Kaip paskatinti vaikus skaityti

skatinti
Dabartinė karta skaito daugiau nei bet kuri kita. Gaila, bet ne knygas, o žinutes Facebook ar Instagram socialiniame tinkle. Tiesa, yra ir gerų žinių, nes Wikipedija yra vienas iš mėgiamiausių moksleivių puslapių. Be jų neapsieina nė vienas pasiruošimas pamokoms.

Bet kaip grąžinti vaikus prie knygų? Kaip motyvuoti juos skaityti popierines ar bent jau elektronines knygas? Štai keletas patarimų.

Geras pavyzdys – užkrečiamas

Vaikai iš suaugusiųjų mokosi visko – kalbos manierų, problemų sprendimų būdų, elgesio. Jei tėtis ir mama prieš miegą skaito knygą, vaikai tai supras kaip savaime suprantamą užsiėmimą ir patys norės skaityti. Aišku, perspausti nereikėtų, nes skaitymas šeimai skirtu metu parodys ir kitokių elgesio modelių – knyga svarbesnė už visus aplinkinius. Tokius vaikus vėliau tenka skatinti išeiti į kiemą pažaisti, užsiimti aktyvia veikla...

Pokalbiai apie knygą ir jos veikėjus

Kai perskaitote knygą, vėliau pasidomėkite, ką vaikas mano apie ją ir jos veikėjus. Paklauskite, ar tikrai vilkas galėtų taip lengvai pagauti ir praryti 7 ožiukus... Kai apie knygas yra kalbama, vaikui kyla noras paskaityti dar kartelį. Tos pačios knygos skaitymas yra labai sveikintinas, nes taip vaikas geriau įsigilina į pasakojimą, susipažįsta su veikėjais.

Taip pat susiekite perskaitytos knygos herojus su realiu gyvenimu. Galbūt panašių elgesio momentų pasitaikė ir jūsų šeimoje. Pokalbis į kurį įpinamas realus ir knygos pasaulis vaikams patinka, jie domisi, fantazuoja.

Skaitykite garsiai vienas kitam

Pabandykite skaityti kartu garsiai. Vaikas paskaito puslapį, tada suaugęs. Tokiu būdu vaikas girdės, kaip vystosi pasakojimas. Tai padės vystytis jo fantazijai, kurti rišlius pokalbius ir struktūras. Taip pat motyvuos skaityti daugiau pačiam, nes visada galite paaiškinti, kad neskaitysite daugiau, nes norite, kad pats skaitytų. Skaitydami garsiai stenkitės skaityti su intonacija, kad vaiką sudomintų pasakojimas.

Rekomenduojama kartu skaityti bent 30 minučių per dieną.

Ne knygų skaitymas

Vaikas turi įprasti skaityti ne tik knygas. Skatinkite skaityti kitokius tekstus. Pavyzdžiui, instrukcijas, kaip žaisti stalo žaidimą, kaip sukonstruoti kažkokį žaislą, raštelį su darbų sąrašu, tam tikro patiekalo receptą ir t.t. Vaikai mėgsta žiūrėti Youtube video klipus su įvairiais paaiškinimais, tačiau ne perskaityti.

Ėjimas į biblioteką

Kas mėnesį apsilankykite bibliotekoje kartu su vaiku. Leiskite jam pasirinkti, kokią knygą norėtų paskaityti. Bendraukite su bibliotekos darbuotoju, kuris paklaus, ką vaikas mėgsta. Taip vaikas nuspręs, kas jam labiau patinka – pasakos, fantastika, kelionių knygos ar vaikiški romanai.

Klausykite audioknygos

Pasirinkite knygą, kuri turi įrašytą versiją – audioknygą. Kai vaikui nusibos skaityti, pasiūlykite paklausyti audioknygos įrašo. Taip jis nepraras susidomėjimo ir kitą dieną pratęs knygą skaityti pats. Bus smagu, jei audioknygos klausysitės kartu. Nebent vaikas nuspręstų, kad nori šiek tiek privatumo.

Pirmiau knyga, paskui filmas

Pasiūlykite vaikui skaityti knygą, pagal kurią pastatytas filmas. Pirmiau perskaitykite knygą, arba bent jau didelę jos dalį, o tada pažiūrėkite filmą. Beje, filmą prieš tai įvertinkite patys, nes kai kurių filmų vaikams rodyti negalėsite (pavyzdžiui, A. Sapkowskio „Raganius“ skaitomas gana smagiai, tačiau 14-mečiui paaugliui serialo tuo pačiu pavadinimu rodyti dar negalima dėl itin atvirų intymių scenų ir realistinių kovų).

Kaupkite vaiko biblioteką

Vaiko kambaryje turi būti kaupiamos kelios knygos, kurias jis bet kada gali paimti ir pavartyti. Neslėpkite knygelių, kai vaikas paauga. Jis jų gal ir neskaitys, tačiau knygų buvimas kambaryje, kaip ir visuose namuose, skatina vaikus ir toliau domėtis knygomis.

Iliustruotos enciklopedijos

Vaikas nemėgsta romanų? Ne bėda! Nupirkite jam keletą iliustruotų enciklopedijų. Jos parašytos taip, kad tekstas puslapyje sudaro labai nedidelę dalį. Vaikas pirmiausiai varto paveikslėlius, ir, jei randa kažką intriguojančio, paskaito tekstą. Po truputį beveik visa enciklopedija bus perskaityta to net nejaučiant. Vėliau atsiras noras paklausti tam tikrų dalykų. Tada galima pradėti pirkti specializuotas knygas, kad vaikas gilintų žinias tam tikroje srityje.

Dovanokite knygas svarbiausiais gyvenimo momentais

Vaikui augant, jo gyvenime atsiranda naujų pareigų, reiškinių ir potyrių. Ta proga dovanokite knygas. Nebūtinai grožines. Nusipirkote mažą šuniuką arba kačiuką? Nupirkite ir knygą apie naminius gyvūnus ir jų priežiūrą. Vaikui prasidėjo lytinė branda? Nupirkite knygą apie tai. Vaikas pradėjo lankyti sportą? Nupirkite keletą motyvacinių knygų, kurias perskaitęs jis norėtų siekti aukštesnių tikslų sporte. Knygos gali būti dovanojamos įvairiais gyvenimo atvejais.

Net jei išeinate iš namų ir grįšite vėlai, rekomenduokite vaikui paskaityti knygą, o ne žiūrėti kokį suaugusiems skirtą filmą per televizorių.

O knygas visada galite įsigyti tiesiog internetu iš el. knygyno Pegasas.lt. Jų čia tūkstančiai, todėl kartu su vaikais galite susirasti tai, kas jiems patinka.

Užs. Nr. 493373