Geri baldai - gera nuotaika

Geri baldai - gera nuotaika

Geri baldai - gera nuotaika

Šiauliečio dizainerio Edmundo KASČIUKAIČIO tikslas – ilgaamžiai, kokybiški baldai, tampantys šeimos istorijos dalimi. Sujungęs meną, mokslą ir technologiją, jis vadovaujasi savita dizaino filosofija.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Svarbiausia – kokybiškos medžiagos

– Esate palyginęs baldų kūrimą su maisto ruošimu, virtuvės šefo darbu. Kur matote šiuos panašumus?

– Norint gauti kokybišką patiekalą, turi būti naudojami nepriekaištingi ingredientai. Jei naudosi bulves, greitai užaugintas vandenyje, cepelinai bus subliuškę ir greičiausiai gausi sriubą su kukuliais.

Taip pat ir baldų gamybos versle – kuriant baldo dizainą, naudojamos kokybiškos medžiagos.

– Kiek baldams svarbus dizainas?

– Dizainą dažnai mėgstu apibrėžti trimis žodžiais: mokslas, menas ir technologija.

Nors apie tai nesusimąstome, esame nuolatos veikiami dizaino. Koks yra sofos aukštis, kaip atsidaro spintelė, kaip jautiesi į rankas paėmęs mobilųjį telefoną, koks skambučio garsas ryte?

Baldų dizaine yra ergonominiai reikalavimai, į kuriuos atsižvelgi. Bet juos gali keisti ir tobulinti, adaptuoti ateičiai.

Geras dizainas – kai esi patenkintas savo aplinka. Jis visada susijęs su funkcionalumu. Tik grožis nėra dizainas, tai – menas. Baldas turi būti patogus, praktiškai naudojamas.

Nori keisti pasaulį

– Minėjote, jog daiktai, kurie mus supa, paverčia mus tuo, kas esame. Ar daiktai žmonių gyvenime svarbūs?

– Klaidinga galvoti, kad aš skatinu vartotojišką kultūrą. Geras daiktas nebūtinai turi būti brangus, parodantis socialinę padėtį, atspindintis madą.

Kokybiški daiktai mus verčia jaustis kitaip. Jei daiktai patogūs, natūraliai pradedame dieną laimingi – šypsomės. Jei daug šypsomės, darbdavys galbūt pasiūlys geresnę padėtį įmonėje. Sakys: „Tu visą laiką šypsaisi, tau sekasi parduoti, nes neši charizmą.“

Jei leidi vandenį duše ir nulūžo kinietiška rankenėlė – ateini į darbą piktas, bambi, kaip viskas blogai. Jei pasinaudojai kokybiška dušo kabina, išeini iš namų pasišvilpaudamas. Tai yra teigiamo mąstymo pagrindai – jei tikėsi tuo, ką darai, augsi ir pasieksi, ko nori.

Jei pietauji valgykloje, natūralu, tave sups valgyklinė aplinka. Jei pietausi restorane, ten suksis gerokai įtakingesni žmonės. Jei dar ryte nesulūžo dušas – turime visą sėkmės formulę.

– Tarp jūsų sukurtų darbų: baldų kolekcijos, ant vieno Šiaulių prekybos centro stogo esanti terasa, klubinis baras, šviestuvas. Esate įvairiapusiškas?

– Kūrybai iš esmės nėra sienų. Ji neturėtų būti veikiama politikos, karo – absoliučiai nieko. Tu kuri pasauliui.

Pasigenda sąžiningo verslo

– Kas jus įkvepia sukurti daikto dizainą?

– Mano kurtus objektus veikia daug faktorių.

Pradedu galvoti, kaip pagerinti esamą dizainą, kasdienybę. Projektuoju objektus, remdamasis kultūra, ką turime iš seno, bet esame pamiršę. Medžiagų sprendimą, funkcijų pritaikymą pasiimu iš istorijos.

Estetikos semiuosi įvertinęs technologiją ir ekologiją.

– Prie vieno iš kolekcijos apibūdinimų rašote, kad vartotojas net nepastebės, kaip vieną dieną baldas taps šeimos simboliu. Siekiate, kad baldai taptų gyvenimo dalimi?

– Kurdamas kolekciją, pasigedau sąžiningo verslo baldų srityje. Pats 22 metus augau baldžių šeimoje.

