Jauna šeima pasirinko kaimą

Jauna šeima pasirinko kaimą

CENTAS PRIE CENTO

Jauna šeima pasirinko kaimą

Jauna Linos ir Sauliaus Urbonų šeima Vaidminių (Joniškio rajonas) kaime įsikūrė šių metų pavasarį. Dabar kieme krypuoja būriai ančių, žąsų, vištų, ganosi ožkos ir avys, auga triušiai. Klausimas, ar kaime nenuobodu, Linai pasirodo juokingas: juk čia nuolat yra darbo ir tokia ramybė, supa gamta.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Naujakuriai Vaidminiuose

Vaidminių kaime likusios dvi gyvenamos sodybos. Į vieną jų pavasarį atsikraustė naujakuriai. Nors namas senas, statytas maždaug prieš septyniasdešimt metų, greta iškastas tvenkinys buvo apžėlęs, apaugęs krūmokšniais, takai – užžėlę, senas sodas nežadėjo vesti vaisių, pora nusprendė – tai tinkamiausia vieta gyventi.

29-erių metų Lina, pagal profesiją kraštovaizdžio architektė, pirmiausia ėmėsi tvarkyti „balą“, kuri reikalinga vandens paukščiams. Kol vyras buvo išvykęs, pasikvietė žmogų, kuris šabakštynus išpjovė, ji pati šakas traukė ir dėjo į krūvą.

Vėliau vyras ėmėsi genėti ir pjauti seną sodą. Šeima planuoja užveisti naują.

Išperino laukines antis

Į Šiaulius išsikeldami buvę šeimininkai jauniems gyventojams dovanų paliko ožkų būrelį ir du šunis, iš kurių vienas, Džekas, buvo dar jų pačių „paveldėtas“ iš ankstesnių gyventojų.

Pasak Linos, atėję sodyboje rado aptvarą, ūkio pastatą. Tereikėjo perskirti dalį dekoratyviems paukščiams. Pastarųjų šiuose namuose jau nemenkas pulkas.

Bėgioja kochinchinai šiurpiai mažieji, sidabriniai lehornai, kochinchinai mažieji, mėsinės pentardos, paprastosios dedeklės, šilkinės vištos, bramai, muskusinės antys, paprastieji ir mėsiniai kalakutai, putpelių pulkelis, dekoratyviniai balandžiai, pilkosios didžiosios žąsys.

Paukščių būryje išsiskiria šešios laukinės antys – margaspalviai patinėliai ir pilkaskvernės patelės.

Šeimininkai pasakoja, kad tik viena antytė – priklydėlė, kitas dvi jie išperino, kiaušinius padėję vištai.

„Pastebėjome antį, skraidančią apie tvenkinį. Paskui ji drevėje susuko lizdą ir padėjo kiaušinių. Bet vienądien pastebėjome, kad anties nebematyti. Radome kiaušinius lizde dar ne visai atšalusius, tad pakišome juos po višta. Kiaušinukų buvo daugiau, bet višta išperėjo penkis paukštelius. Tada juos palaikėme inkubatoriuje, vėliau vėl paleidome su višta. Ji ančiukus ir išvedžiojo,“ – istoriją apie paukščių „įvaikinimą“ pasakoja Lina Urbonienė.

Senelio atminimas

Lina apie sparnuočius galėtų šnekėti daug. Tai – jos aistra, užgimusi dar vaikystėje, kartu su seneliu prižiūrint dekoratyvinius balandžius, juos lesinant, girdant.

„Tie paukščiai man tarsi senelio atminimas,“ – sako iš Anykščių krašto kilusi ir į Joniškio lygumas atkeliavusi Lina.

Kitas jos senelis augino arklius, buvo vyriausias Lietuvoje važnyčiotojas, dalyvaudavęs Sartų lenktynėse. Jauna moteris svajoja, kad ir arkliai šioje erdvioje sodyboje kada nors galėtų laigyti.

