Gėlininkės žydinti karalija

Gėlininkės žydinti karalija

Gėlininkės žydinti karalija

Šiaulietė Ida Bartkienė net nusišypso, prisiminusi, kad su gėlėmis neketino sieti savo gyvenimo. Nemokėjo auginti, nieko neišmanė apie priežiūrą, tačiau gyvenimas pasisuko gėlių keliu. Jame išmoko ne tik prakalbinti gėlės sėklą, bet ir atspėti gėlių mados tendencijas. „Tai gražus, bet labai sunkus darbas“, – sakė gėlininkė.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Batsiuvys be batų

„Ar daug mano darželiuose žydi gėlių? Tiksliai pasakyta – batsiuvys būna be batų, taip ir aš“, – nusijuokia Ida Bartkienė. Gėlių auginimas ir priežiūra yra jos darbas, todėl namų gėlynuose žydi nedaug gėlių.

Vakar Šiaulių centrinėje turgavietėje išrikiavusi įvairiausių gėlių lovelius, moteris siūlė apie 20 rūšių balkonams, gėlynams, kapų puošybai tinkamų gėlių. Pirkėjai rinkosi keleto rūšių gvazdikėlių, vienmečių ledinukų, Naujosios Gvinėjos sprigių, vasarinių jurginų, petunijų, verbenos ir kitų gėlių.

„Pirkėjų netrūksta ir įprastoms darželių gėlėms. Ieškoma ir gėlių-naujienų, kurių pasiūlyti darosi vis sunkiau – pasiūla didžiulė. Bet būna kasmet perka tas pačias, labiausiai patinkančias, gėles, pavyzdžiui, begonijas“, – pasakoja gėlių augintoja.

Pirkėjui vienas svarbiausių dalykų – ilgas ir gausus gėlės žydėjimo laikas, taip pat norima kuo mažesnės priežiūros reikalaujančių augalų.

Augintoja sako, kad visas gėles reikia laistyti, tręšti, prižiūrėti ir jomis rūpintis. Ir nuo gėlės rūšies priklauso, ar ji mėgsta daugiau drėgmės, ar saulės, ar pavėsio.

„Kiekviena gėlės rūšis individuali – gyvas sutvėrimas su savo būdu. Dažnai būna, kad gėlė prigyja ne prie žemės, bet prie žmogaus. Pas vieną neauga nors tu ką, o pas kitą ta pati gėlė – gražu žiūrėti“, – savo žydinčius lovelius peržvelgia ponia Ida.

Dešimtmetis su gėlėmis

Gėlių augintojos rytas prasideda nuo gėlių, baigiasi taip pat gėlių plotų priežiūra. Pats darbymetis prasideda sausio mėnesį, kai ruošiamasi pavasarinių gėlių sodinimui, baigiasi – po lapkričio pirmosios, kai nebelieka norinčių įsigyti chrizantemų.

Žiemą tenka pasukti galvą, kokių gėlių reikės sėti, kad įtiktų ir įnoringiausiam pirkėjui. Sudaryti sąlygas sėkmingam sėklų sudygimui, pasiūlyti pirkėjams sezono naujienų.

Gėlių auginimas skamba romantiškai, tačiau už tokio verslo pavadinimo slypi sunkus ir ilgas darbas. Gėlėms reikia skirti daug dėmesio, jėgų, laiko. Laiko grožėtis žiedais dažniausiai nelieka.

„Su gėlėmis savo gyvenimą susiejau prieš dešimtmetį. Niekada neįsivaizdavau, kad pasuksiu tokiu keliu. Iš pradžių nelabai ir patiko. Gyvenimas priverčia. Dabar šį darbą labai mėgstu“ – pasakojo I. Bartkienė.

Balkonams, darželiams, kapams

Moteris pastebi, kad balkonų puošybai pirkėjai renkasi svyrančias gėles: petunijas, verbenas, pelargonijas, taip pat ieško loveliuose augančių augalų.

Gyvenamųjų namų balkonų puošyba, jos manymu, dažnai priklauso nuo oro sąlygų: jei vasara prasideda gražiais orais, tai ir norinčiųjų pasipuošti yra daugiau, jei orai – blogi, gėlių neskubama sodintis į balkonuose esančius lovelius.

„Šiais metais vasara prasidėjo sausai, gėlėms reikia daugiau vandens, priežiūros. Gal dėl to mažiau balkonai žydi“, – svarstė ponia Ida.

Gėlių augintoja pasakoja, kad išsitrynė ribos tarp gėlių rūšiavimo į balkonines, darželių ar kapinių. Tos pačios gėlės sodinamos visur. Anksčiau kapams buvo ieškoma begonijų ar Naujosios Gvinėjos sprigių, dabar renkamasi pagal savo skonį.

Siūlomos „kantrios“ gėlės

Augintoja vardija turimus augalus, kurie reiklūs drėgmei, saulei ar gerai dirvai. Gvazdikėliai (serenčiai) nebijo sausrų, tačiau yra reiklūs trąšoms. Sudygę pirmąsias 3 ar 4 savaites auga gana lėtai, po to greičiau. Tankiai pasodinti gvazdikėliai  neleidžia augti piktžolėms.

Ledinukai žydi smulkiais žiedais, dėl storų ir vaškuotų lapelių toleruoja trumpalaikes sausras, žydi iki pat šalnų. Tinka auginti kapinėse, gėlynuose ar loveliuose. Gerai auga vidutiniškai arba gerai trąšioje, drenuotoje dirvoje, saulėtoje ar pusiau saulėtoje vietoje.

Nuo pavasario iki rudens šalnų stambiais žiedais žydi Naujosios Gvinėjos sprigės. Geriausiai auga derlingoje, vandeniui laidžioje dirvoje, saulėtoje ar daliniame pavėsyje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Tinka auginti gėlynuose, kapinėse, kambaryje.

Loveliuose pasodintos svyrančios verbenos itin nereiklios gėlės. Jos gali būti auginamos ant palangių, balkonuose, lysvėse ir klombose. Mėgsta saulėtą vietą, nebijo šalnų. Dirvožemiui verbena nereikli, geriausi purūs priesmėliai. Jei pertręšiama, verbenos užaugina vešlius lapus, tačiau mažiau žiedų.

Ponia Ida siūlo ir keturių rūšių petunijų, kurios mėgsta saulėtą vietą, drėgmę bei sunkesnę dirvą. Populiari yra pilnavidurė petunija.

Jono TAMULIO nuotr.

DARBAS: Šiaulietė Ida Bartkienė gėles „prisijaukino“ prieš dešimtmetį, jų auginimas ir priežiūra tapo gražiu, bet sunkiu darbu.

PETUNIJOS: Pilnavidurės petunijos mėgsta saulėtas vietas.

ŽYDĖJIMAS: Naujosios Gvinėjos sprigės stambiais žiedais džiugins nuo pavasario iki rudens.

JURGINAI: Vasariniai jurginai gausiai žydi visą vasarą. Nereiklus augalas, esant sausrai būtina laistyti papildomai.