Joniškio rajoną gelbės 100 milijonų

Joniškio rajoną gelbės 100 milijonų

Joniškio rajoną gelbės 100 milijonų

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Periferija sulaukė dėmesio

Pagal probleminių teritorijų, tarp kurių yra ir Joniškio rajonas, plėtros programas, Joniškiui tektų apie 102 milijonus litų paramos. Pinigus ketinama skirti daugiabučių renovacijai, Joniškio bei Žagarės miestams gražinti, socialiniam gyvenimui gerinti ir daugeliui kitų dalykų.

„Šiaulių kraštas“ pasiteiravo Joniškio rajono vicemerės Rimantės Misiūnienės, kaip pagerės vietos žmonių gyvenimas, ar iš viso pagerės.

— Ar Vyriausybės patvirtinta plėtros programa neliks tik popierinis sprendimų variantas?

— Darbai nebus popieriniai. Kai pinigai patenka į tokį mažą rajoną kaip Joniškis, visi pastebi, jei daiktą ne ten padėsi. Programoje numatyta didinti gyvenamosios vietos patrauklumą, atnaujinti daugiabučius gyvenamuosius namus, plėtoti socialinį būstą, kaimo gyvenamųjų vietovių bei rajono socialinę infrastruktūrą, skatinti bendruomenines iniciatyvas, subsidijuoti darbo vietų kūrimą ir dar daug dalykų.

Šios programos patvirtinimo laukėme kaip saulės patekant. Manau, kad pagaliau realiai atsigręžta į provinciją. Joniškis oficialiai probleminiu rajonu Vyriausybės pripažintas 2007 metų sausį.

Nelygi startinė pozicija

— Ekonomistai tvirtina, kad negalima išlyginti natūraliai atsiradusių ekonominių ir socialinių regionų netolygumų. Esą tik daugės išlaikytinių probleminėse teritorijose. Kokia Jūsų nuomonė?

— Nesutinku. Juk atotrūkis tarp regionų ir centro atsirado ne šiandien, bet prieš daug metų. Mes nesame lygioje startinėje pozicijoje. Aišku, gal stokojome ir iniciatyvos.

Negalima atsainiai žiūrėti į provinciją, tarsi į išnykti pasmerktą zoną. Manau, nevalstybinis požiūris yra viską atiduoti stipriausiajam, o kitus palikti likimo valiai.

Teko lankytis Ispanijoje. Ten kaip tik lėšos pirmiausia skiriamos regionams, labiausiai atitolusiems nuo centrų, kur mažiausias gyventojų tankumas, kur neišplėtota infrastruktūra.

— Ar anksčiau būta panašios paramos rajonui? Jei taip, kur ji panaudota?

— Tokios tiesioginės paramos kaip probleminiam rajonui gal ir nebuvo, tačiau probleminio rajono etiketė, kurios iš dalies gėdijamės, yra papildomas argumentas konkursuose. Pavyzdžiui, Vietos veiklos grupė, kuri stengiasi pagerinti kaimiškosios rajono dalies žmonių gyvenimą, gavo pusę milijono litų, kurie panaudoti kaimo bendruomenių reikmėms, pastatų remontams, baldų pirkimui ir kita. Dabar parengta ir pristatyta strategija 8 milijonams litų gauti. Tie Europos pinigai skirstomi, vadovaujantis įvairiais kriterijais, tarp kurių yra ir probleminio rajono statusas.

(lentele)

Joniškis: kas ir kaip?

Joniškio rajono savivaldybės Ekonominės plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Vilija Aleksienė „Šiaulių kraštui“ pakomentavo keletą svarbesnių programos projektų:

— Joniškio miestui svarbus numatytas Žemaičių gatvės atkarpos, aikštės šalia Martyno Mažvydo akligatvio ir Joniškio miesto parko pritaikymas gyventojų verslo poreikiams, kultūrinei veiklai, gyventojų laisvalaikiui (būtų rekonstruota aikštė, parko, gatvės atkarpos, apšvietimo sistema, sutvarkyti pastatų fasadai, aplinka). Tai kainuotų 6 milijonus litų. Numatomas daugiabučių gyvenamųjų namų rekonstravimas ir modernizavimas Joniškio miesto Žemaičių gatvės ir Miesto aikštės teritorijoje (projekto vertė — 5,6 milijonai litų). 15 procentų bendros projektų vertės prie ES struktūrinės paramos turės prisidėti Savivaldybė.

