Kaime gyvena miestietiškai

Kaime gyvena miestietiškai

Kaime gyvena miestietiškai

Arozų kaime (Liolių seniūnija, Kelmės rajonas) sodyboms suskaičiuoti užtektų rankų pirštų. Vienoje iš sodybų gyvena ir ūkininkauja Irena ir Romualdas Sungailos, savo namus ir aplinką prieš keletą metų pradėję lipdyti nuo nulio. „Visada norėjome gyventi kaime, bet patogiai, miestietiškai“, – šypsosi šeimininkas.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Atkūrė sodybą

Sunku patikėti, kad vos prieš keletą metų iš tolo akis traukianti graži sodyba buvo beišnykstanti.

Senas gyvenamasis namas, kuriame kažkada gyveno Irenos Sungailienės seneliai ir tėvai, baigė griūti. Ūkinis pastatas buvo sudegęs, persenęs sodas – be gyvybės.

Tačiau Irena ir Romualdas Sungailos nedvejojo: ši vieta kaip tik jiems.

„Esame vietiniai. Vyro tėviškė – irgi netoliese. Tik kolūkio laikais gyvenome Gailiuose. Tiems laikams pasibaigus, pradėjome pirkti žemes, gyventi iš ūkio. Tačiau gyvenvietėje buvo labai sudėtinga laikyti gyvulius. Taip ir atsidūrėme Arozų kaimelyje“, – pasakoja I. Sungailienė.

Pirmiausia iškilo ūkinis pastatas. Vėliau, po poros metų, pardavę namus Gailiuose, naujakuriai ėmėsi gyvenamojo namo statybų Arozuose.

Senąjį namą, kuris vos laikėsi, teko nugriauti. Naująjį sumūrijo meistras iš Raseinių, vidų padėjo įrengti Irenos brolis, svainiai.

Triūsė ir patys. Daug vargo, kol išrovė beveik sunykusius senutėlio sodo vaismedžius.

Užsėtoje dailioje vejoje – didžiulė erdvė su visžalėmis tujomis, tarp akmenų žydinčiomis gėlėmis, mediniu šuliniu. Ant žolės galima pažaisti ir krepšinį – įtaisytas krepšinio stovas.

Vėjyje, tarp dviejų nudailintų ir nudažytų medinių stovų, ant ištiestų virvių džiūsta ir skalbiniai.

Patogumai

„Dar ne viskas padaryta, nors gyventi jau galima. Dar daug svajonių norėtųsi įgyvendinti“, – tvirtino šeimininkai.

Modernioje virtuvėje atsirado vieta barui. „Seniai norėjau šito. Nors ir gyvename kaime, kodėl reiktų atsisakyti ir miestietiškų patogumų ar privalumų?“ – retoriškai klausia Romualdas Sungaila.

Pro langą matyti besiganantys Sungailų gyvuliai. Ganyklos – ranka pasiekiamos, 20 hektarų – šalia namų. Arozų kaimo gyventojai laiko 15 melžiamų karvių, dar maždaug tiek pat telyčių, jaučių ir veršelių.

Turi šienavimui reikalingos technikos. Karves melžia su aparatais. Pieną parduoda tiesiog iš namų – atvyksta pieninės mašina ir išveža.

R. Sungaila visai neseniai dėl didelių atstumų atsisakė darbo Šiauliuose. O ūkis – šalia.

Šeimininkas labai mėgsta žvejoti. Kad nereiktų daug laiko eikvoti kelionėms, tvenkinuką išsikasė prie namų. Prileido įvairių žuvų. Tik grybauti tenka išsiruošti.

Ateitis – tik Lietuvos kaime

Sungailos įsitikinę, kad savo gyvenimo būdo jau nebekeis. Ir ateityje gyvens tik Lietuvoje, ir tik Arozų kaime. Ūkininkaus ir toliau gražins sodybą.

„Trumpam išvykti į užsienį, manau, nieko bloga. Ir aš esu Švedijoje uždarbiavusi, skynusi braškes. Ir abi dukros tą yra dariusios. Bet nuolatinį gyvenimą įsivaizduoju tik savame krašte“, – tvirtino I. Sungailienė.

Autorės nuotr.

BARAS: Erdvioje virtuvėje atsirado vieta ir barui. Romualdas Sungaila juokauja: nors ir gyvendami kaime, norėjo savo namuose turėti šiek tiek miesto.

NAMAI: Šeimininkai namus pasistatė ir gražina taip, kaip patys nori.

TVENKINYS: Sodybos šeimininkas išsikasė tvenkinį, įžuvino, kad nereikėtų toli nuo namų važiuoti žvejoti.

ERDVĖ: Sungailų sodyboje erdvės netrūksta.

POMĖGIS: Vienas iš Romualdo Sungailos pomėgių – grybavimas. Per tris valandas vyriškis pririnko du didelius kibirus įvairių grybų.

PATOGUMAS: Sungailos stengėsi taip susitvarkyti sodybą, kad būtų patogu gyventi. Ganyklos – prie namų, o besiganantys gyvuliai matomi pro langą.

ŪKIS: Visos Sungailų pajamos – iš ūkio. Aroziškiai turi gyvulių, žemės, technikos.

I. ir R. Sungailų asmeninio albumo nuotr.

ATEITIS: Irena ir Romualdas Sungailos ateitį mato tik kaime.