Geidžiamiausios — saldžios braškės

Geidžiamiausios —  saldžios braškės

CENTUI PRIE CENTO

Geidžiamiausios — saldžios braškės

Kirnaičių kaimo (Joniškio rajonas) ūkininko Rimanto Gerbenio auginamas braškes valgo ne tik lietuviai, bet ir kaimyninės Latvijos sostinės gyventojai, uogų nusipirkti atvykstantys į namus. Pirkėjų skonis daugelį metų nesikeičia: visi teiraujasi saldžių uogų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Ketvirtą ryto — į turgų

Rimantas Gerbenis geriausiai pažįstamas Šiauliuose. Ten jis prekiauja daugelį metų. Iš vakaro šeima ir talkininkai priskina vidutiniškai 500— 600 kilogramų braškių, o ketvirtą ryto šeimininkas jau rieda į turgų.

Kol kas kilogramas uogų Šiauliuose kainuoja nuo 7 iki 9 litų, bet, priklausomai nuo veislės, kokybės, dar visai neseniai kai kurie augintojai parduodavo po 10— 12 litų.

Daugiausia braškes, o ir kitas uogas, perka vidutinio amžiaus žmonės. Tie, kurie dirba ir uždirba, kurie neturi laiko ar galimybių patys daržų auginti. Tuo tarpu jaunimas ir pagyvenę žmonės dažniau praeina pro šalį.

Norėtų nusipirkti, bet duona — svarbiau. Pagyvėjimas juntamas po kiekvieno mėnesio 10 dienos, kai pradedamos mokėti pensijos, pašalpos, algos.

Pirkėjų skonis, anot kirnaitiškio, daugelį metų nesikeičia. Visi ieško saldžių uogų, dydis, spalva — ne taip svarbūs. Bet kuo uoga didesnė, tuo ji vandeningesnė.

Braškės keliauja ir į Latviją

Joniškio krašto braškių augintojo derlius keliauja ir į Latviją, uogas mielai valgo, šaldo ir uogienes verda Rygos gyventojai. Jie atvažiuoja tiesiai į namus.

„Kaip užmezgiau ryšius? Paprastai. Atvyko mūsų kaimynai į Šiaulius, paragavo, patiko, nusipirko. Paskui kontaktų paprašė ir dabar vis užsuka“, — sako R. Gerbenis.

Dalis braškių iššalo

Rimantas Gerbenis veda į lauką, dėl kurio jam ypač skauda širdį. Praėjusių metų rudenį „Poliana“ ir “Honey“ veislių braškių daigais apsodintoje 30 arų teritorijoje tik kas keletą metrų pūpso kelmeliai, švysčioja vien kita raudona uoga.

„Iššalo. O galbūt ir nušuto, — sako ūkininkas. — Pasitaikė ypač snieginga žiema. Po pirmojo polaidžio užsidėjo ledas, vėliau dar užsnigo, ir augalai neatlaikė. Ne man vienam taip, daugeliui braškių augintojų. Nukentėjo ir rapsus, javus auginantys žemdirbiai.“

80 arų braškių kirnaitiškis augino po agroplėvele. Uogos prinoksta pora trimis savaitėmis anksčiau nei po atviru dangumi. Pavasarį kereliai atrodė gražiai, bet prasidėjus augalams vešėti, maždaug trečdalis nurudavo. Taip pat iššalo.

Trūksta specialių chemikalų

Bet ūkininkas numoja ranka: esi priklausomas nuo gamtos, todėl visada turi skaičiuoti galimus nuostolius. Nebūna taip, kad viskas eitų kaip per sviestą. Ateityje R. Gerbenis ruošiasi statyti maždaug 70 — 80 centimetrų aukščio polietileno plėvele dengtus „tuneliukus“. Po jais braškės geriau augtų nei po agroplėvele, kurią vėjas iškilnoja, kartą įsisukęs sūkurys yra ir ant elektros laidų užnešęs.

Uogas puola ir puvinys, ir įvairūs kenkėjai vabzdžiai. Lietuvoje Rimantas Gerbenis pasigenda specialių chemikalų braškėms, nėra specializuotos parduotuvės. Tenka pirkti iš lenkų.

Kirnaitiškio braškių laukai nemenki — apima 2,5 hektaro. Pradėjo jomis verstis prieš 15 metų, nes suirus bendrovėms, reikėjo kažko griebtis pragyvenimui.

Pirmais metais šeima pabandė auginti dešimt arų braškių. Sezonas pasitaikė labai sėkmingas: skynė, nešė kibirų kibirais ir patys nepatikėjo, kad tiek daug galima iš to plotelio išauginti. Tačiau antri metai buvo prastesni. Kitą sykį purkštuvo gerai neišplovė ir braškes nupurškė, vėl — nuostolis.

Geriausiais laikais Rimanto Gerbenio šeima braškių „plantacijas“ buvo išplėtusi iki keturių hektarų.

Patarimai

Norintiems savo reikmėms užsiauginti braškių, patyręs ūkininkas siūlo sodinti „Honey“ veislę, kuri yra ankstyva, atspari ligoms, gerai dera. Seniau daugelio pamėgtos “Senga Senganos“ veislės jis nerekomenduoja, nes ją labiau puola ligos.

Braškių augintojas siūlo nesižavėti ir neauginti savo mažuose daržiukuose iš karto daug veislių, pakanka vienos dviejų.

Geriausiai dera 3— 4 metų braškės, tačiau, priklausomai nuo žemės, trąšų, veislės, gerą derlių gali duoti ir antrametės arba net penkerius metus vienoje vietoje vešintys kereliai. Braškės mėgsta sunkesnę, priemolio dirvą.

Autorės nuotr.

SEZONAS: Braškių augintojas Rimantas Gerbenis sako, kad šiemet jo laukuose šių uogų sezonas prasidėjo maždaug savaite vėliau — apie birželio 5-ą. 

YPATYBĖS: Braškės geriausiai dera apie 3— 4 metus, mėgsta sunkesnę priemolio dirvą. 

LAUKAI: Rimanto Gerbenio braškių laukai dabar užima apie 2,5 hektaro. 

NUOSTOLIS: Šiame lauke praėjusį rudenį pasodinti braškių daigai neištvėrė ilgos, šaltos žiemos.