Naujausios
Šalinkite perteklinę drėgmę
Bene dažniausia pelėsio plitimo namuose priežastis – didelė perteklinė drėgmė, kuri ypač ima varginti prasidėjus šaltajam sezonui. Ir nors atrodo, kad startavus šildymo sezonui oras ima sausėti, anaiptol – rečiau vėdinami kambariai drėgmės prisipildo iš džiovinamų drabužių, gaminamo maisto bei laistomų augalų. Natūralu, kad atvėsus orui, vengiame varstyti langus ir įsileisti gryno oro. Net jei namus vėdiname reguliariai, rudenį oras lauke taip pat yra kupinas drėgmės, tad vien tik vėdinimas pelėsio plitimo tikrai nesustabdys.
Norėdami kurti sausesnę aplinką, pradėkite nuo langų priežiūros. Tikėtina, kad bėgant metams ne visada reguliariai rūpinotės varčiomis bei sandarinimo elementais, todėl šiems šaltojo sezono pradžioje verta skirti daugiau dėmesio. Patikrinkite gumų ir varstomųjų elementų būklę ir sandarumą – pro kruopščiai užsandarintus langus į namus nepateks nepageidaujama drėgmė. Taip pat kur kas lengviau bus vėdinti kambarius – sklandesnis langų varstymas užtikrins greitą ir paprastą judesį.
Turbūt vienas geriausių sprendimų drėgmei patalpose reguliuoti yra oro sausintuvas. Šis įrenginys efektyviai surenka perteklinę drėgmę iš oro ir užtikrina, kad namuose vyrautų optimalus šio rodiklio santykis. Sumažėjus drėgmei, pelėsis pamažu ima nykti savaime, todėl aplinka tampa švaresnė ir sveikesnė. Norėdami užtikrinti savo komfortą, visuomet rinkitės modelį su galimybe nustatyti pageidaujamą drėgmės lygį patalpoje ir ekranu, kuriame būtų rodomas esamas drėgmės procentas. Aukštesnės kokybės modeliai dažnu atveju taip pat turi ir oro drėkinimo funkciją, kuri gali būti reikalinga santykinei drėgmei nukritus žemiau rekomenduojamos ribos. Įprastai tokie modeliai kainuoja bent kelis šimtus eurų, todėl, kruopščiai įvertinus savo finansines galimybes ir prireikus pasiskolinti, vos kelių mygtukų paspaudimu vartojimo paskolą internetu galite gauti Šeimos Kredito Unijos puslapyje.
Valykite natūraliomis, tačiau veiksmingomis priemonėmis
Jei pelėsis jūsų namuose dar tik įsikuria, kelią užkirsti galite tiesiog naudodami kiekvienuose namuose randamas, tačiau nepaprastai efektyvias valymo priemones. Viena tokių – actas. Tai nestipri etano rūgštis, pasižyminti išties puikiomis valymo savybėmis. Nors actas žinomas dėl savo aitraus kvapo, tinkamai jį naudojant, pavojus sveikatai tikrai negresia. Norėdami pašalinti pelėsį, užpurkškite acto ant probleminės vietos ir papildomai jį įtrinkite ar pašveiskite kempine. Taip išvalytą patalpą palikite pastovėti bent valandą – leiskite actui imtis savo darbo. Po to kruopščiai nuplaukite valytą vietą paprastu vandeniu ir gerai išvėdinkite patalpą. Toks reguliarus patalpos valymas – maždaug 2-3 kartai per mėnesį, padės užtikrinti, kad pelėsis nesugrįžtų.
Kovai su pelėsiu puikiai tinka ir valgomoji soda, kuri veikia tarsi švelnus šveitiklis, todėl ypač gerai veikia šveičiant pelėsio likučius. Sodą ypač tinka naudoti tokiose vietose kaip vonia ar virtuvė, kur tarp plytelių siūlių, net ir išnaikinus pelėsį, gali pasilikti plika akimi matomos dėmės. Sumaišykite sodą su vandeniu, gautą mišinį užtepkite ant šepetėlio ar kempinės ir tiesiog gerai įtrinkite paviršių. Vėliau viską nuplaukite vandeniu arba dar geriau – baltu actu, kad pašalintumėte nuosėdas, kurias gali palikti soda. Pelėsio naikinimui namuose puikiai tinka ir kitos priemonės – vandenilio peroksidas ar baliklis, tačiau šios priemonės ne visuomet gali užtikrinti šimtaprocentinį rezultatą. Pelėsiui įsitvirtinus, gali tekti imtis kiek agresyvesnių priemonių – tokiu atveju statybinių ar buities prekių parduotuvėje įsigykite antiseptinio purškalo, kuris ne tik išnaikins pelėsio grybą akimirksniu, bet ir užtikrins nepalankias sąlygas jo grįžimui.
Patikėkite šalinimą profesionalams
Tiesa, kartais kovojant su namuose išplitusiu pelėsiu gali nepakakti vien tik efektyvių valymo priemonių – esant palankioms sąlygoms pelėsis gali apsigyventi ne tik drėgnuose langų rėmuose ar vandens likučių nestokojančiuose tarpuose tarp plytelių, bet ir įsikurti vėdinimo angose, rečiau naudojamose šildymo sistemos jungtyse bei kitose sunkiai pasiekiamose vietose. Patiems užsiimti tokių ortakių ardymu bei valymu nepatartina – neturėdami specialių priemonių rizikuojate įkvėpti pavojingų pelėsio dalelių. Šios įprastai sukelia įvairias alergijas, tačiau nuolatos kvėpuojant drėgnu ir pelėsiais užterštu oru gali išsivystyti ir rimtesnės ligos, tokios kaip varginanti egzema, bronchitas ar astma, migrena ar net virškinamojo trakto ligos. Tam, kad užkirstumėte kelią tokioms komplikacijoms, kreipkitės į profesionalus pastebėję pirmuosius ortakiuose besitvirtinančio pelėsio požymius. Patyrę specialistai pasirūpins efektyviu šio namų priešo naikinimu ir nepagailės patarimų, padėsiančių užtikrinti saugią ir švarią aplinką ateityje.
Užs. Nr. 541700