Jūros dovanos virsta meno kūriniais

Jūros dovanos virsta meno kūriniais

Jūros dovanos virsta meno kūriniais

Šiaulių miesto dienose tarp prekybininkų išsiskyrė vilnietės dizainerės Ritos Šileikienės papuošalai, interjero aksesuarai iš jūros kriauklių. „Aš norėčiau čia numirti!“ – iš susižavėjimo išsprūdo vienam pirkėjui.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Įkvėpė nardymas

Kūrybai iš kriauklių lemtinga buvo kelionė į Egiptą. Pirmą kartą panėrusi Rita liko užburta įvairiaspalvio povandeninio pasaulio.

„Žiūriu „Discovery“ kanalą: gražu, kriauklės, koralai, bet net neįsivaizdavau, kad taip gražu!“ – prisiminė menininkė.

Grįžusi iš atostogų, rūsyje aptiko kriauklių maišą, kurį kadaise iš Kubos parsivežė uošvis. Prisiminusi matytus vaizdus, kriauklėmis dekoravo nišoje kabančio didelio veidrodžio rėmą.

„Papuošalų, sakiau, niekada nedarysiu“, – juokiasi Rita. Tačiau teko – pirmąją sagę iš kriauklių R. Šileikienė pasigamino prieš eidama į gimtadienio vakarėlį.

Originalus papuošalas prikaustė svečių dėmesį. Moterys ėmė prašyti ir joms sukurti sagę, vėliau – priderinti auskarus. Kriauklių menas ėmė plisti. Iš pomėgio gimė verslas.

„Nedarau darbų, kurie neina iš širdies. Jeigu man gražu, tada ir žmonėms patiks“, – veiklos filosofiją apibūdina Rita.

Menininkė įsigyja kriauklių, rastų Indijos ir Ramiojo vandenyno pakrantėse.

Dažnas pirkėjas klausinėja, ar ekspozicijoje yra iš jūros arkliukų, koralų pagamintų darbų.

„Niekada nešovė į galvą iš vargšo jūros arkliuko ką nors pagaminti. Man nepriimtina. Žinau, kad tai uždrausta“, – aiškina aplinkosaugą studijavusi R. Šileikienė.

Nuotaka – už kriaukles

Prieš pradėdama kurti, ji domėjosi medžiagos subtilybėmis, darbo priemonėmis. Informacijos suntėsi iš Amerikos, kur kriauklių menas toli pažengęs.

Nežinojo nė vienos kriauklės pavadinimo. Dabar gali papasakoti, kuo kriauklės ypatingos, kokia jų istorija.

Pavyzdžiui, atogrąžų šalyse, ypač Afrikoje, daugelis genčių mažas baltas kriaukles monetines kaures (Cypraea moneta) naudojo kaip pinigus. XIX amžiuje Afrikoje už 10 Cypraea rūšies kriauklių buvo galima nusipirkti vištienos, o už 30 – nuotaką.

„Man kiekviena maža kriauklytė jau yra meno kūrinys, o iš jos daryti meną – relaksas ir kaifas. Aš jas dėlioju ir kaifuoju“, – emocijų neslėpė dizainerė.

Būna žmonių, kurie pamatę darbus garsiai svarsto, esą kriauklės dažytos, lakuotos. R. Šileikienė patikina – vienintelis dalykas, ką su jomis daro, išgręžia arba priklijuoja. Visa kita – natūralus gamtos grožis. Ji paneigia mitą, kad kriauklės trapios – kartą gręžiant lūžo grąžtas.

Skleidžia gerą energetiką

Menininkės namai undinėlės būsto neprimena – juose tik keletas akcentų, dekoruotų kriauklėmis.

„Negali gyventi su tuo, kuo dirbi“, – sako moteris. Vienas pagrindinių sūnaus žaisliukų – kriauklės, jas dėlioja vietoje akmenukų.

„Galvojau, kaip papuošti kalėdinę eglutę, kad mažasis nesusižeistų. Sukūriau žaisliukus iš kriauklių, jūros žvaigždžių“, – pasakoja R. Šileikienė.

Gimus sūnui, menininkei prireikė raminamos šviesos. Tuomet dekoravo šviestuvo gaubtą kriauklėmis.

Kūrėjai teko susidurti su įsitikinimu, kad kriauklių namuose negalima laikyti, neva neša nelaimes. Rita mano priešingai. Pasak jos, vidinėje kriauklės pusėje esančio perlamutro ir perlo cheminė sudėtis tokia pati. Iš perlamutrinių kriauklių Indonezijoje gaminami dubenėliai maistui.

„Papuošalai su perlamutru išsklaido melancholiškas mintis, suteikia optimizmo. Kriauklės skleidžia gerą energetiką, kitaip turėčiau būti labai nelaiminga“, – juokiasi dizainerė.

Paveikslus iš kriauklių R. Šileikienė kuria pagauta įkvėpimo.

Ji pasakoja, kad jūreiviai XIII–XIV amžiuje iš surinktų smulkių kriauklyčių darė valentinus – aštuonkampės formos paveikslus dėžutėse. Jie būdavo kuriami kaip sentimentali dovana namiškiams ar mylimajai, įpinant gražių žodžių, gėlių motyvų, ornamentų.

Labiausiai dizainerė nori puošti ne daiktus, o panaudoti kriaukles interjero dekorui – ant sienų, aplink židinį. Ritos manymu, lietuviams dar trūksta drąsos, bet ji pamažu ateina.

Autorės nuotr.

AKCENTAI: Dizainerė Rita Šileikienė įsitikinusi, kad kriauklėmis dekoruotus daiktus galima panaudoti bet kokiam interjerui.

LAIKRODIS: Kriauklėmis puoštas laikrodis.

KRIAUKLĖS: Vilnietė iš kriauklių gamina autorinius papuošalaus, interjero aksesuarus, skulptūras, menines kompozicijas.

LEMPA: Rami gelsva šviesa sklinda iš lempos gaubto, papuošto kriauklėmis.

Jono TAMULIO nuotr.

PREKYBA: Šiauliečiai ir miesto svečiai nuolat suko apžiūrėti ir įsigyti iš kriauklių pagamintų darbų, aikčiojo iš susižavėjimo.