Dar vienas projektas — Žagarės miesto aikštės rekonstravimas (bus sutvarkyta aikštė, kultūros centras, apšvietimo sistema, pastatų fasadai ir kita). Tam reiktų 4,8 milijonų litų. Paramą galėjo gauti gyvenvietė, kurioje gyvena mažiau nei 3000 gyventojų. Vieningai pasirinkome Žagarę, turtingiausią savo istorija rajono traukos centrą. Joniškio rajono kaimiškas gyvenvietes planuojama atnaujinti iš Europos žemės ūkio fondo.

Už 4,6 milijonus litų bus sutvarkyta rajono vietinės reikšmės kelių, už 3,6 milijonus litų modernizuosime viešosios paskirties pastatus Joniškio rajono savivaldybėje, bus sutvarkytas tvenkinys „Sidabros“ poilsio zonoje. Programoje numatytas rajono mokyklų, sveikatos įstaigų, kultūros objektų rekonstravimas, modernizavimas ir kita.

Atokias vietoves pasiekia tik trupiniai

Rudiškių kaimo bendruomenės pirmininkas Antanas Jarmalavičius mano, jog problemų daug, o atokesnes rajono vietoves pasiekia tik trupiniai:

— Iki šiol nedaug gavome pinigų. Tik ašaras. Štai, Rudiškių seniūnijoje per bendruomenės pastato stogą bėga vanduo, o perdengti jo negalime. Kainuotų dešimt tūkstančių litų, tačiau jų neturime. Gyvenvietėje sugedę melioracijos įrengimai, žmonių daržai skęsta iki vasaros. Apie pusė mūsų gyventojų neturi vandentiekio ir kanalizacijos. Projektai padaryti, bet tik tiek. Trūksta asfaltuoto kelio nuo Stanelių iki Jankūnų.

Jei kalbame apie darbo vietas, pastaruoju metu jų mūsų seniūnijoje netrūksta. Veikia grybynas, durpynas, kur reikalinga daug darbo jėgos. Bet valdžia galėtų pasirūpinti, kad kiekvienoje seniūnijoje dirbtų nors po vieną policijos inspektorių, nes dabar vienas pareigūnas aptarnauja kelias seniūnijas ir negalime jo prisišaukti.

Joniškio rajonas dabar

2007 metų pradžioje Joniškio rajone gyveno 30 429 gyventojai, iš jų — 57,3 procentai kaime. Tai pačiais metais iš rajono išvyko 104 gyventojais daugiau negu atvyko.

Vidutinis metinis registruotų bedarbių ir darbingo amžiaus gyventojų santykis rajone 2006 metais buvo 7,1 procento arba — dvigubai daugiau nei šalies vidurkis (3,4 procento).

Vidutinis metinis socialinės pašalpos gavėjų ir gyventojų santykis 2006 metais Joniškio rajone buvo 4 procentai, šalyje — 1,1 procento.

Socialinio būsto laukiančių asmenų (šeimų) Joniškio rajone nuo 2006 iki 2007 metų padaugėjo 44,9 procento; tokių asmenų arba šeimų yra 200.

2007 metais vienam gyventojui Joniškio rajone teko 95 litai tiesioginių užsienio investicijų arba — vos 1,1 procento šalies vidurkio.

Rajone yra 290 daugiabučių namų, iš jų — 279 statyti iki 1993 metų. Dauguma namų susidėvėję, neefektyvi pastatų šildymo sistema.

2007 metais Joniškio rajono savivaldybei priklausė 37 visuomeninės paskirties pastatai, iš kurių renovuoti tik 4.

Informacija parengta pagal „Joniškio rajono savivaldybės — probleminės teritorijos plėtros 2008— 2010 metų programą“.

Autorės nuotr.

MILIJONAI: Probleminiu pripažintas Joniškis tikisi 102 milijonų litų paramos. 

AŠAROS: Rudiškių kaimo bendruomenės vadovas Antanas Jarmalavičius mano, kad iki šiol į kaimus lėšų ateidavo tik ašaros. 

DISKUSIJOS: Joniškio rajono savivaldybės Ekonominės plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Vilija Aleksienė sako, kad ypač sunku buvo parinkti vietas, kur bus įgyvendinti projektai, nes reikalauta, jog jie būtų vienas šalia kito ir atnaujintų kuo daugiau miesto teritorijos. 

ETIKETĖ: Joniškio rajono vicemerė Rimantė Misiūnienė sako, kad etiketė „probleminis rajonas“ ir gėdinga, ir naudinga: nemalonu būti probleminiu, bet kai kuriuose fonduose, konkursuose šis pavadinimas suteikia privalumą lėšoms gauti.

 

ATEITIS: Ši gatvės atkarpa link Joniškio kultūros centro taip pat turėtų sulaukti rekonstrukcijos.