Gražiadarbei tinka įvairios medžiagos

Gražiadarbei tinka įvairios medžiagos

Gražiadarbei tinka įvairios medžiagos

Skaistgiryje (Joniškio rajonas) gyvenanti Dalė Jasiūnienė prie rankdarbių sėdi iki išnaktų. Norinti kuo daugiau technikų ir medžiagų išbandyti. Ji lipdo iš molio, kuria gėles iš popieriaus ir plastiko, seges – iš vilnos ir audinio, iš senų plokštelių lanksto lėkšteles gėlių vazonams.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Vinilinių plokštelių lėkštelės

Užsukus į Dalės Jasiūnienės namus akys nepraslysta pro neįprastas juodas banguotais šonais lėkšteles po vazonais. Nepasakytum, kad tai – plokštelės, kadaise džiuginusios šeimininkus populiariomis melodijomis.

Dažnas plokšteles išmetė į šiukšlyną arba atidavė kolekcininkams. Dalė parsinešė plokštelių iš Skaistgirio vidurinės mokyklos, kurioje dirba sekretore.

„Buvo tvarkomas muzikos kabinetas, nebenaudojamos plokštelės metamos lauk. Dalį nusprendžiau panaudoti“, – prisimena..

Moteris plokšteles pakaitino ir išlankstė norimą formą, prieš tai pieštuku pasižymėjusi vietas, kurios turės būti išgaubtos, o kurios – įdubusios. Taip atsirado lėkštelės gėlėms.

Kaitinti plokšteles geriausia virš virtuvinės krosnies, nes atvira liepsna ant viryklės gali plokšteles sudeginti, o ne suminkštinti.

Jaunesnioji dukra Ieva, pamačiusi šį nesudėtingą darbelį, paprašė mamos iš plokštelės pagaminti saldaininę.

Panaudoti plastiko buteliai

Atrodo, kad D. Jasiūnienės rankose įvairių medžiagų atraižos, nebenaudojamos atliekos gali tapti puikiomis kūrybai tinkančiomis medžiagomis.

„Aš kaip šiukšlynų karalienė“, – juokiasi Dalė, nuo spintelės nukeldama stiklo vazą su permatomomis, švytinčiomis gėlėmis, pagamintomis iš plastikinių butelių.

Moteris dalijasi patirtimi: labiau tinka tie buteliai, kurių plastikas plonesnis, lankstesnis, tada iškirpti gėlių žiedlapiai deginant kraštelius geriau susiraito, įgauna gražesnę formą. Tokius žiedus ji pritvirtina ant vielinio koto, pritaiso iš žalio plastiko iškirptus suformuotus lapus – ir puokštė paruošta.

Moteris labiausiai vertina spalvotus plastiko butelius, bet jų neturėdama panaudoja polietileno skaidres, kurias nupurškia norimos spalvos automobiliniais dažais.

O štai krepinio popieriaus gėlių tiesiog prireikė. Anūkė Ugnė koncertavo muzikos mokykloje Klaipėdoje ir močiutė nutarė ją pradžiuginti.

Apdailai tinka ir nagų lakas

D. Jasiūnienė ypač mėgsta odą ir molį. Oda jai atrodo švelni, šilta, maloni prisiliesti. Lipdyti skirtas molis elastingas, paslankus.

Iš Šiaulių parsivežusi odos atraižų moteris kūrė gėlytes, apyrankes. Iš storesnės odos iškarpė gėlės žiedo padėkliukus, kurių kontūrus užfiksavo korektoriumi. Pasak moters, galima piešti kontūrus ir flomasteriu, bet kad jis nenusivalytų, reiktų padengti laku. Tiks ir nagų lakas. Jį moteris naudoja  pagražinti blizgesiu iš veltinio pagamintų segių kraštelius.

Daugiausia seges kuria iš organzos arba sintetinio šilko. Reikia būtent sintetikos. Apdeginant kraštelius, kad medžiaga neirtų ir kraštai gražiai užsilenktų, natūralus šilkas dega, o sintetinis pluoštas lydosi.

Pamėgo molį

Maždaug prieš trejus metus į D. Jasiūnienės pasaulį atkeliavo molis.

Dailės mokytoja Rasa Kralikauskienė, turėjusi lipdymo iš molio būrelį vaikams, nusprendė priimti pasimokyti ir suaugusiuosius. Suėjo gal 7–8 žmonės, iš kurių dalis nubyrėjo, bet keli liko iki mokymų pabaigos. Viena iš tų kantriausiųjų buvo ir Dalė.

Lipdė vazeles, dubenėlius, varpelius, suvenyrines žuvis, kiaušinius-dėžutes, žvakides... Kai kurie darbai iškeliavo į Norvegiją dovanoms.

„Ir dabar, kai užsuku pasižiūrėti vaikų užsiėmimų, negaliu pro molį ramiai praeiti, turiu ranka perbraukti. Atrodo, molis pats prie manęs limpa, – šypsosi gražiadarbė. – Bet neturiu molio degimo krosnies, o ir vietos namuose maža, reikėtų dirbtuvėlių. Dar norėčiau išmokti žiesti indus.“

D. Jasiūnienė sako, kad jos gyvenimas prasideda, kai visi šeimos nariai suminga. Ilgai vakaroti mėgstanti moteris būtent tada leidžia skleistis savo kūrybiškumui.

Autorės nuotr.

SEGĖS: Dalė Jasiūnienė turi kelis dėklus-lagaminus, pilnus segių iš organzos ir šilko.

METAMORFOZĖ: Kažkada grojusios plokšteles tapo lėkštelėmis vazonams.

GĖLĖS: Tušti plastiko buteliai gali virsti gėlėmis.

ODA: Oda puikiai tinka apyrankėms, bet plonos ir paslankios retai kur galima gauti.

RUOŠINIAI: Dažais nupurkšti iš skaidrių iškarpyti ruošiniai gėlėms.

IMITACIJA: Tai – ne juodoji keramika, tik vykusi jos imitacija.

MOLIS: Lipdymo iš molio būrelyje skaistgirietė pagamino šią žvakidę ir taupyklę.

BUTELIS: Butelis, pritaikius keletą detalių, aplipdytas tualetiniu popieriumi ir nudažytas, tapo gražiu suvenyru.