Gimnazistas kuria metalines rožes ir boružes

Gimnazistas kuria metalines rožes ir boružes

Gimnazistas kuria metalines rožes ir boružes

Kelmės J. Graičiūno gimnaziją šį pavasarį baigiantis Rokas Stankus Respublikinėje Technologijų olimpiadoje pelnė aukso medalį, pirmojo laipsnio diplomą ir nominaciją už išradingumą. Drauge su bendraklasiu Kelmės „Kražantės“ pagrindinės mokyklos ir gimnazijos kiemuose stogastulpius sukūręs vaikinas dabar pamilo metalą.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Meilė metalui prasidėjo nuo saulutės

Dar būdamas pagrindinės mokyklos mokiniu Rokas Stankus drauge su klasioku Mindaugu Dimšliu išdrožė ąžuolinį stogastulpį. Juo papuošė savo mokyklos kiemą. Prieš keletą metų vaikinai baigė pagrindinę mokyklą. Apie buvusius mokinius kasdien primena jų dovana – stogastulpis.

Dar vieną stogastulpį Rokas ir Mindaugas padovanojo gimnazijai jubiliejaus proga. Drožė jį kelis mėnesius.

Rokas sako, jog nuo tada ir prasidėjo jo susižavėjimas metalu. Reikėjo padaryti saulutę stogastulpiui. Vaikinas konsultavosi su priemiestyje gyvenančiu savo seneliu Klemensu Gailiumi. Meistrauti mėgstantis senelis turėjo ir metalo apdirbimo stakles.

Tada Rokas pasakoja pajutęs, jog metalas – minkštesnis už medį. Jį gali tampyti ir lankstyti kaip nori, išgauti įvairiausias formas. Dirbti panašiai kaip su plastilinu. Medinį dirbinį gali labai greitai sugadinti, jeigu medis įskyla. O metalą vėl suvirinai – ir viskas gerai.

Ne iš reikalo, o iš noro

Iš senelio nusižiūrėdamas vis daugiau metalo apdirbimo gudrybių gimnazistas po namu esančiame garaže pradėjo rengtis dirbtuves. Pasidarė žaizdrą, kūrenamą anglimis. Susikonstravo metalo sukimo ir lankstymo stakles.

Po truputį susipirko metalo suvirinimo aparatą, metalo pjovimo aparatą ir apdirbimo stakles. Kai tėvas prasitarė užsakysiąs laiptus į balkoną, Rokas užginčijo: „Kam ieškoti meistro? Aš galiu padaryti.“ Ir suvirino aštuonių pakopų laiptus. Beliko uždėti tik pakopas. Savo sodybą papuošė dailiais metaliniais varteliais. Padarė tvorelę balkonui.

Kai nėra didelių darbų, gimnazistas po pamokų nuslinkęs į rūsį iš metalo daro visokias grožybes. Pradėjo nuo rožių. Iš skardos išpjausto žiedlapius, juos suvirina, paskui nudažo. Gėlė išeina labai natūrali.

Jeigu kam prireikia originalios dovanos, Rokas po pamokų parbėga į savo dirbtuves. Trys – keturios valandos – ir rožė yra. Kiek daugiau laiko prireikia padaryti drugelį, boružę, sraigę ar kokį kitokį vabzdį. Prie jų darbuojasi savaitgaliais.

„Pareinu iš garažo visas paišinas, – pasakoja vaikinas. – Bet ne iš reikalo tai darau, iš noro. Laukiu vasaros, kai, išlaikęs egzaminus galėsiu daugiau laiko skirti menui.“

Jaunąjį menininką palaiko ir tėvai. Mama baigusi dailės studijas, tėtė – inžinierius. Gabumus vaikinas, matyt, paveldėjo iš abiejų tėvų ir senelių.

Sėkmė olimpiadoje

Neseniai Rokas dalyvavo respublikinėje technologijų olimpiadoje „Pažvelk į pasaulį kitaip“. Kelmiškį lydėjo didžiausia sėkmė. Jis varžėsi 11–12 klasių grupėje ir pelnė aukso medalį, pirmojo laipsnio diplomą ir padėką už kūrybingumą.

Tokios savo mokinio sėkmės buvo nustebintas ir Roko technologijų mokytojas Valerijus Paulionis. Mokytojas kiekvieną pamoką skatina savo mokinių kūrybingumą.

Rokas olimpiadoje turėjo pateikti namų darbą – gaminį su aprašu ir olimpiados metu per keturias valandas sukurti gaminį, atitinkantį olimpiados temą.

Kaip namų darbą vaikinas pateikė iš metalo padarytą drugelį, boružę ir sraigę. Toks provokuojantis jo projektas kaip tik ir siūlė į pasaulį pažvelgti kitaip.

Vaikinas įrodė, jog ir metalas gali sėkmingai atkartoti gamtą įgaudamas gyvų būtybių formas.

„Daugelis olimpiados dalyvių atvežė labai gražių darbų, – pasakoja Rokas. – Su jais rungtis buvo sunku. Tačiau visi darbai buvo iš medžio. Tik mano – iš metalo.“

Olimpiados dalyviai savo išmonę turėjo pademonstruoti ir tiesiog čia pat parodydami savo kūrybos procesą bei sukurdami ką nors originalaus. Tam jiems buvo skirtos trys valandos laiko.

Rokas iš metalo padarė žvakidę. Po to išlankstė tris nedideles rožes, jas privirino prie žvakidės taip sukurdamas originalų ir puošnų daiktą interjerui.

Kelmiškio darbais stebėjosi universitetų profesoriai ir bendraamžiai.

Svajoja studijuoti ir tapti tautodailininku

Šiuo metu bendraklasiai ir bendrakūrėjai Rokas Stankus ir Mindaugas Dimšlys surengė savo darbų parodą Kelmės profesinio rengimo centre. Mindaugas eksponuoja medžio, Rokas – metalo darbus. Po to parodą perkels į Kelmės krašto muziejų. Tik papildytą naujais darbais.

Rokas sako norįs surengti kuo daugiau parodų ir siekti tautodailininko statuso.

Šį pavasarį gimnaziją baigsiantis vaikinas svajoja studijuoti Kauno technologijų universitete medžiagų ir nano technologijų specialybę. Jei nepavyktų, bandytų studijuoti biomedicinos elektroniką.

Autorės nuotr.

SVAJONĖS: Rokas svajoja studijuoti nano technologijas, o laisvalaikiu užsiimti tautodaile.

LAIMĖJIMAS: Pelnęs respublikinės technologijų olimpiados aukso medalį Rokas Stankus džiaugiasi, kad jo darbai buvo įvertinti.

Asmeninės nuotr.

VABZDŽIAI: Respublikinei moksleivių olimpiadai Rokas iš metalo sukūrė tris vabzdžius: drugelį, boružę ir sraigę.

ŽVAKIDĖ: Olimpiados metu Rokas sukūrė žvakidę.

BALKONAS: Aštuoniolikmetis Rokas sugebėjo taip papuošti tėvų namų balkoną.

LENGVUMAS: Metalas Roko rankose tampa lengva namų puošmena.

VORATINKLIS: Iš metalo galima suverpti voratinklį.

DOVANA: Į pasaulį Rokas Stankus siūlo pažvelgti kitaip. Juk galima dovanoti ir metalines rožes, kurios nenuvysta ir gali tarnauti kelioms kartoms.