Geram sūriui reikia gero pieno

Geram sūriui reikia gero pieno

„Šiaulių krašto“ skaitytojai pasiūlė naują rubriką

PATARIMAI ŠEIMININKĖMS

Geram sūriui reikia gero pieno

Maldenių kaimo (Joniškio rajonas) gyventoja Emilija Kvedarienė, gaminanti įvairius varškės sūrius, sako, kad šiam produktui svarbiausia turėti gero pieno. Į sūrius ji deda kmynų, aguonų, razinų, peletrūno ir kitokių priedų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

„Šeimininkei, norinčiai pasigaminti skanaus balto sūrio, pirmiausia reikia turėti gerą karvę. Kuo piene daugiau baltymų, tuo didesnės masės sūrį gausime. Iš 10 litrų pieno galima pagaminti ir pusantro, ir vos pusės kilogramo produktą, — aiškina Emilija Kvedarienė ir pataria: — skaniausi sūriai būna iš šviežio, ką tik pamelžto pieno. Senesnį pieną “traukia“ prie puodo.“

Šeimininkė puode, kuriame traukina sūrius, nieko kito negamina. O patį puodą laiko ne sausai iššluostytą, bet šiek tiek ant dugno palieka vandens.

Standartiniam 800— 900 gramų sūriui šeimininkė paprastai sunaudoja 7 litrus gero pieno. Pienas pilamas į puodą ir kaitinamas beveik iki užvirimo. Prieš pat pradedant kilti arba ir iš karto, vos uždėjus ant viryklės, supilami prieskoniai: kmynai arba peletrūnas, dedama saujelė druskos — maždaug valgomasis šaukštas su kaupu. Saldžiam gaminiui pagardinti pilamos razinos arba aguonos, dedama cukraus ir vanilino. Galima į sūrį dėti ir paprikos, ir net pjaustytos dešros ar mėsos, jei tik žmogui patinka.

Pradėjus pienui kilti supilamas nubrauktas valgomasis šaukštas citrinos rūgštelės. Jei šeimininkė turi rūgpienio, tada rūgštelės nereikia. Minėtam 7 litrų šviežio pieno kiekiui sunaudojama maždaug 3 litrų rūgpienio.

Sutrauktas pienas pilamas į sūrmaišį, kuriam labiausiai tinka slidi medžiaga. Tada suslėgtas sūris lengviau išsiima. Sūrmaišis dedamas į spaustuvus ir gaminys paliekamas vėsioje vietoje. Jei spaustuvų nėra, galima sūrį guldyti tarp dviejų lentučių ir ant viršaus prispausti akmeniu.

Varškės sūrį galima ir apkepti. Tada jis ilgiau laikosi.

Kepimui sūris įtrinamas česnaku ir prieskoniais: tinka prieskonių mišinys paukštienai arba makaronams. Paruoštas sūris dedamas į sviestiniu popieriumi arba folija išklotą skardą, kepamas įkaitusioje orkaitėje apie pusę valandos. Galima kepti ir trumpiau, ir ilgiau, priklausomai nuo to, ar norima labiau apkepusio, ar šviesesnio gaminio.

Kai kurios šeimininkės sūrius rūko. E. Kvedarienė to dar nebandė, tačiau, pasak jos, rūkoma kaip ir mėsa, tik neilgai.

Norint sūrį ilgiau išlaikyti šviežią, galima jį supakuotą maišelyje laikyti šaldiklyje.

Autorės nuotr.

SŪRIAI: Emilija Kvedarienė pagamino tris sūrius: be priedų, su peletrūnu ir keptą.

TAISYKLĖ: Kuo piene daugiau baltymų, tuo didesnio svorio sūrį gausime.

Kviečiame pasidalyti naudingais patarimais. Gal turite savo firminių patiekalų, gal žinote, kaip pagaminti įdomių tradicinių valgių, o gal esate išradingi namų ūkyje? Jūsų patarimai šeimininkėms ir šeimininkams virtuvėje, namie, darže ar sode labai praverstų. O gal patys norite ko paklausti?

Rašykite mums adresu „Patarimai šeimininkėms“, “Šiaulių krašto“ redakcija, P. Višinskio g. 26, Šiauliai 77155, arba redakcija@skrastas.lt.