Kailių verslą iškeitė į kaimo turizmą

Kailių verslą iškeitė į kaimo turizmą

Kai­lių vers­lą iš­kei­tė į kai­mo tu­riz­mą

Dar prieš tre­jus me­tus ty­tu­vė­niš­kis (Kel­mės r.) Sau­lius Mar­tin­kus drau­ge su Skan­di­na­vi­jos, Ru­si­jos ir Uk­rai­nos įmo­nė­mis vys­tė pre­ky­bos la­pių ir au­di­nių kai­liais vers­lą. Ta­čiau dėl geo­po­li­ti­nės pa­dė­ties te­ko jo at­si­sa­ky­ti. Vers­li­nin­kas tu­rė­jo at­sar­gi­nį va­rian­tą. Jau bu­vo įkū­ręs kai­mo tu­riz­mo so­dy­bą.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Se­zo­ni­nis vers­las

Sau­lių Mar­tin­kų ran­da­me dar­bo vie­to­je – Aukš­tišk­ių kai­me esan­čio­je „Ra­ga­ny­nės“ kai­mo tu­riz­mo so­dy­bo­je. Ap­lin­ka – la­bai gra­ži. Kal­ne­liai ir dau­bos. Vi­sa ki­ta su­kur­ta žmo­gaus ran­ko­mis. Tven­ki­nys, ša­lia – lan­ka, ku­rio­je jau ga­no­si di­džiu­lis bū­rys avių. Pir­te­lė, pa­vė­si­nė, ku­bi­las, me­džio skulp­tū­ros... Di­džiu­lė sko­nin­gai su­tvar­ky­ta te­ra­sa. Plen­tas ne­to­li, be­veik ran­ka pa­sie­kia­mas, bet ju­dė­ji­mas – ne­di­de­lis. Net­rik­do ra­my­bės.

Prieš po­rą me­tų gra­žiau­sių­ so­dy­bų kon­kur­se „Ra­ga­ny­nės“ ap­lin­ka pel­nė ant­rą­ją vie­tą tarp įmo­nių.

Į „Ra­ga­ny­nę“ Sau­lius Mar­tin­kus sa­ko su­dė­jęs vis­ką, ką bu­vo už­dir­bęs iš kai­lių vers­lo. „Ma­no akys ne­ži­bės, o in­ves­ti­ci­jos dar ne­bus at­si­pir­ku­sios..." – įsi­ti­ki­nęs vers­li­nin­kas.

Kal­ba­mės di­džiu­lė­je sa­lė­je, prie il­go sta­lo. So­dy­ba – tuš­čia. Da­bar ne se­zo­no me­tas.

Se­zo­nas pra­si­dės va­sa­ros pra­džio­je. Tuo­met iš už­sie­nio grįž­ta emig­ran­tai. Lie­tu­vo­je jie tuo­kia­si, krikš­ti­ja vai­kus, šven­čia sa­vo ir sa­vo tė­vų ju­bi­lie­jus, ren­gia drau­gų ar gi­mi­nės su­si­bū­ri­mus. Kar­tais nu­spren­džia tie­siog pail­sė­ti gam­to­je.

Lie­tu­vo­je dir­ban­tys tau­tie­čiai sau to­kio poil­sio ne­lei­džia. Jei tu­ri at­lie­ka­mą eu­rą, ge­riau mau­na į Tur­ki­ją ar Is­pa­ni­ją, kur ga­ran­tuo­ta sau­lė. Po­bū­vius ir­gi ren­gia re­tai.

Va­sa­rą so­dy­bo­je sve­čių pil­na kiek­vie­ną sa­vait­ga­lį. Bet tie pel­nin­gi tu­riz­mo vers­lo sa­vait­ga­liai pri­va­lo iš­mai­tin­ti vi­sus me­tus.

Po­nas Sau­lius ne­sle­pia – ten­ka gy­ven­ti tau­piai. In­ves­ti­ci­jos į so­dy­bą nie­kuo­met ne­si­bai­gia. Ten­ka tvar­ky­ti ap­lin­ką – rei­kia ku­ro, tech­ni­kos, šil­dy­ti pa­sta­tus, juos pri­žiū­rė­ti, re­mon­tuo­ti. Lė­šų rei­kia kas­dien.

Žmo­na Ra­sa dir­ba mo­ky­to­ja pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­re. Šei­ma už­siau­gi­na dar­žo­vių. Tu­ri sa­vo vai­sių.

Pats Sau­lius tu­ri ūki­nin­ko sta­tu­są. Šiuo me­tu lan­ko­je ga­no­si ir so­dy­bos ap­lin­ką puo­šia apie šim­tas avių. Ta­čiau iš avi­nin­kys­tės, pa­sak jo, ne­di­de­lis biz­nis. Vil­nos nie­kam ne­rei­kia. Kirp­ti avis sam­do tuo už­sii­man­čią mo­te­rį iš Še­du­vos. Žie­mai rei­kia pri­ruoš­ti šie­no ir ki­to­kių pa­ša­rų. O avie­nos gy­vo svo­rio ki­log­ra­mas kai­nuo­ja pi­giai. Sua­be­jo­ji, ar ver­ta par­duo­ti. To­dėl avių mė­są Mar­tin­kai daž­niau­sia nau­do­ja sa­vo po­rei­kiams.

Au­gi­na ir nu­tri­jų. „Pa­ti ge­riau­sia mė­sa. Triu­šie­ną mesk į šo­ną. Sul­tin­ga, ska­ni, vi­ta­mi­nin­ga“, – gi­ria vers­li­nin­kas.

Jis ne­sle­pia, jog kar­tais tau­pu­mo su­me­ti­mais va­žiuo­ja ap­si­pirk­ti ir į Len­ki­ją.

