JAV ekonomikos krizė palietė ir lietuvius

JAV ekonomikos krizė palietė ir lietuvius

JAV ekonomikos krizė palietė ir lietuvius

Į Jungtines Amerikos Valstijas išvykę lietuviai prabyla, jog „svajonių šalis“ vilčių nepateisino. JAV ekonomikos krizė palietė Jungtinėje Karalystėje dirbančius lietuvius, o Lietuvoje — investavusius į akcijų fondus.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Blogiau nei Lietuvoje

Prieš septynerius metus į Jungtines Amerikos Valstijas išvykęs ir daug vilčių turėjęs Kęstutis Baltramonaitis pasakoja, jog šiandien „svajonių šalyje“ nėra gerai.

„Lapkritį radau naują darbą kompanijoje, kuri prekiauja baldais. Ten įsidarbinau programuotojų vadybininku ir kompiuterių prižiūrėtoju. Viskas buvo gerai, tik dėl krizės sumažėjo pardavimai, atleido beveik visus mano programuotojus, todėl reikės kito darbo ieškoti. Savaitgaliais dar dirbu parduotuvėje, nes naujas darbas negali suteikti sveikatos draudimo. Ne taip, kaip Lietuvoje, o daug blogiau“, — rašo vyriškis.

Neseniai JAV lankęsis Kanadoje studijuojantis Tautvydas Jokubauskas rašo: „Kad JAV krizė yra tokia stipri, niekad negalvojau, kol nenuvažiavau į Niujorką. Valentino dieną bilietai į Brodvėjaus miuziklus net nebuvo išpirkti! Tuo tarpu, į Brodvėjaus teatro gastrolių miuziklus Vankuveryje (Kanada) bilietų gauti nebeįmanoma“. Studentas rašo, jog metro bilietų, maisto, drabužių kainos JAV daug mažesnės nei, pavyzdžiui, Kanadoje. “Netgi europietiškos prekės JAV pigesnės nei Europoje (ir tai, mano manymu, yra krizės požymis)“.

Šiaulietis iliuzionistas Gintas Gustas, dažnai nuvykstantis į Čikagą, pastebėjo, jog per pastaruosius metus iš kelių parduotuvių, prekiaujančių iliuzionistų reikmenimis, liko tik viena.

Prieš metus Ohajo valstijoje už 160 tūkstančių dolerių nusipirkę namą šiauliečiai Darius ir Akvilė sako, jeigu reikėtų parduoti jį dabar, tegautų tik pusę sumos. Blogiausia, jog būstui buvo paimta paskola iš banko.

Dirbti Anglijoje neapsimoka

Svaro sterlingų kursas nepaliaujamai silpnėja daugelio valiutų atžvilgiu, ypač — euro (per metus sumenko 18 procentų, vien šiemet — daugiau nei 8 procentais). Skaičiuojant litais, ilgą laiką kainavęs 5 litus ir daugiau, dabar svaras tesiekia apie 4,3 lito.

Penkerius metus Londone gyvenanti ir dirbanti Indrė sako, jog pastaruoju metu pabrango maisto produktai, kai kurios kitos prekės. „Blogiausia tiems, kurie čia atvyko tik užsidirbti. Dirbo, taupė, o sugrįžę į Lietuvą dabar už tas santaupas nei buto neįpirktų, nei remonto gero nepasidarytų,“ — sako mergina.

Kiekvienais metais iš Anglijos grįžtanti sveikatos pasitikrinti šiaulietė Regina svaro sterlingų vežtis nenori. Draugų ir pažįstamų klausinėja, kokių jiems reikalingų daiktų (kompiuterių, mobiliųjų telefonų, buitinių prietaisų) galėtų parvežti. Moteris tikisi daugiau išlošti pardavusi šiuos daiktus, nei keisdama svarus į litus.

Kelmiškis Juozas uždarbiaujantis Jungtinėje Karalystėje žada grįžti dirbti į Lietuvą. „Statybose dabar galima tiek pat uždirbti, tai kam vargti svetimam krašte, toli nuo namų“, — svarsto vyras.

Patikimiausia valiuta — euras ir litas

„Nekilnojamojo turto problemos ir sunkumai finansiniame sektoriuje iš Amerikos persikelia į Europą. Kontinentinė Europa yra atsparesnė, bet britai su Amerika visada turėjo glaudesnius ryšius“, — teigia Arvydas Kregždė, Lietuvos banko Rinkos operacijų departamento direktorius.

Kad išvengtų ekonomikos nuosmukio, Anglijos centrinis bankas šiemet jau 2 kartus mažino palūkanų normas. Tačiau svarui prognozuojamas ir tolesnis nuvertėjimas.

„Tiems žmonėms, kurie turi santaupų ir nenorėtų, kad jos dar labiau nuvertėtų, verta pasvarstyti apie galimybes konvertuoti jas į tą valiutą, kuriai nuvertėjimo rizika bus neaktuali. Tokios valiutos šiuo metu yra dvi — euras ir litas. Žinoma, jeigu jie sieja ateitį su Lietuva“, — tvirtina Gitanas Nausėda, SEB banko prezidento patarėjas.

Nuostolių patyrė investavusieji

Kol kas dauguma Lietuvos gyventojų JAV krizės nepajuto. Tačiau Vaidas Paukštys, UAB „Hansa Investicijų valdymas“ fondų valdytojas, sako, jog tikėtis, kad JAV ekonomikos krizė nepaveiks kitų ekonomikų, yra naivu.

„Aišku, poveikis nebus vienodas atskiriems regionams. Kalbant apie Rytų Europą, tiesioginio didelio poveikio ekonomikoms nėra šiuo metu, nes prekybos apimtys su JAV nėra reikšmingos. Tačiau Europos senbuvės narės turi glaudžius prekybos ryšius ir su JAV, ir su Rytų Europa ir, jei JAV ekonominė krizė užsitęs, tai gali neigiamai iš pradžių atsiliepti Europai, po to ir Rytų Europai. Tai vertindami investuotojai sumažino Rytų Europos perspektyvas, kurios buvo labai optimistinės praeitais metais, todėl dėl nuotaikų pokyčio matėm kainų kritimą rinkose. Kitas veiksnys, paveikęs neigiamai akcijų rinkas Rytų Europoje, tai globalios finansų rinkos. Šiuo metu nėra didelių apribojimų investuojant į Rytų Europą, todėl investuotojai, patyrę didesnių nuostolių JAV rinkoje, skubėjo mažinti savo portfelių riziką ir pasitraukinėjo iš kitų rinkų, neatsižvelgdami į tai, ar krizė JAV smarkiai paveikė tą regioną ar ne. Žiūrint į ateitį, Rytų Europa išlieka patrauklus regionas dėl integracijos proceso į ES, tačiau nereikia naiviai tikėti, kad krizės pasaulio didžiosiose ekonomikose gali jį aplenkti“, — teigia V. Paukštys.

IŠNAŠA: „Statybose dabar galima tiek pat uždirbti, tai kam vargti svetimam krašte, toli nuo namų“.

KURSAS: Valiutos keityklose dirbantys bankininkai teigia dažnai sulaukiantys klausimų, kada pakils svaro sterlingų kursas (jis šiuo metu 4,3 lito).

Jono TAMULIO nuotr.