Įžengusios į lėlių pasaulį

Įžengusios į lėlių pasaulį

Įžengusios į lėlių pasaulį

Kelis mėnesius kurti lėlę, jos rūbą, žvilgsnį, mimiką, emociją, o susidraugavus išleisti į gyvenimą džiuginti kitų žmonių. Tuo gyvena trys kalbintos šiaulietės lėlininkės. Jos į lėlių pasaulį pasineria po darbo, baigusios namų ruošą, atsiribojusios nuo aplinkinio pasaulio. Lieka dviese – kūrėja ir jos lėlė.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Negaili iškeliaujančių lėlių

Editos Varnelienės lėlių akys žiba, jų veidai siunčia emociją, kūnai – gracingi, o šukuosena dera prie lėlės aprangos ar laikmečio, kurį ji atspindi.

Rūbai iki menkiausios smulkmenos apgalvoti ir pagaminti itin kruopščiai: nėriniai, klostės, apavas, galvos apdangalai, sagutės ar miniatiūriniai batų raišteliai. Ūsai, plaukų sruogos, garbanos dera ne tik prie aprangos, bet ir lėlės įvaizdžio.

„Kuriu skirtingas lėles. Jei gaminau angelą, kita lėlė tikrai bus „iš kitos operos“. Lėlių gamyba – ypatingas užsiėmimas, teikia man malonumą. Negaliu kankintis ir daryti, kas nėra man malonu. Tai yra kūryba, atsipalaidavimas“, – šypsosi prieš porą metų svajonę kurti lėles įgyvendinusi šiaulietė E. Varnelienė.

Valstybės tarnyba, kurioje dirba moteris, niekaip nesusijusi su menu. Meninių sugebėjimų turinti moteris į savo pomėgį panyra po darbo. Lėlės kūrimas dažniausiai užtrunka iki dviejų mėnesių.

Pirmiausia lėlė „ateina“ į ponios Editos mintis. Tada – eskizas. Romantiškai, gražiai lėlės atrodo jau pagamintos, papuoštos ir parodytos kitiems. Iki to momento vyksta darbas.

„Lėlės gamybos pradžia – viela, molis, popierius, klijai, porolonas. Gimsta lėlė pamažu. Ieškau medžiagos rūbams, detalių, semiuosi idėjų, brandinu. Tai – iššūkis“, – sako kūrėja.

E. Varnelienės sukurtos lėlės iškeliauja iš namų. Kūrėja negaili jų išleisti.

Pusantro tūkstančio lėlių

Lėlininkė Asta Liaudanskienė kuria atpažįstamas lėles, dažniausiai – pasakų personažus. Įkvėpimo pagauta kartais lėlę pagamina per 4–5 dienas.

„Mano lėlės paprastos, be įmantrybių. Audinius parenku pagal lėlės charakterį, pagal tai, kam ji bus skirta. Susidomėjau mintimi, kad reikia pagaminti lėlių-literatūrinių personažų, kurios vaikams būtų ne tik žaislas, bet ir atpažįstamas personažas iš knygelės, turėtų išliekamąją vertę, kviestų vaikus skaityti“, –sako šiaulietė.

A. Liaudanskienės lėlės – spalvingos, siūtos iš skirtingų medžiagų rūšių, yra megztų detalių. Moteris nusišypso: išsiskiriant su lėlėmis, kartais suspaudžia širdį, tačiau tik trumpam – kol pamato besišypsančias iš nekantrumo lėlės savininko akis.

„Daug lėlių išsivežė į užsienį. Sukūriau ir pasiuvau jų gal per tūkstantį“, – skaičiuoja lėlininkė.

Būras Pričkus

Pusantro metro iš vilnos veltas būras Pričkus – Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ herojus. Kietai suspaudęs lūpas, nežymiai suraukęs antakius, gunktelėjusia figūra bei ilgomis rankomis būras – Daivos Gutparakienės kūrinys.

„Kurti pradėjau sausį. Sunkiausia yra pati pradžia“, – šypsosi moteris.

Lėlės pradžia – karkasas iš vielos, kuri apsukta nekaršta vilna. Badant vilną adatėlėmis, gimė kūnas, veidas, apdaras, detalės.

Jono TAMULIO nuotr.

LAIKAS: Daiva Gutparakienė Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ personažą būrą Pričkų gamino keliomis technikomis. Darbas truko apie devynis mėnesius.

MALONUMAS: Šiaulietei Astai Liaudanskienei lėlių gamyba – itin malonus užsiėmimas, nesusijęs su jos darbu.

PASAKA: Astos Liaudanskienės pagaminti Raudonkepuraitė su vilku.

HEROJAI: Šiaulietės Editos Varnelienės pasakos „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“ personažai.

PERSONAŽAS: Editos Varnelienės sukurtas Petro Cvirkos romano „Frank Kruk“ pagrindinis herojus.