Granatas — karališkas vaisius

Granatas —  karališkas vaisius

Granatas — karališkas vaisius

Kur auga granatmedžiai

Granatmedžiai Lietuvoje neauga, tačiau galime nusipirkti atvežtų granatų vaisių bei jų sulčių.

Granatmedžių krūmų arba medžių, užaugančių iki 8 metrų aukščio, gimtinė — Iranas, Afganistanas, Pakistanas. Dabar granatmedžiai auginami ir Indijoje, Pietryčių Azijoje, Viduržemio šalyse, net už Atlanto — Kalifornijoje.

Granatmedžiai žydi ryškiai raudonais, maždaug 3 centimetrų skersmens žiedais. Sunoksta 5— 12 centimetrų skersmens vaisiai, turintys kietą luobelę, o viduje maždaug 600 sėklelių, apgaubtų sultingu valgomu sluoksniu. Dėl šio sluoksnio — granato sulčių — vaismedis labai vertinamas visame pasaulyje.

Yra per 140 granatmedžių rūšių, tad šių subtropikų vaismedžių vaisiai vieni nuo kitų gali skirtis.

Legendinė šlovė

Granatai vadinami karališkais vaisiais, nes jų viršūnėje esančią karūnėlę neva nusižiūrėjo karaliai ir pasidarė sau panašias karūnas.

Granato vaisius minimas Biblijoje, kur Dievas izraelitams liepia atausti vyriausiojo kunigo drabužį granatmedžio obuoliais. Biblijoje granatas dar vadinamas Visatos vienybės vaisiumi. Judaizme granatas siejamas su Tora, mat tikima, kad granatmedžio vaisiuje yra 613 grūdelių — tiek, kiek yra Toros priesakų.

Kai kurie rabinai laikėsi nuomonės, jog Adomas su Ieva Rojuje nuo Pažinimo medžio nuskynė ir suvalgė ne obuolį, o granatą. Granatai tris kartus minimi Korane: du kartus — kaip Dievo sukurtų gerų daiktų pavyzdžiai, vieną — kaip vaisius, augantis Rojaus sode.

Senovėje ir dabar granatas laikomas šventu meilės ir vedybų, ištikimos draugystės ir nuodėmės vaisiumi. Sakoma, kad granatą reikia dalintis su mylimu žmogumi. Tai sustiprina meilę. Šekspyro „Romeo ir Džiuljetos“ lakštingala giedojo ne bet kur, o granatmedžių krūmuose.

Granatas — Kartaginos obuolys — susijęs su Romos imperijos žygiais. Be granato neapsieidavo laidojimo ceremonijos senovės Egipte. Senovės Graikijos mituose daug kur minimi granatmedžiai ir jų stebuklingi vaisiai. Arabų šalyse ir kai kuriuose Graikijos regionuose per vestuves sudaužomi granatai simbolizuoja vaisingumą. Ispanijoje yra miestas Ispanijos Granada, kuris įsikūrė maurų pasodintoje granatmedžių giraitėje.

Granatas — prieštaringas ir vieningas vaisius. Toks, koks yra žmogaus gyvenimas. Todėl ir pasakojama, kad granatas greta žmonių būna jų gimimo ir mirties valandomis. Granatas gaivina, gydo ir į paskutinę kelionę žmogų palydi.

Vaisių vertė

Tvirtinama, kad granatai stiprina organizmą ir širdį, nes yra stiprus antioksidantas. Vaisių sultys turi organinių rūgščių, fitoncidų, cukraus, daug mikroelementų bei vitaminų. Sultys malšina skrandžio skausmus, tačiau taip gelbėtis negali tie, kurie turi padidėjusį skrandžio sulčių rūgštingumą.

Tinka gydyti kitiems negalavimams: mažina gerklės skausmą, pataiso širdies ritmą, stabdo net navikų plitimą, išvalo iš organizmo toksinus... Tikima, kad nuolat geriant granatų sulčių, žmogus ilgiau išlieka jaunas.

Granatų sėklose yra daug vitamino C, tad pro granatų vaisius neturėtų praeiti rūkaliai. Mat nikotinas organizme sunaikina daug vitamino C, todėl nikotino vergai turėtų gauti daugiau šio vitamino, kad būtų atsparesni peršalimo ligoms.

Granatuose yra vitamino B1, o jis gerina atmintį bei smegenų veiklą, padeda lengviau ištverti stresus. Sultyse esantis B6 vitaminas saugo raumenis nuo mėšlungio ir skausmų, padeda įsisavinti magnį, todėl labai reikalingas sunkiai dirbantiems žmonės.

Yra ir vitamino PP, kuris saugo regėjimą ir mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Pastebėta, kad granatų sulčių mėgėjų balsas būna skardesnis, tad po stiklinaitę sulčių, prieš eidami į sceną, turėtų išlenkti dainininkai ir aktoriai. Granatai turi karštį mažinančių ir uždegimus stabdančių savybių.

Atrodytų, kad granatų sultys tinka tik desertams ar ligoniams gydyti. Daugelyje kraštų granatai naudojami prie kasdienių mėsos patiekalų.

Vienas iš tokių padažų, tinkančių ne tik prie mėsos, bet ir prie žuvies patiekalų: stiklinę granatų sulčių reikia sumaišyti su puse stiklinės smulkintų graikinių riešutų, įberti šiek tiek smulkintos kalendros ir truputį aštriųjų pipirų.

Valstybėse, kur auga granatai, mėsa dažniausiai marinuojama tik granatų sultyse. Iš granatų raugiamas vynas.

Parengė Feliksas GRUNSKIS

Felikso GRUNSKIO nuotr.

GRANATAS: galingas vaisius — net Adomą su Ieva sugundė nusidėti.