
Naujausios
Jau margina Velykų stalo puošmenas
Iki Velykų likus kelioms savaitėms, Kelmės rajone, Budraičių kaime, gyvenanti Zofija Lebedeva jau rūpinasi Velykų stalo puošmenomis. Menininkės gyslelę turinti auksarankė dekupažu ir popieriaus juostelėmis jau išgražino pilną dubenį margučių. Tytuvėnų krašto gyventoja dekoruoja tik kiaušinių kevalus, o Velykų rytą valgo šviežius, karštus, ką tik išvirtus nemargintus kiaušinius.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mokytoja profesinio rengimo centre dirbusi Zofija Lebedeva, ir išėjusi užtarnauto poilsio, apskritus metus turi malonių užsiėmimų. Savo namuose ir Budraičių bendruomenės trijų kartų namuose auksarankė kiekvienai progai kuria stalo puošmenas ir moko kurti Budraičių jaunimą bei kitas bendruomenės nares.
Prieš Vėlines Budraičių trijų kartų bendruomenės namuose buvo kuriamos Vėlinių, prieš Kalėdas – Kalėdų puokštės, šiuo metu įvairiausiomis technologijomis dekoruojami margučiai.
Ponios Zofijos namuose stalai nukrauti padėklais su kiaušinių kevalais ir spalvoto popieriaus ruošinukais. Moteris kruopščiai išgražina išpūstų kiaušinių kevalus.
Dalį jų siųs į užsienį. Ten gyvenantiems draugams, giminėms, pažįstamiems padarys staigmeną. Kad siuntinyje margučiai nesudužtų, juos sudės į kiaušinių dėžutes, kurias apsuks lipnia plėvele.
Dalį margučių išdalins Lietuvoje gyvenantiems artimiesiems, veš į parodas ir puoš savo Velykų stalą.
Kai dekoruoji tik kiaušinių kevalus, margučių gali prisiruošti iš anksto. Nereikia darbo palikti paskutinėms minutėms prieš šventes. Be to, tokius margučius galima pasilikti ir kitiems metams. Jie nesuges.
Ponia Zofija kevalus kaupia visus metus. Jei naudoja kiaušinius savo virtuvėje, juos dažniausia iš kevalo išpučia.
Prieš pradėdama dekoruoti kevalus nudažo įvairių spalvų akriliniais dažais.
Šiuo metu mokytoja pamėgo margučius puošti spalvoto popieriaus juostelėmis. Siauromis mažytėmis juostelėmis sukarpo spalvotą popierių. Iš dantų krapštuko pasidariusi darbo įrankį susuka juosteles, iš jų prispaudžia įvairiausių figūrėlių. Tas figūrėles auksarankė vadina ruošinukais. Ruošinukų formos primena vašku ant margučių išraižytus raštus. Juos lipalu priklijuoja ant dažyto kevalo. Ruošinukais uždengia ir kevale likusias skylutes. Kitus suklijuoja taip, kad išeitų raštas.
Tokių margučių šiemet ponia Zofija jau primargino kelias dešimtis.
Mokytoja naudoja ir kitų margučių puošybos technologijų. Kiaušinių kevalus ji dar margina dekupažu. Pirmiausia kevalą nudažo norima spalva. Kai dažai gerai nudžiūsta, kevalą ištepa specialiu laku. Tik tepti jį reikia priešinga kryptimi negu tepti dažai. Lakas suplėšo dažus. Kiaušinio kevalas atrodo tarsi suskirdęs, primena medžio žievę.
Ant tokio įdomaus pagrindo ponia Zofija priklijuoja iš servetėlių iškarpytas gėlytes, raštus ir kitokius elementus. Iškarpas klijuoja lipalu. Prie kevalo smaigalio karštais klijais pritvirtina kaspinėlį. Toks margutis tiks papuošti Velykų puokštę – ką tik išsprogusias beržo šakas.
Velykaičių marginimo dekupažu technologijos Z. Lebedeva išmoko iš Budraičių bendruomenės pirmininkės Silvos Minevičienės dukros Justinos. Ji šią technologiją naudojo per technologijų egzaminą Tytuvėnų gimnazijoje. Po to pamokė dekupažu puošti margučius ir bendruomenės moteris.
Ponia Zofija pasakoja, jog ir vienas, ir kitas margučių dekoravimo būdas reikalauja labai daug laiko, dėmesio koncentracijos, išmonės. Vienam margučiui išdekoruoti prireikia maždaug keturių valandų.
Prieš pat Velykas budraitiškė jau margins ne kevalus, o kiaušinius. Naudos tradicinį būdą – dekoruos juos vašku.
Virtus kiaušinius moteris deda į šviesius dažus. Šiek tiek pamirko. Jeigu nori, kad margučio raštai būtų kelių spalvų, dekoravimą pradeda nuo šviesiausios spalvos. Ant šviesiai dažyto kiaušinio vašku išpiešia dalį raštų.
Tuomet vėl deda į tamsesnius dažus. Palaiko. Vėl piešia raštus vašku. Jeigu nori, kad raštai būtų trijų spalvų, pamerkia į dar tamsesnius dažus. Ant jų baigia vaško raštus. Palaukia, kol vaškas visiškai nudžius. Tuomet panardina į iš anksto užmerktus svogūnų lukštus su rūdimis. Šiek tiek pakaitina, kol ištirps vaškas ir paliks šviesūs raštai.
Išgriebtus margučius atvėsina. Patepa aliejumi ar lašinių gabaliuku, kad blizgėtų.
Autorės nuotr.
GROŽYBĖS: Nors į margučius tenka įdėti labai daug darbo ir laiko, Zofija Lebedeva patenkinta rezultatu. Jau yra kuo papuošti Velykų stalą.
DEKUPAŽAS: Dekupažo technika dekoruoti margučiai galės papuošti Velykų puokštę.
PROCESAS: Margučių dekoravimas – ilgas, daug kantrybės reikalaujantis procesas. Tačiau šio meno gali išmokti kiekviena moteris ir iš anksto pradėti rūpintis Velykų stalo puošmenomis.