Jei interjerą kuriate ilgam, nesuklysite pasirinkę klasiką

Jei interjerą kuriate ilgam, nesuklysite pasirinkę klasiką

Jei in­ter­je­rą ku­ria­te il­gam, ne­suk­ly­si­te pa­si­rin­kę kla­si­ką

Di­zai­no stu­di­jas Šiau­lių uni­ver­si­te­te bai­gu­si Gin­ta­rė Sa­vic­kie­nė pa­ta­ria, kaip jau­kiai įsi­reng­ti na­mus, ko­kias spal­vas ir raš­tus rink­tis, kaip pri­de­rin­ti bal­dus, ak­cen­tus.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

– Dau­ge­lis gy­ve­na­me dau­gia­bu­čiuo­se. Koks in­ter­je­ro sti­lius juo­se ge­riau­siai de­rė­tų?

– Eks­ter­je­rą ir in­ter­je­rą ga­li­me su­de­rin­ti sta­ty­da­mi nuo­sa­vą na­mą, ta­čiau gy­ven­da­mi se­nuo­se ar nau­jes­niuo­se vie­no­do ti­po dau­gia­bu­čiuo­se ga­li­me in­ter­je­rą kur­ti pa­gal sa­vo sko­nį. Ma­nau, bū­tų klai­da in­ter­je­rą de­rin­ti prie dau­gia­bu­čio eks­ter­je­ro. Kiek­vie­nas tu­ri­me sa­vo sko­nį, to­dėl ir in­ter­je­ras tu­rė­tų bū­ti toks, ko­kį mėgs­ta­me, kad sa­vo na­muo­se jaus­tu­mė­mės jau­kiai, kad vi­sa­da no­rė­tų­si grįž­ti na­mo.

Svar­biau­sia ne­perk­rau­ti ne­di­de­lių dau­gia­bu­čio kam­ba­rė­lių. Jei pa­tin­ka kla­si­ka, tai ji tu­rė­tų bū­ti mi­ni­ma­li. Rei­kia at­si­žvelg­ti į erd­vę, pa­vyz­džiui, kla­si­ki­niai bal­dai daž­niau­siai rei­ka­lau­ja dau­giau erd­vės, bet pa­si­rin­kus tin­ka­mus kla­si­ki­nius bal­dus, ak­cen­tus, juos pui­kiai pri­de­rin­si­me ir ma­žuo­se bu­tuo­se.

– Ko­kios spal­vos, raš­tai da­bar po­pu­lia­riau­si?

– Šiuo mo­men­tu „ant ban­gos“ mi­ni­ma­lis­ti­nis sti­lius. Gal­būt šį sti­lių į Lie­tu­vą at­ne­šė IKEA. Po­pu­lia­rios spal­vos – bal­ta, pil­ka, švel­niai rus­va. Dau­giau kryps­ta­ma į skan­di­na­viš­ką sti­lių ar­ba mo­der­nią kla­si­ką. Kla­si­ki­nia­me sti­liu­je vy­rau­ja že­miš­kos spal­vos, mo­der­nia­me ir skan­di­na­viš­ka­me – bal­ta, pil­ka.

Mi­ni­ma­lis­ti­nia­me in­ter­je­re vy­rau­ja geo­met­ri­niai, mi­ni­ma­lis­ti­niai raš­tai, kla­si­ki­nia­me in­ter­je­re – ver­ti­ka­lūs dry­žiai, flo­ris­ti­niai raš­tai.

– Kas bū­din­ga skan­di­na­viš­kam sti­liui? Ar vis­kas tin­ka ku­riant šio sti­liaus in­ter­je­rą lie­tu­viš­ka­m būs­tui?

– Skan­di­na­viš­kam sti­liui bū­din­gas mi­ni­ma­liz­mas. Man tru­pu­tį juo­kin­gai at­ro­do Lie­tu­vo­je dygs­tan­tys pil­ki su bal­tais ap­va­dais skan­di­na­viš­ki na­me­liai. Mū­sų ša­lies sti­lius ne toks, bet neužd­rau­si žmo­gui sta­ty­ti ir kur­tis taip, kaip jam pa­tin­ka.

Lie­tu­viš­ka­m būs­tui, ma­nau, tin­ka skan­di­na­viš­kas sti­lius, pa­mai­šy­tas su kla­si­ka.

– Ko­kia­me būs­te de­rė­tų Pro­van­so sti­lius? Kas šiam sti­liui bū­din­ga?

– Pro­van­so sti­lius gal la­biau de­ra lie­tu­viš­ka­m būs­tui, nes jis tu­ri ir kla­si­kos ele­men­tų. Jam bū­din­gi gė­lių raš­tai, švie­sios, pa­ste­li­nės spal­vos, rai­ži­niais puoš­ti bal­dai.

Ma­no nuo­mo­ne, Pro­van­so sti­lius daug kur de­ra.

