Gyvenimą kuria patys

Gyvenimą kuria patys

Gyvenimą kuria patys

Buvusiame Didmiškio (Kelmės rajonas) kaime likusi vienintelė šeimyna — Daiva ir Sigitas Staražinskai su dviem dukromis. Prieš 17 metų nupirkę negyvenamą sodybą ant kalnelio, į kurią joks kelias nevedė, darbštūs žmonės pasistatė gyvenamąjį namą, įsigijo technikos, prisipirko 100 hektarų žemės ir laiko 70 raguočių bandą.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Norėjo tvarkyti savarankiškai

Staražinskų sodyba matosi iš tolo, ant kalnelio. Papėdėje — didžiulis akmuo, pastatytas pernai, žymintis, kad šiose vietose buvęs Didmiškio kaimas. Dabar ūkininkai — vieninteliai kaimo, dar vadinamo Karyznomis, gyventojai.

Į Karyznas Staražinskai atsikėlė norėdami tvarkytis savarankiškai.

„Ne iš karto atradome šią vietą. Įsigiję nedidelį ūkelį prie Kražių, sužinojome apie negyvenamą Didmiškio kaimo sodybą. Abiem labai patiko vieta, nors trobelė buvo tikrai labai prasta. Į sodybą ant kalno nevedė joks kelias“, — pasakojo S. Staražinskas.

Jauna šeima per vasarą apsitvarkiusi, rudenį sodyboje apsigyveno. Po ilgokų dvejonių, šeimininkas ėmė rūpintis naujojo namo statyba, nes senojo pamatai buvo išvirtę. „Iš pradžių ketinau remontuoti. Bet mano tėvas paprotino: seną namą visą amžių lopysi“, — sakė S. Staražinskas.

Pats šeimininkas parengė namo projektą, iš Kelmės pasikvietė mūrininką. Pusę reikiamų plytų nupirko iš giminaičio, likusią dalį pridėjo iš nugriautos fermos. Kiekvieną seną plytą valė, gramdė. Namas iškilo per metus. Toks, kokio šeimininkai ir norėjo.

Pirmasis pirkinys — traktorius

Nuo 1992— ųjų S. Staražinskas dirba Kražiuose gaisrininku. Nuo Karyznų kaimo iki jo darbovietės — apie 9 kilometrai. Ne vienerius metus vyras į darbą žiemą, vasarą skubėdavo dviračiu.

„Pirmasis mūsų pirkinys buvo traktorius. Vėliau reikėjo ir kitokios technikos. Tik po to įsigijome lengvąjį automobilį. Buvo besistebinčių ir tada, kai pedalus mindavau, ir dabar, kai džipą vairuoju“, — šypsosi S. Staražinskas.

Ūkininkauti šeima pradėjo nuo 3 hektarų, dabar turi daugiau negu 100 hektarų dirbamos žemės. Laiko 70 raguočių, iš jų — 30 karvių. Per dieną primelžia apie 600 litrų pieno.

„Tinginiui — amžina krizė“

„Dirbame daug, laiko atsipūsti beveik nėra. Bet smagu, nes jau matome rezultatus. Ir krizės nejaučiame. Nesame įlindę į bankų kišenes, neprašėme ir neketiname prašyti Europos paramos. Viską sukūrėme savo rankomis ir savais pinigais. Gyvename paprastai“, — pasakojo šeimininkai.

Kai labai smarkiai krito galvijų gyvo svorio kainos, pora į Šiaulių turgų veždavo pardavinėti skerdieną. Keldavosi 3 valandą nakties. Apie poilsį galėdavo tik pasvajoti.

„Kartais pagalvoju: ką reikia veikti tiems, kurie laiko kokias 5 karves? Neįsivaizduoju. Mes turime 30 karvių, ir tai po pusantros valandos rytą — vakarą užtenka pamelžti, ir visas darbas. Kas tingi, tas ir dejuoja. Tinginiui — amžina krizė“, — mano S. Staražinskas.

ŠEIMININKAS: Sigitas Staražinskas ne tik su žmona ūkininkauja, bet dirba Kražiuose gaisrininku. Vyriškis teigė esąs įsitikinęs, jog visiems reiktų mažiau dejuoti, tingėti, ir jokios krizės nebus baisios.

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.

 

DIDMIŠKIS: Didmiškio (dabar — Karyznų) kaimą žymi didžiulis akmuo, o Staražinskai — vieninteliai kaimo gyventojai.

 

SODYBA: Per 17 metų šeimininkai sodybą sukūrė pagal savo norus, savo jėgomis ir lėšomis, nelįsdami į bankų kišenes.

Autorės nuotr.