Įdomioji istorija: kompiuterių evoliucija

kompiut

Šiandien nešiojamas kompiuteris yra vienas tų daiktų, kurį galima rasti kone kiekvienuose namuose, tačiau taip buvo tikrai ne visada. Buvo nueitas tikrai nemažas kelias, kol kompiuteriai tapo būtent tokie, kokie yra dabar, todėl pasidomėkime svarbiausiomis kompiuterių evoliucijos datomis ir tuometiniais išradimais.

Pirmasis kompiuteris – matematiniams skaičiavimams

Patį pirmąjį mechaninį kompiuterį sukūrė Charlesas Babbage, kuris siekė pakeisti požiūrį į įvairius skaičiavimus. Šis prietaisas vienu metu galėjo atskirti kelis skaitmenis bei kurti rezultatų kopijas. Sunku pasakyti, ar šis mokslininko išradimas turėjo didelių šansų išpopuliarėti: jam projekto įgyvendinimui pristigo lėšų, todėl mokslininkas neturėjo galimybių sukurti visavertį mechanizmą. Šį išradimą 1991 metais patobulino Londono mokslo muziejaus atstovybė.

Pirmasis programinis kompiuteris

Pirmasis programinis kompiuteris buvo sukurtas 1938 metais. Šis išradimas yra priskiriamas Konradui Zusei, kuris sukūrė ir daugiau panašaus pobūdžio išradimų, padėjusių modeliuoti techninius dokumentus. Deja, K. Zuse išradimai nesulaukė ypatingai didelio susidomėjimo, be to, jiems stigo tam tikrų patobulinimų, kurie galėtų užtikrinti tinkamą įrangos funkcionavimą ir praktiškumą.

Pirmasis elektroninis kompiuteris

Antrojo pasaulinio karo metais buvo sukurtas pirmasis elektroninis kompiuteris, kuris padėjo atlikti šifravimo darbus. Šio išradimo autorius – Tommy Flowees. Inžinieriaus sukurtas elektroninis kompiuteris turėjo dvi versijas – „Mark 1“ ir „Mark 2“. Šie daugiafunkciniai kompiuteriai buvo naudojami iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos.

Pirmieji komerciniai kompiuteriai

Pirmojo komercinio kompiuterio išradimas yra priskiriamas Konradui Zuse. Jo sukurtas kompiuteris buvo pavadintas „Z4“: šiame įrenginyje tilpo 32 bitai informacijos. Ši komodą primenanti mašina gebėjo atskirti tam tikrus gestus, nustatyti minimumą, maksimumą ir ištraukti kvadratinę šaknį.

Pirmieji masiškai gaminami kompiuteriai

1953 metais IBM kompanija pradėjo masinę kompiuterių gamybą. Pirmiausia buvo pristatyti pirmieji elektroniniai masiškai gaminami kompiuteriai, o kiek vėliau į rinką buvo paleisti pirmieji stacionarūs asmeniniai kompiuteriai. Žinoma, tuometiniai įrenginiai gerokai skyrėsi nuo naudojamų šiomis dienomis – pirmuosiuose stacionariuose kompiuteriuose tilpo vos 16 KB informacijos.

Pirmieji mini kompiuteriai

Turbūt nereikia net sakyti, kad pirmieji rinkoje pasirodę kompiuteriai buvo tikrai dideli, tad nieko keisto, kad įvairios bendrovės stengėsi sukurti kiek įmanoma mažesnę kompiuterio versiją. Pirmąjį mažesnio dydžio kompiuterį pasiūlė „Digital“ korporacija: tuometiniame kompiuteryje tilpo daugiau nei 4000 žodžių tekstinės informacijos. Vis dėlto, šio kompiuterio dar nebuvo galima laikyti tikrai mažu, todėl IBM 1975 metais pristatė pirmąjį nešiojamą kompiuterį, kuris svėrė kiek daugiau nei... 24 kilogramus. Žinoma, šiandien mums visa tai yra gana sunku įsivaizduoti, tačiau tuo metu toks kompiuteris atrodė tarsi tikra sensacija.

Pirmieji „Apple“ kompiuteriai

Šiandien Apple yra pirmaujanti kompanija, kurios gaminiai yra atpažįstami visame pasaulyje. Pirmasis „Apple“ sukurtas kompiuteris talpino 4 KB informacijos, kurią buvo galima išplėsti naudojant atitinkamos talpos atminties kortelę (8KB ar net 48 KB, kas tuo metu atrodė tikrai daug). Įdomu tai, kad šis kompiuteris buvo parduotas už tikrai įspūdingą sumą – už jį buvo sumokėta 666 600 JAV dolerių.

Pirmieji „multimedia“ kompiuteriai pasirodė 1990 metais. Tuometiniai kompiuteriai atrodė kaip tikra sensacija – ši įranga leido ne tik atlikti skaičiavimo užduotis ar saugoti tekstinę informaciją, bet taip pat atsirado galimybė žiūrėti įvairius vaizdo įrašus, naudotis grafinėmis programomis, ir t.t.

 Užs. Nr. 493005