– Ko­kių in­ter­je­ro ele­men­tų da­bar ge­riau veng­ti? Kas jau be­vil­tiš­kai pa­se­nę?

– Vi­sa­da va­do­vau­juo­si tuo, jog pa­se­nu­sių da­ly­kų nė­ra, ypač kū­ry­bo­je. Gal kaž­kiek sens­ta mo­der­nus sti­lius, nes bū­tent mo­der­nio­jo sti­liaus bal­dai tu­ri tam tik­rus eta­pus. Dau­ge­lis iš mū­sų tė­vų, pa­ma­tę vie­ną ar ki­tą so­viet­me­čio lai­kų so­fos mo­de­lį, iš kar­to ga­li pa­sa­ky­ti me­tus, ka­da šis mo­de­lis bu­vo ma­din­gas, bet jei žmo­gui tas bal­das ar in­ter­je­ro de­ta­lė ma­lo­ni šir­džiai, tai vis­kas pui­ku.

Aš vi­sa­da už kaž­ko­kią „se­nie­ną“. Ją tru­pu­tį at­nau­ji­nus, pri­de­ri­nus spal­vą ar kaž­ko­kią de­ta­lę prie esa­mo in­ter­je­ro sti­liaus, o gal tie­siog pa­li­kus vi­sai „ne į te­mą“, bus pui­kus re­zul­ta­tas. Kaž­kas neįp­ras­ta in­ter­je­rui su­tei­kia vi­sai ki­to­kias spal­vas, iš­sklai­do mo­no­to­ni­ją.

Kas tik­rai nie­ka­da ne­pa­sens ir nei­šeis iš ma­dos – tai kla­si­ka. Vi­sa­da ma­din­gi kla­si­ki­niai raš­tai, bal­dai, de­ta­lės. Tai – be ga­lo tur­tin­gas, šil­tas sti­lius. Pa­vyz­džiui, nė­ri­nius pri­me­nan­tis raš­tas bu­vo ma­din­gas prieš šim­tus me­tų, ma­din­gas ir šian­dien, ži­no­ma, kei­čia­si  raš­to struk­tū­ra, bet kla­si­ka nie­ka­da ne­pa­sens, ji vi­sa­da bus ver­ti­na­ma.

O štai mo­der­nas sens­ta. Pa­vyz­džiui, da­bar la­bai ma­din­gos bliz­gios vir­tu­vės bal­dų du­re­lės. Po ko­kių 10 me­tų įė­ję į to­kią vir­tu­vę ga­lė­si­me sa­ky­ti, kad tai bu­vo ma­din­ga apie 2015 me­tus, o kla­si­ki­nė vir­tu­vė bus ma­din­ga dar ir po 100 me­tų ir ne­ga­lė­si­me tiks­liai pa­sa­ky­ti, ka­da ji bu­vo įreng­ta.

Tai­gi, be­vil­tiš­kai pa­se­nu­sių da­ly­kų nė­ra, yra tik ne­sko­nin­gai su­de­rin­ti. Kas vie­nam yra be­vil­tiš­kai pa­se­nę, ki­tam – pui­kus, gra­žus ak­cen­tas.

– Gal­būt yra ko­kios nors pa­grin­di­nės tai­syk­lės ku­riant in­ter­je­rą?

– Vi­sa­da pir­miau­sia pa­klau­siu, ką žmo­gus mėgs­ta, ko­kie jo po­mė­giai, koks jo mėgs­ta­mas sti­lius, spal­vos. Ir sten­giuo­si kur­ti in­ter­je­rą pa­gal jo as­me­ny­bę, kad na­mai bū­tų to­kie, į ku­riuos ma­lo­nu grįž­ti.

Prak­tiš­ku­mas ir kai­na – ant­ra ma­no tai­syk­lė. Ne vi­sa­da tai, kas bran­gu, yra gra­žu, ko­ky­biš­ka ir pra­ktiš­ka.

As­me­ni­nės nuo­tr.

Mo­der­naus mi­ni­ma­lis­ti­nio sti­liaus vir­tu­vės in­ter­je­rui bū­din­gos griež­tos li­ni­jos, bliz­gūs pa­vir­šiai.

In­ter­je­ro di­zai­ne­rė Gin­ta­rė Sa­vic­kie­nė sa­ko, jog lie­tu­viš­ka­m in­ter­je­rui ge­riau­siai de­ra kla­si­ka ar­ba ki­ti sti­liai su kla­si­kos ele­men­tais.

Įren­giant jau­kų mie­ga­mą­jį pa­nau­do­ti kla­si­kos ele­men­tai – gė­lė­tos užuo­lai­dos ir ta­pe­tai.

Įren­giant skan­di­na­viš­ko sti­liaus sve­tai­nę pa­si­rink­tos šil­tes­nės spal­vos, la­biau bū­din­gos mū­sų kraš­tui.