Tarp Rū­te­lių ir Ra­ga­ny­nės

Pa­tys so­dy­bos šei­mi­nin­kai Ra­sa ir Sau­lius Mar­tin­kai gy­ve­na prie Ty­tu­vė­nų pri­glu­du­sia­me Rū­te­lių kai­me. Se­zo­no me­tu jie su­tvar­ko ap­lin­ką, pa­ruo­šia sa­lę ir mie­ga­muo­sius, iš­kū­re­na pir­tį, pa­ruo­šia ku­bi­lą, žiū­rint ko pa­gei­dau­ja­ma, prii­ma sve­čius, o pa­tys va­žiuo­ja nak­vo­ti į sa­vo na­mus.

Kar­tais, kai dar­bo dau­giau, pri­si­glau­džia mo­bi­lia­me na­me­ly­je – va­go­nė­ly­je. Nors na­mai – ne­ per to­liau­siai, už ke­lių ki­lo­met­rų, kar­tais gai­la lai­ko ke­lio­nei dėl ke­lių va­lan­dų mie­go. Be to, bu­vi­mas ša­lia so­dy­bos reiš­kia ir at­sar­gu­mą. Ne­ly­gu ko­kia kom­pa­ni­ja so­dy­bo­je ap­si­sto­jo.

Atei­ty­je, kad ne­rei­kė­tų blaš­ky­tis tarp Rū­te­lių kai­mo ir Aukš­tiš­kiuo­se esan­čios „Ra­ga­ny­nės“, pla­nuo­ja pa­sta­ty­ti na­mą sau to­je pa­čio­je že­mė­je, kur sto­vi kai­mo tu­riz­mo so­dy­ba.

Iš pro­fe­si­jos S. Mar­tin­kus – ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jas. Anks­čiau dir­bo pa­gal pro­fe­si­ją. Vė­liau me­tė­si į vers­lą.

Dar tu­rė­da­mas kai­lių vers­lą po­nas Sau­lius su žmo­na Ra­sa nu­si­pir­ko 10 hek­ta­rų že­mės skly­pą Aukš­tiš­kių kai­me. Po ke­le­rių me­tų iš­ka­sė tven­ki­nį. Pas­kui ant se­no ūki­nio pa­sta­to pa­ma­tų pa­sta­tė na­mą.

Pa­sam­dė dro­žė­ją, ku­ris so­dy­bą pa­puo­šė me­džio skulp­tū­ro­mis. Meist­rai pa­sta­tė įspū­din­gą pa­vė­si­nę ir pir­te­lę. Kai­mo tu­riz­mo so­dy­bą Mar­tin­kai pa­va­di­no „Ra­ga­ny­ne“ dėl ne­to­lie­se esan­čio Ra­ga­ny­nės kal­ne­lio.

Da­bar val­dos iš­si­plė­tė dar ke­liais hek­ta­rais. Vi­sa 14 hek­ta­rų te­ri­to­ri­ja ap­tver­ta. Per tre­jus me­tus pa­sta­tę ir įkū­rę so­dy­bą Mar­tin­kai jau ket­ve­ri me­tai ver­čia­si kai­mo tu­riz­mu. Šei­ma ži­no, jog ša­lia Klai­pė­dos, Kau­no ar Vil­niaus jų vers­las kles­tė­tų la­biau. Ta­čiau ša­lia di­džių­jų mies­tų ir že­mė bū­tų bran­ges­nė.

La­biau­siai ste­bi­na, jog pir­mai­siais me­tais klien­tų bu­vo dau­giau­sia. Da­bar kas­met jų vis ma­žė­ja.

Gal to­dėl, kad ne­ma­tė tė­vų vers­lo per­spek­ty­vos du vy­riau­sie­ji Mar­tin­kų sū­nūs vie­ną die­ną ėmė ir iš­va­žia­vo į už­sie­nį. Man­tas ir Eduar­das bai­gė aukš­tuo­sius moks­lus. Ta­čiau dar­bo pa­gal sa­vo spe­cia­ly­bes ne­ga­lė­jo ras­ti. Iš­vy­kę į už­sie­nį per sa­vai­tę įsi­dar­bi­no. Pas­kam­bi­no tė­vui: „Tė­ti, be rei­ka­lo mo­kė­mės.“

Mar­tin­kų na­muo­se li­ko dar trys ma­žiau­sie­ji vai­kai: Ai­va­ras, Sau­lius ir Sau­li­na. Jau­niau­sio­ji duk­re­lė – dar tik dar­že­li­nu­kė, sū­nūs – mo­ki­niai. Gal kol jie užaugs, Lie­tu­vo­je pa­dė­tis pa­si­keis. Gal at­si­gaus vers­las, ku­rį tė­vai ga­lės per­duo­ti sa­vo vai­kams?

Au­to­rės nuo­tr.

Gro­žis su­kur­tas žmo­gaus: iš­kas­tas tven­ki­nys, pa­sta­ty­ta pir­te­lė ir skulp­tū­ros.

260 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to na­mą Sau­lius Mar­tin­kus pa­sta­tė ant se­no ūki­nio pa­sta­to pa­ma­tų.

Per Ve­ly­kas Mar­tin­kų so­dy­bo­je bu­vo su­si­rin­ku­si jų pa­čių gi­mi­nė. Sau­lius Mar­tin­kus džiau­gia­si, jog tu­ri kur priim­ti gi­mi­nes.

Kai­mo turi­z­mo so­dy­bos ap­lin­ką puo­šia avys.

Liau­diš­ko sti­liaus pa­sta­tai puo­šia so­dy­bą.