Gėles augina ne tik žemė, bet ir meilė

Gėles augina ne tik žemė, bet ir meilė

Gėles augina ne tik žemė, bet ir meilė

Taisyklingai persodinti gėles – dar ne viskas. Svarbi ir nematoma pusė – perduoti augalui žinią, kad juo rūpinamasi. Kaišiadorių rajono bendrovės „Žiežmarių gėlės“ agronomės Vida Galdikienė ir Virginija Budrevičienė patarė, kaip persodinti ir prižiūrėti kambarines gėles, naikinti kenkėjus.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Orchidėjų persodinimas

Specialistų patarimų gėlininkai galėjo gauti statybinių medžiagų ir namų dekoravimo centre „Ermitažas“.

Agronomės pripažįsta: vienų gėlės, nors ir prižiūrimos panašiai, auga, o kitų – ne. Taip yra todėl, kad vienas augintojas tik palaisto, o kitas apeina darželį, pašnekina gėles, pastovi, pamąsto.

„Atsiranda ryšys tarp augalo ir žmogaus. Kaip mes sakome: gėlės užpyksta ir neauga, joms reikia dėmesio, meilės, nes jos – gyvas organizmas“, – sakė specialistės.

Pasak agronomės V. Galdikienės, susidraugavus su orchidėja, ji nebus specifinė, reikli gėlė. Tarp orchidėjų rūšių geriausiai daugelio namuose auga šios genties rūšis falenopsis.

Orchidėjos persodinamos kas 2–3 metus arba pagal poreikį, pavyzdžiui, jei yra supuvusių šaknų.

Atsargiai ištraukus gėlę su šaknimis, į vazoną reikia priberti specialaus stambaus substrato. Kad šaknys gražiau gultų, jas patariama šiek tiek padrėkinti, tuomet susukti į vazoną.

Sveiką persodintą orchidėją specialistės rekomenduoja palaistyti pamerkus vazoną į vandenį iki viršaus. Laikyti 10–15 minučių.

Kad vanduo neiškeltų nei orchidėjos, nei šaknų, šviežią, išdžiūvusį substratą reikia paslėgti.

Šias gėles rekomenduojama sodinti į permatomą vazoną, kuriame, kaip akvariume, matosi augalo šaknys. Pagal jų spalvą galima spręsti apie orchidėjos būklę.

Jei papilkėja – gėlė nori gerti, jeigu šaknys ryškiai žalios – augalas palaistytas, rudos šaknys – perlaistytas, įsimetė puvinys.

Susiraukšlėję falenopsių lapai – drėgmės trūkumo ženklas. Kartais orchidėjai būna per karšta kambaryje.

Supuvusias šaknis – nukirpti

Pagrindinės falenopsių auginimo klaidos – žmonės gėles perlaisto ir supūdo. Supuvusias šaknis reikia apkarpyti. Žirklutes dezinfekuoti cinamonu ar sutrynus anglies tabletę. Šios medžiagos veikia kaip fungicidas, aptraukia žaizdeles. Per daug cinamono priberti nereikia, nes perteklius stabdo šaknų augimą.

Papuvusios orchidėjos savaitę nereikia laistyti, kad šaknų žaizdelės spėtų sugyti. Aptrintą, negražų, apgeltusį lapą galima pakirpti, tačiau jo kraštus taip pat reikia dezinfekuoti cinamonu.

Falenopsiams būdingos orinės šaknys. Šviesiai pilkos, mėsingos šaknys dažnai nusidriekia ir šakojasi iš vazono. Jas galima apkarpyti, kad atrodytų estetiškiau.

Orchidėją žydėti paskatina šiltas dušas. Svarbu nepamiršti išsausinti visų skrotelių – suartėjusių lapų grupių susikirtimo vietos. Jei šioje vietoje liks vandens – gėlė supus.

Tręšti patariama kartą per 1–2 savaites. Žydėjimo laikotarpiu tręšti nerekomenduojama, nes gėlė greičiau peržydi.

Geriausia orchidėjai – vakarinė palangė, kur nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Paveiktas skersvėjų falenopsis nubarsto žiedus.

Kova su kenkėjais

Kovojant su smulkiu vabzdžiu – parazitu skydamariu, būtina atskirti augalą nuo kitų, nes kitaip kenkėjas užpuls visą gėlyną. Atsikratyti jo ypatingai sunku. Kiek įmanoma skydamarį reikia nukrapštyti ausų krapštuku.

Namų sąlygomis galima nusipirkti insekticidą „Actara“. Skydamaris čiulpia augalo syvus, todėl, norint nugalabyti kenkėją, reikia apnuodyti ir patį augalą.

Taip pat siūloma pasidaryti tirpalą iš riebalų tirpiklio „Fairy“ – kibirui vandens reikia 30 gramų. Šiuo skysčiu valyti lapus.

Vienos lepiausių gėlių – rožės. Jas dažniausiai puola įvairūs amarai.

V. Budrevičienė namų sąlygomis siūlo pasidaryti česnakų, apelsino žievelių ištrauką. Užmerktas žieveles palaikyti nedideliame kiekyje vandens. Toks skystis ne tik naikina kenkėjus, bet ir veikia prevenciškai.

Keletas taisyklių

Vešlios lapijos augalus rekomenduojama laistyti vandenį įpilant į lėkštutę, kitus galima laistyti per viršų. Geriau gėles laistyti lietaus, o ne šulinio ar vandentiekio vandeniu.

Distiliuotame vandenyje nėra jokių mikroelementų. Juo geriau puršti augalus, nes ant lapų nelieka baltų kalkių dėmių.

Persodinant ir auginant gėlę, ant vazono dugno svarbu paberti nedidelių akmenukų, medžio anglių ar molinio vazono šukių. Tai – drenažas.

Persodinant mėnulio fazės nesvarbios, tačiau geriausias laikas – pavasaris. Žiemą augalai jautresni, todėl jų geriau nepersodinti.

Dulkes nuo augalų lapų galima nubraukti sudrėkintu vatos tamponėliu. Per dažnai naudojamos gėlių šluostės užkiša lapų poras.

Gėlėms reikia dėmesio

„Jei norite kaktusais džiaugtis ilgiau – pamirškite, kad jų turite“, – juokavo V. Galdikienė, apibūdindama nereiklios gėlės priežiūrą.

Kaktusai mėgsta saulės spindulius ir sausą žemę. Žiemą nerekomenduojama laistyti. Ant žemės šalia kaktuso išdėlioti akmenukai yra ne tik puošmena, bet ir vazone palaiko drėgmę. Kaktusai žiedus krauna žemesnėje temperatūroje.

Specialistės nesiryžta tvirtinti, kad kaktusai sugeria nuo kompiuterio ekrano sklindančius kenksmingus spindulius. Jų manymu, tai – populiari legenda.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PERSODINIMAS: „Žiežmarių gėlės“ agronomės V. Budrevičienė ir V. Galdikienė sakė, jog orchidėjos persodinamos kas 2–3 metus arba pagal poreikį, pavyzdžiui, jei yra supuvusių šaknų.

SUBSTRATAS: Atsargiai ištraukus gėlę su šaknimis, į vazoną reikia priberti specialaus stambaus substrato.