Keliasi šeštą ryto

Jauna šeima turi porą avių, kurios su ožkomis per vasarą kaip šienpjovės dorojo sodybos žolę. Dar yra pulkas triušių, pora vietnamietiškų juodų kiaulaičių, viena nutrija.

„Nutrijos buvo dvi, tačiau jos paspruko iš aptvaro, o pagavau tik vieną. Kur antroji dingo, nežinia, gal į netoliese esantį kanalą išsikraustė,“ – juokėsi Saulius Urbonas.

Šeimos diena prasideda įprastai: abu su vyru keliasi šeštą ryto ir skuba išleisti iš aptvarų, lesinti bei girdyti paukščių, duoti pašaro gyvuliams. Vyras netrukus išvažiuoja į darbą, Joniškio žemės ūkio mokykloje jis antrus metus dėsto mechaniką.

Vakare įdomiausias užsiėmimas – surinkti kiaušinius. Šį darbą ypač mėgsta ketverių metų dukra Elija. Pasak mamos, mažoji ne tik atsargiai, kad nesudužtų, juos sudeda į kraitelę, bet ir gali pasakyti, koks kiaušinis kurio paukščio, puikiai žino pastarųjų veislių pavadinimus.

Lesina grūdais

Dekoratyvių veislių paukščių Urbonai buvo atvežę ir į šiųmetę Šiaurės Lietuvos žemės ūkio parodą–mugę Joniškyje, kur sulaukė pirkėjų susidomėjimo. Kol kas tai pradžia, tikro verslo dar nėra. Tačiau mėsos šeimai pakaks iki pavasario. Kiaušinių taip pat nereikia pirkti, o ir artimiesiems parūpina.

Paukščius Lina sako lesinanti ne kombinuotais pašarais, bet grūdais. Be to, jie neuždaryti narvuose, laksto po teritoriją laimingi. Tad ir mėsa jų geresnio skonio.

Atviroje teritorijoje vienas kitas paukštelis jau tapo vanago grobiu. Bet Lina nepyksta, sako, reikia su gamta pasidalinti.

Kaime nenuobodžiauja

Paklausta, ar nuošaliame kaime nenuobodu, netrūksta kultūrinio gyvenimo, Lina nusijuokia. Juk darbų čia nuolat pakanka. Daržus sėti, ravėti, tvarkyti aplinką, paukščius, gyvulius šerti, rūpintis, kad nesusirgtų.

Su vieninteliais kaimynais jie vieni kitiems talkino pavasarį daržus sodindami, rudenį jau skubėjo tokiu pat būdu bulvių derlių imti. O į miestą automobiliu galima bet kada nuvažiuoti.

Lina sako laukianti pirmosios žiemos naujuose namuose. Pavasarį atsikrausčiusi dar ant tirpstančio sniego mačiusi elnių pėdų. Ir rudenį eidama į burokų lauką keletą kartų pastebėjusi pėdsakus. Laukia įdomūs tyrinėjimai.

Autorės nuotr.

PUTPELĖ: Lina pasakoja, kad šeimoje mėgiami putpelių kiaušiniai.

BALANDIS: Sodyboje vietos yra ir balandžiams.

PAUKŠČIAI: Kieme vaikšto būriai įvairių rūšių paukščių.

PENTARDOS: Paukščių būryje laksto ir pentardų porelė.

OŽKOS: Ožkas jaunai šeimai paliko buvę šeimininkai.

VIŠTOS: Akį traukia vištos plunksnuotomis kojomis.

PRŪDAS: Paukščių būrelis traukia prie šeimininkų išvalyto prūdo.

VĖLYVAS: Vėlyvas viščiukas, išsiritęs spalį, su mama apgyvendinti verandoje.

Asmeninio albumo nuotraukos

BENDRAVIMAS: Mažoji šių namų šeimininkė Elija mėgsta bendrauti su vietnamietiška kiaulaite.