Joninių žiedai sugula į vainikus ir puokštes

Joninių žiedai sugula į vainikus ir puokštes

Joninių žiedai sugula į vainikus ir puokštes

Floristė Nelda Šutaitė sako, kad Joninių vainikus galima pinti ne tik iš ąžuolo šakų, žiedų, bet ir smulkių pumpurėlių, vaisių, piktžolių, javų varpų. Kompozicijas bei puokštes floristė siūlo papildyti natūralios kilmės medžiagomis ar mūsų klimatui neįprastais žiedais.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Trejų devynerių burtas

„Per Jonines, vasaros saulėgrįžą, yra pats augalų žydėjimas, todėl labai svarbi augalų simbolinė reikšmė“, – sako N. Šutaitė. – Trejos devynerios žolių – į Joninių puokštę, į Joninių vainiką. Ąžuolo lapų šeimininkui vainikas simbolizuoja jėgą ir galybę. Merginos ir moterys puošiasi žiedų vainikais, ištekėjusioms moterims tai vienintelė proga nešioti žiedų vainiką.“

Tikima, kad šią naktį surinkti vaistingieji augalai turi septyneriopą galią, o pasisemta energija padeda laukiančiuose laukų darbuose.

Pasak N. Šutaitės, žiedų ir ąžuolo lapų vainikų pynimo tradicijos labai senos.

Galvos vainikus galima rišti ir pinti, naudoti karkasą. Vainikus galima pinti ne tik iš ąžuolo šakų, žiedų, bet ir smulkių pumpurėlių, vaisių, piktžolių, javų varpų.

Dekoratyvių vainikų karkasui floristė naudoja polistirolą, šieną.

Dera senoviniai ir neįprasti žiedai

N. Šutaitės teigimu, Joninių puokštės veikiau turi tradicinę, istoriškai simbolinę, o ne floristikos darbo vertę.

„Puokštes galima kurti netradiciškai, nesivadovauti principu, kad tinka visos žolės, žydinčios Joninių vakarą. Pavyzdžiui, populiarūs javinių varpų kūleliai su smulkiais dekoratyviniais elementais, dobilų, motiejukų, erškėtrožių pumpurų skeptro puokštelės“, – sako floristė.

Joninių puokštė gali būti didelė struktūrinė arba didelė, reta, apvali.

Puokštėse prie kaimiškų gėlių ir žalumynų galima priderinti puošnesnių senovinių darželio gėlių – bijūnų, darželio rožių, lelijų, didžiųjų ramunių. Kartu su kaimiškais žalumynais įdomiai atrodo mūsų klimato juostai neįprasti augalai – gerberos, alstrumerijos, gubojos, lijatriai.

Kompozicijas bei puokštes floristė siūlo papildyti natūralios kilmės medžiagomis: linų, kanapių ar vilnonėmis virvutėmis, sizaliu, rafija, natūralių spalvų presuoto popieriaus juostomis, medvilnės pluošto juostomis su vielutėmis šonuose, kad būtų galima jas dekoratyviai išlankstyti. Floristikos darbą papildo medinės lystelės, perliukai, gintaro gabalėliai, kriauklelės.

Sieniniam dekorui tinka rišimo technika gaminti nendrių, ajerų šakų, paparčių kilimai. Karkaso technika gamintus dekorus papuoš ajerų lapų pynimai, viksvų virvės ir žiedų galvučių virtinės.

Patalpas dekoruoti N. Šutaitė siūlo iš šieno arba žalių paparčių pagamintais įvairaus dydžio rištais kamuoliais. Jie gali būti labai dideli ir kontrastingai maži. Floristės teigimu, šiuo metu paruošti darbai,medžiagoms džiūvant, gerai išlaiko spalvą.

Neldos ŠUTAITĖS nuotr.

PUOKŠTĖ: Joninių puokštė gali būti didelė, reta, apvali.

IDĖJA: Spalvingam vainikui pritaikyti ir rožių žiedai.

ORIGINALUMAS: Vainikui panaudoti burokų lapai, briuselio kopūstai.

LAPAI: Vainikui panaudoti gėlių lapai.

STALAS: Originaliai galima papuošti ir Joninių stalą.

VAININKAS: Smulkios detalės virsta subtiliu vainiku.

FLORISTĖ: Nelda Šutaitė sako, kad per Jonines sukurtos augalų kompozicijos džiūdamos gerai išlaiko spalvą.