Jaunasis artojas moka ne tik arti

Jaunasis artojas moka ne tik arti

Jaunasis artojas moka ne tik arti

Triskart arimo varžybų Šiaulių rajone nugalėtojas jaunasis ūkininkas Aretas Mintauskas jau baigė nuimti javus. Ūkininkas skaičiuoja pirmųjų metų derlių.

Antanas STAPONKUS

redakcija@skrastas.lt

Ūkininko metai — pirmieji

Dvidešimt aštuonerių metų Micaičių ūkininkas Aretas Mintauskas tik šį pavasarį perėmė ūkį iš ūkininkavusio tėvo, šiame krašte žinomo veterinaro Alekso Mintausko. 150 hektarų deklaruojamų Areto ūkio žemė išsibarsčiusi sklypeliais aplink Micaičius, Raudėnus, Varputėnus. Žemė — ne pati derlingiausia.

„Po praėjusios žiemos kaprizų iš buvusių 90— ies hektarų žieminių pasėlių išgyveno vos penktadalis. Teko atsėti visus 60 hektarų rapsų. Po ilgų dvejonių palikau neišartus kelioliką hektarų žieminių kviečių, nusprendęs, jog juos atsėjęs, vargu, ar gausiu daugiau naudos. Nuo žiemos negandų išretėję kviečių pasėliai atidavė po 2— 3 tonas grūdų iš hektaro, o pavasarį pasėti miežiai užderėjo po 4— 5 tonas“, — pasakoja jaunasis ūkininkas.

Pasak tėvo Alekso, Aretas nuo keturiolikos metų tapo didžiausiu pagalbininku tėvo ūkyje. Baigęs vidurinę, dvejus metus Šiaulių universitete studijavo elektros inžineriją. Studijos sekėsi, vis dėlto žemės darbai viliojo labiau.

Žingeidus, atkaklus ūkininkaitis nepasibodėjo baigti dar ir ūkininkų kursus, klausė paskaitų trąšų, chemikalų naudotojo sertifikatui gauti.

Verčiasi be paramos

Areto Mintausko ūkis nesiekia Europos Sąjungos paramos.

„Aš pats galiu savo nuožiūra po kelioliką tūkstančių litų kasmet skirti investicijoms į žemės ūkio techniką. Europinė parama penkeriems metams suvaržo ūkio krypties pasirinkimo laisvę, o ir to, kas tos paramos projekte surašyta, tegauni pusę. Dėl to neverta užsinerti ant sprando banko pavalkus“, — svarsto Aretas.

Nors tėvo sodyba Micaičių gyvenvietėje kiek ankštoka visai turimai technikai, beveik visa ji laikoma po stogu. Aretas pats sugeba visus technikos remonto, priežiūros, reguliavimo darbus, turi tam visą reikiamą įrangą, išskyrus tekinimo stakles.

Penktasis artojas šalyje

Liepą vykusiose Šiaulių rajono artojų varžybose Aretas, jauniausias iš dalyvavusių artojų, ištraukė pirmąjį arimo laukelio numerį. Įdomu buvo stebėti, kaip kruopščiai, nesikarščiuodamas artojas po keliskart matavo būsimus savo dviplūgio važiavimus, kaip atidžiai rinkosi pirmojo važiavimo trasą, neskubėdamas reguliavo arimo gylį, plūgų pasvirimo kampą. Varžytuvių dalyviams išvarius po pirmąją vagą, Areto vagos tiesumas, armens sugulimas buvo tarp geriausiųjų. Vėliau paaiškėjo, jog pirmasis arimo laukelio numeris buvo laimingas.

Aretas Mintauskas vienintelis iš Šiaulių rajono dalyvavo šalies Artojų varžytuvėse, vykusiose Dotnuvos laukuose. Po dviejų varžybų dienų Aretas, ardamas tradiciniu dviejų korpusų plūgu, tarp keliolikos varžovų liko penktas.

„Visi, pasirodžiusieji geriau už mane, arė vadinamaisiais sportiniais plūgais. Aš nebežinau, kaip galėčiau savais plūgais arti dar kokybiškiau“ — dėl to, kad varžytuvių arganizatoriai nesivargino grupuoti arimo dalyvius pagal plūgų tipus, apmaudavo Aretas.

Jo manymu, šalies artojų čempionatai nebūna gausūs dalyvių skaičiumi dar ir dėl to, jog visi žino, kad daugkartinių šalies čempionų, Pasaulio artojų varžybų dalyvių iš Linkuvos ir Kretingos jie nenugalės. Pastaruosius remia gausūs mecenatų būriai. „Girdėjau, jau dabar jiems perkamos moderniausios plūgo verstuvės, kainuojančios po šešis tūkstančius litų už vieną. Mano turimi noragai verti tik kelių šimtų...“.

NUOSTATA: „Bent du trečdalius turimų mūsiškių dirvų privalau kasmet suarti. Kitaip — neatsikratysi piktžolių“, — plintančią neariminę žemdirbystę atsargiai vertina jaunasis ūkininkas Aretas Mintauskas.

 

VAGA: Šiaulių rajono artojų varžytuvėse Areto Mintausko vaga buvo labiausiai pasisekusi.

 

PALAIKYMAS: Rajono Artojų varžybose Aretą Mintauską labiausiai palaikė jo sesuo Aksana su savo dvynukėmis Atėne ir Arijana.

Autoriaus nuotr.