Mačiau, kaip daugybė verslininkų importuoja pigius baldus iš šalių su pigia darbo jėga. Parveža sofą už 100 dolerių, o parduoda už 4 tūkstančius litų, nes ji – odinė. Nesvarbu, kad oda neaiškios kilmės, kokiais tirpalais apdorota.

Nusiperki daiktą, kuris neturi jokios vertės: krūva šlamštinių medžiagų sudėta bet kaip, pabandyta nukopijuoti kažkieno panašią formą, dedamos prasčiausios medžiagos, kai kurios net nuodingos.

Visuomenė natūraliai priima tokius dalykus ir sutinka mokėti 300–400 procentų antkainio.

Didžiausias pasiekimas turėtų būti, jei močiutė savo anūkui paliks baldą, nes jis – skoningas, sugebės atlaikyti tris kartas ir, galų gale, restauruotas vėl tarnauti.

Pavyzdžiui, sėdi antra ar trečia karta ant sofos ir mato nuspirtą medinį kojos kampą. Geria arbatą ir kalbasi, kad kampelį nuskėlė senelis. Prisiminimų nenusipirksi.

– Kaip vartotojams atskirti, ar baldas kokybiškas, vertas sumokėtų pinigų?

– Dauguma renkasi pagal spalvą, išvaizdą ar kainą. Todėl šiemet atėjo pigių baldų kūrėjas į Lietuvą. Tai skirta vidutiniam segmentui.

Kokybiškas daiktas turi būti pagamintas iš kokybiškų medžiagų, nepriekaištingai.

Pateiksiu kūrybos pavyzdį: tamsi lentynėlės koja pagaminta iš juodojo ąžuolo. Medis 400 metų gulėjo Dubysos vandenyje užneštas dumblu. Jį rado ūkininkas ir išdžiovino, o mes atradome tą ūkininką.

Siekia maksimalaus rezultato

– Minėjote, kad augote baldžių šeimoje. Kas nuo vaikystės formavo jūsų požiūrį į baldus? Kokie buvo tėvo patarimai?

– Tėtis padėjo vertybinius pamatus. Nemėgstu, kai su manimi elgiasi neprideramai, ir pats taip nesielgiu.

Dirbau Anglijoje korporacijoje dizaineriu, bet po metų grįžau į Lietuvą. Pradėjau jaustis nei toks, nei toks – pusiau lietuvis, bet ir anglas. Nutariau grįžti į Lietuvą, kurti savo verslą.

Mačiau „Facebook“ gerą piešinuką – romėnų tempiamas vežimas, lyderis eina kartu, o diktatorius stovi su botagu. Darbuotojai yra įmonės širdis – jis kuria įmonei pelną, turi būti gerbiamas, jo įgūdžiai vertinami.

– Kas jums svarbiausia kuriant?

– Nesustoju tol, kol tai nebūna tobula. Kai kūriau foteliuką, jo niekas nesugebėjo iš piešinių ir brėžinių pagaminti. Pagaminau jį pats, nuvežiau, leidau išrinkti ir nukopijuoti. Visuomet siekiu maksimalaus rezultato. Išvystyti vieną produktą gali trukti nuo metų iki kelių.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

EKOLOGIJA: Edmundas Kasčiukaitis baldams naudoja visiškai natūralias medžiagas.

KŪRINYS: Rankų darbo šviestuvas sukonstruotas iš įvairių pasaulio šalių atkeliavusių detalių. Jį įkvėpė Edisono lempa, kurią dizaineris interpretavo moderniai. Vien rankų darbo kaitrinė lemputė kainuoja virš 100 litų.

POŽIŪRIS: Dizaineris Edmundas Kasčiukaitis pabrėžia, jog gyvenime kasdien esame veikiami dizaino. Jei daiktas bus kokybiškas, gerės ir gyvenimo kokybė.

Edgaro BALČIŪNO nuotr.

TIKSLAS: Kurdamas baldų kolekciją dizaineris Edmundas Kasčiukaitis tikisi, jog baldai tarnaus kelioms kartoms ir taps šeimos istorijos dalimi.

IŠSKIRTINUMAS: Lentynos kojos pagamintos iš juodojo ąžuolo, kuris 400 metų gulėjo Dubysos vandenyje užneštas dumblu.

GAMYBA: Baldo rėmas pagamintas iš ąžuolo masyvo padengto bičių vašku.

Virtuvės baldai