Į naują kraštą — su senais daiktais?

Į naują kraštą —  su senais daiktais?

Į naują kraštą — su senais daiktais?

„Viską pasiimsiu, išvažiuosiu pas vaikus į užsienį ir ten apsigyvensiu“,–yra sakęs ne vienas vidutinio amžiaus barjerą perkopęs lietuvis, staiga tapęs bedarbiu ir praradęs viltis toliau išgyventi Lietuvoje.

Kiek kainuos išsikraustymas „su viskuo“: būtiniausiais baldais, pagalvėmis, antklodėmis, balta patalyne, indais, fotografijų albumais ir dar šimtais kiekvienai šeimai brangių asmeninių smulkmenų? Gal pigiau viską įsigyti naujoje vietoje?

Laimutė ZIMKIENĖ

redakcija@skrastas.lt

Reikia prisiminimų

„Pradžioje atrodė, kad galiu išvažiuoti su nedideliu lagaminu, palikusi viską, ką užgyvenau, ir naujame krašte pradėti gyvenimą nuo nulio,–sako Monika, įpusėjusi šeštąją dešimtį. — Klydau. Taip pasielgti negaliu, esu nebe tokio amžiaus. Man taip pat reikia prisiminimų, o mano mamai reikia absoliučiai visko: visų baldų, visos patalynės, visų drabužių, visų nuotraukų “.

Iki išsikraustymo moterų bute — nepiktas erzelis.

„Mama norėtų, kad išsivežtume šaldytuvą, miegamojo komplektą su dvigule atskirų dalių lova, nedidelę sekciją iš jos kambario, o iš virtuvės — seną, jos giminėje naudotą virtuvės bufetą, — kalbėjo Monika. — Jau neminint kilimų, patalynės, drabužių.“

Monikai pakaktų, jei mikroautobuse, kurį jį ketina samdyti, atsirastų vietos šaldytuvui ir išardytai dvigulei lovai ( be patalynės ir drabužių maišų).

„Dukra su žentu nužiūrėjo mums atskirą nedidelį dviejų kambarių butą greta jų nuomojamojo. Už rugpjūtį, nors dar negyvename, nuomos mokestis jau sumokėtas, — pasakojo moteris. — Išnuomotas butas tuščias. Yra tik sieninė spinta, kombinuota viryklė, virtuvinis stalas ir kelios kėdės.“

Monika į Londoną ketina važiuoti šalia mikroautobuso vairuotojo, jos mama skris lėktuvu.

Mikroautobusu — tik šaldytuvas, televizorius, kompiuteris

Keleivių ir siuntų gabenimu į Angliją užsiimančios firmos darbuotoja Kristina Dovydovskaja „Šiaulių kraštui“ sakė, kad užsisakyti visą 8 vietų mikroautobusą būsią nepigu.

„Klientui tai atsieis 800 svarų (apie 3200 litų), o jei ir jis pats ketintų važiuoti su savo daiktais, reikėtų pridėti dar 350–400 litų, atsižvelgiant į kokį miestą važiuoja.“

Iš didesnių daiktų tokio dydžio mikroautobusu būtų galima gabenti tik šaldytuvą, televizorių ir kompiuterį. Jei būtų norima vežtis kitus baldus, tektų ardyti sėdynes. Tai reikštų, kad atgal mikroautobusas grįžtų be keleivių, o klientui tektų sumokėti už nuostolingas išlaidas — dvigubai daugiau. Išvažiuojantys gyventi į užsienį visam laikui paprastai tokios prabangos sau neleidžia, o vasaros metu, kai keleivių stygiumi firmos nesiskundžia, to daryti ir neapsiimtų.

Kitos keleivių ir siuntų gabenimu į užsienio šalis paslaugas teikiančios bendrovės darbuotojas Tomas sako, kad mikroautobusas mikroautobusui nėra lygu. Prie vienų galima kabinti priekabas su tentais ir vežti gan nemažai daiktų, tačiau reta firma jas turi.

Siuntos, sveriančios ne daugiau kaip 30 kg, nugabenimas į Londoną visose firmose įvertintas vienodai — 30 litų.

Kuo neturtingesni — tuo lengviau

350 svarų (apie 1400 litų ) krovinys iki Londono, 450 svarų (apie 1800 litų ) — iki Piterboro. Tiek įvertinta krovinio vežimo paslauga daugelyje šią paslaugą teikiančių bendrovių. Pakrovimas, iškrovimas į paslaugos kaštus neįskaičiuotas.

