslas nežlugtų, būtina save reguliariai motyvuoti. Priminkite sau, kodėl keičiate karjerą ir kas jūsų laukia ateityje. Pasidairykite po geidžiamas įmones ir pagalvokite, kaip jūsų gyvenimas galėtų praturtėti ten dirbant. Darbdaviai noriai renkasi karjerą keičiančius žmones, nes jie jau turi darbo patirties, o gebėjimas mokytis naujų dalykų yra nepamainomas. Svarbu tikslingai pasirinkti naują kelią ir turėti jėgų juo eiti.
Užs. Nr. 553912