Į daržus skubėti neleidžia lietus

Į daržus skubėti neleidžia lietus

Į dar­žus sku­bė­ti ne­lei­džia lie­tus

Nors ka­len­do­riu­je ba­lan­džio pa­bai­ga, bet lau­ke šal­ta ir drėg­na. Toks oras ne tik ne­ma­lo­nus, bet ir ne­lei­džia dar­ži­nin­kams išei­ti į lau­kus. Ką vis­gi rei­kė­tų su­skub­ti pa­sė­ti ir so­din­ti, o ką ge­riau pa­lauk­ti, pa­ta­ria Šiau­lių ap­skri­tyje dar­žo­ves au­gi­nan­tys ūki­nin­kai.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Sa­lo­tų jau tu­ri

Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­kas An­ta­nas Ba­liu­ta­vi­čius sa­ko, kad jau ima sa­lo­ti­nių sul­te­nių, špi­na­tų ir svo­gū­nų laiš­kų der­lių, o štai į lau­kus įva­žiuo­ti ne­lei­džia lie­tin­gas pa­va­sa­ris, nors jau bū­tų pa­ts lai­kas so­din­ti ko­pūs­tų dai­gus.

Sul­te­nių ūki­nin­kas pa­sė­ja ru­de­nį. Iki žie­mos au­ga­las su­for­muo­ja skro­te­les, ku­rios pui­kiai žie­mo­ja, at­lai­ko net -15 laips­nių šal­tį, o pa­va­sa­rį jau ga­li­ma rau­ti sa­lo­tų gū­že­les. „Sul­te­nės la­bai po­pu­lia­rios Vo­kie­ti­jo­je, o lie­tu­viai prie jų dar tik pra­ti­na­si“, – sa­ko A. Ba­liu­ta­vi­čius.

Mor­kas ir anks­ty­vuo­sius bu­ro­kė­lius ūki­nin­kas jau pa­sė­jo ba­lan­džio vi­du­ry­je. Bul­ves pla­nuo­ja so­din­ti ge­gu­žės pra­džio­je, kai pra­džius dir­va. Ki­tais me­tais, kai ne­bū­da­vo taip vė­su ir šla­pia, bul­ves pa­so­din­da­vo ir ba­lan­džio pa­bai­go­je.

„Anks­ty­vų­jų mor­kų ve­ge­ta­ci­ja yra 100 die­nų, o vė­ly­vų­jų – 140 die­nų, to­dėl sė­ja­me kuo anks­čiau“, – sa­ko ūki­nin­kas.

Anks­ty­vų­jų ko­pūs­tų dai­gai jau su­so­din­ti ir pri­deng­ti ag­rop­lė­ve­le. Jiems te­ko pa­jus­ti šal­nų, ta­čiau ūki­nin­kas sa­ko, kad pri­deng­tiems dai­gams šal­na iki -5 laips­nių yra ne­la­bai bai­si.

A. Ba­liu­ta­vi­čius au­gi­na ir daug agur­kų. Vie­nų veis­lių agur­kus sė­ja tie­siai į dir­vą, o ki­tų dai­gai jau au­ga in­de­liuo­se. Kol kas nei po­mi­do­rų, nei agur­kų dai­gų ūki­nin­kas į ne­šil­do­mus šilt­na­mius ne­ne­ša.

„Jei­gu po­mi­do­rų dai­gus no­ri­te iš­neš­ti į šilt­na­mį, tu­rė­tu­mė­te jį šil­dy­ti“, – pa­ta­ria ūki­nin­kas.

A. Ba­liu­ta­vi­čius sa­ko, kad kiek­vie­nas pa­va­sa­ris vis ki­toks, ir rei­kia pri­si­tai­ky­ti prie gam­tos, o ne ko­vo­ti su ja. „Per­nai, kai so­di­no­me anks­ty­vuo­sius ko­pūs­tus, bu­vo di­de­lis vė­jas, o že­mė sau­sa kaip pe­le­nai, bet lais­tė­me, ir ko­pūs­tai užau­go“, – pri­si­me­na ūki­nin­kas.

Ne­žiū­ri dar­ži­nin­kas ir į mė­nu­lio ka­len­do­rių, sė­ja ir so­di­na ta­da, kai lei­džia oro są­ly­gos. „Jei­gu dar į mė­nu­lį žiū­rė­si, ru­duo ateis, kol pa­so­din­si“, – juo­kau­ja A. Ba­liu­ta­vi­čius.

Rei­kia pa­sku­bė­ti sė­ti mor­kas

Kel­mės ra­jo­no ūki­nin­kas dar­ži­nin­kas Al­gi­man­tas Vaup­šas sa­ko, kad jei­gu dar ne­pa­sė­jo­te mor­kų, rei­kė­tų su­skub­ti tai pa­da­ry­ti. Da­bar pa­ts lai­kas sė­ti ir anks­ty­vuo­sius bu­ro­kė­lius.

Pa­sak ūki­nin­ko, kai vė­luo­ja sė­ja, vė­luo­ja ir der­lius. Kar­tais bū­na, kad kai ku­rios dar­žo­vės ne­spė­ja už­de­rė­ti.