„Mūsų krovininis automobilis didelis, į jį tilps ne vieno žmogaus užgyventas turtas,“ — sako bendrovės savininkas Laimis.

Į Angliją važiuojama kartą per savaitę. Bendrovės savininkas neslepia, kad dažniausiai juos samdo įmonės, ir jų pagrindinė veikla–pervežti krovinius iš vienos šalies įmonės į kitą. Pavieniai asmenys, norintys persikraustyti, kreipiasi retai.

„Dirbti ir apsigyventi svetimoje šalyje pirmiausia bando jauni žmonės, neturintys daug daiktų bei sentimentų jiems, pradedantys naują gyvenimą nuo šaukšto,“ — taip šią tendenciją aiškino įmonės vadovas.

Pigiai ir be garantijų? Brangiai, tačiau saugiai?

„Lietuvoje profesionalias, registruotas, kraustymo paslaugas teikia nedaugelis įmonių,“ — sako kraustymo paslaugų įmonės vadovas Martynas Vidžiūnas. Šiauliuose tokių įmonių yra gal tik kokios penkios.

Dar mažiau įmonių, profesionaliai perkraustančių žmones iš vienos šalies į kitą.

„Taip, tai brangi paslauga,–pripažįsta įmonės vadovas. — Tačiau jei žmogus nutarė išvažiuoti visam laikui ir turi kur, yra prisirišęs prie savo senų daiktų, juos tausoja, tai — vienintelė jam tinkanti paslauga.“

Perkraustymas į Belgiją kainuoja 2500-3000 litų, į Angliją — 3000-5500, tačiau į šią paslaugą įskaičiuotas ir daiktų pakrovimas, ir iškrovimas, ir tinkamas jų supakavimas bei nugabenimas.

Pasak įmonės vadovo, žmogus turi apsiskaičiuoti: vešis mantą pigiai ir be garantijų, ar brangiai, tačiau saugiai.

Autorės nuotr.

KRAUSTYMAS. Profesionali kraustymo į užsienį paslauga kainuoja brangiausiai, tačiau ji vienintelė — su garantijomis.

PATARIMAI

Pasiimkite lovą ir šaldytuvą

Martynas Vidžiūnas, kraustymo paslaugų įmonės vadovas:

— Išsikraustymas gyventi į užsienį kiekvienam žmogui yra ypač sudėtingas gyvenimo etapas, kuriam reikia ruoštis iš anksto. Be to, retas turi tiek pinigų, kad galėtų samdyti profesionalią kraustymo paslaugų įmonę ir į naują gyvenamąją vietą nusigabenti visą Lietuvoje užgyventą turtą. Dažniausiai samdomi nedideli mikroautobusai.

Ką reikėtų imtis, jei finansinės galimybės ribotos, o jums surastas ar pačių susiieškotas būstas yra tik laikina gyvenamoji vieta? Jeigu jame yra visi baldai, tai nėra jokių garantijų, kad tą rasite kitame nuomojamame būste. Jis gali būti visiškai tuščias.

Be asmeninių daiktų, rūbų, patalynės, indų, patariu pasiimti lovą, kuri išardyta tilptų tarp sėdynių ar ant jų, bei šaldytuvą. Turite patogiai miegoti ir neturėti rūpesčių dėl maisto laikymo! Komodas, sekcijas, spintas gabenti tikrai nebūtina, jose laikomi daiktai gali pabūti ir dėžėse. Dėl televizoriaus ir kompiuterio gabenimo apsispręsite lengviau, tai lems daikto vertė.

Ruošdamiesi išvykti apmąstykite, kam atiduosite paliekančius daiktus. Jeigu dalį baldų norite parduoti, nebūkite šykštus. Įdėkite skelbimus, kad parduodate pigiai, ir tikrai parduosite. Knygas dovanokite draugams, pažįstamiems ar bibliotekai. Neapsunkinkite žmogaus, nupirkusio jūsų butą, gyvenimo pradžios. Jis senus jūsų baldus sukraus prie šiukšliadėžės, o naujieji kaimynai badys jį pirštais pro langus.

Autorės nuotr.

PASIRINKIMAS. Kraustymo paslaugų įmonės vadovas Martynas Vidžiūnas sako, kad į užsienį gyventi išsikraustantys žmonės dažniausiai gabena tik nedidelę dalį savo daiktų samdytais mikroautobusais.