„Per­nai da­lį mor­kų pa­sė­jo­me ge­gu­žės vi­du­ry­je, lie­taus ne­bu­vo du mė­ne­sius,  mor­kos pra­dė­jo dyg­ti tik lie­pos pa­bai­go­je ir ne­spė­jo u­žaug­ti. Mor­kos il­gai dygs­ta, joms tu­ri bū­ti la­bai ge­ros są­ly­gos“, – pa­žy­mi A. Vaup­šas. Ūki­nin­ko il­ga­me­tė pa­tir­tis ro­do, kad mor­kas ge­riau­sia pa­sė­ti kuo anks­čiau, tuo­met jos spė­ja užaug­ti ir ne­bū­na su­kir­mi­ju­sios.

Ūki­nin­kas anks­ty­vą­sias bul­ves pa­so­di­no prieš po­rą sa­vai­čių, o vė­ly­ves­nių veis­lių so­din­ti dar ne­sku­ba, taip pat lau­kia, kol pra­džius lau­kai.

Anks­ti ūki­nin­kas pa­ta­ria sė­ti žir­nius (ko­vo pa­bai­go­je – ba­lan­džio pra­džio­je), nes jie ne­bi­jo šal­nų, be to, tuo­met jų ne­puo­la kir­mi­nai ir ki­ti pa­ra­zi­tai. Šilt­na­miuo­se jau ga­li­ma sė­ti sa­lo­tas, ri­di­kė­lius.

Jau ant­ra sa­vai­tė ūki­nin­kas lau­kia, ka­da liau­sis lie­tūs, pra­džius dir­vos ir bus ga­li­ma va­žiuo­ti so­din­ti ko­pūs­tų ir bul­vių.

Su­žy­dė­ję au­ga­lai ir par­skri­dę paukš­čiai – pa­va­sa­rio pra­na­šai

Pro­fe­so­rius Sta­sys Na­ce­vi­čius (1881–1947), Lie­tu­vos ag­ro­no­mas se­lek­ci­nin­kas, fe­no­lo­gi­jos moks­lo, dar­žo­vių se­lek­ci­jos ir sėk­li­nin­kys­tės pra­di­nin­kas Lie­tu­vo­je, re­ko­men­duo­da­vo sė­ti ir so­din­ti su­žy­dė­jus, su­ža­lia­vus tam tik­riems au­ga­lams, par­skri­dus paukš­čiams, ku­rie ir yra tik­rie­ji pa­va­sa­rio pra­na­šai.

Pa­vyz­džiui, pra­žy­dus anks­ty­va­jam šal­pus­niui, gluos­niui, pra­dė­jus aug­ti žie­mi­niams ru­giams, par­skri­dus gand­rui, pa­lan­kus me­tas sė­ti mor­kas, bu­ro­kė­lius, pa­star­no­kus, ri­di­kė­lius, sa­lo­tas, špi­na­tus, dau­gia­me­čius svo­gū­nus, žir­nius, so­din­ti krie­nus, ra­bar­ba­rus, to­pi­nam­bus, špa­ra­gus.

Kai su­ža­liuo­ja pa­pras­to­ji ie­va, pra­žys­ta bal­ta­žie­dė plu­kė, už­ku­kuo­ja ge­gu­tė, par­skren­da kregž­dės, sė­ja­mos gel­tek­lės, pet­ra­žo­lės, pu­pos, sa­lo­tos, svo­gū­nai, špi­na­tai, pe­ki­ni­niai ko­pūs­tai, vi­du­ti­nio anks­ty­vu­mo ir vė­ly­vu­mo gū­ži­niai ko­pūs­tai, žie­di­niai ko­pūs­tai, bro­ko­liai, žir­niai, so­di­na­mi anks­ty­vų­jų gū­ži­nių ko­pūs­tų, bro­ko­lių, žie­di­nių ko­pūs­tų, po­rų, sa­lo­tų dai­gai, svo­gū­nų sė­ji­nu­kai, sa­lie­rai.

Kai pra­žys­ta pa­pras­to­ji aly­va, sė­ja­mi agur­kai, agu­ro­čiai, cu­ki­ni­jos, pa­ti­so­nai, mo­liū­gai, pu­pe­lės, so­di­na­mi vi­du­ti­nio anks­ty­vu­mo ir vė­ly­vu­mo gū­ži­nių ir žie­di­nių ko­pūs­tų dai­gai, po­mi­do­rų dai­gai.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

DAR­ŽO­VĖS: Kad dar­žo­vių der­lius ne­nu­vil­tų, ūki­nin­kai pa­ta­ria sė­jant ir so­di­nant žiū­rė­ti į oro są­ly­gas, o ne į ka­len­do­rių ar mė­nu­lį.

ŪKI­NIN­KAS: Kel­mės ra­jo­no ūki­nin­kas Al­gi­man­tas Vaup­šas, kaip ir ki­ti Šiau­lių ap­skri­ties re­gio­no dar­žo­vių au­gin­to­jai, lau­kia, ka­da liau­sis lie­tūs ir bus ga­li­ma lau­kuo­se so­din­ti bul­ves bei ko­pūs­tų dai­gus.

MOR­KOS: Anks­ti pa­sė­tos mor­kos grei­čiau užau­ga, ma­žiau kir­mi­ja.