Galvosūkis dėl įrangos atliekų

Galvosūkis dėl įrangos atliekų

Galvosūkis dėl įrangos atliekų

Aplinkos ministro įsakymai skelbia, kad buityje susidarančias elektros ir elektroninės įrangos atliekas, galvaninius elementus, padangas ir kitas pavojingas atliekas privaloma atskirti nuo komunalinių atliekų ir rūšiuoti. Pasidomėjome, kur dėti atitarnavusius daiktus, pažymėtus perbraukto konteinerio ženklu.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Pavojingos atliekos — baterijos

Atitarnavę galvaniniai elementai, arba baterijos, priskiriami prie pavojingų atliekų, kaip ir akumuliatoriai, buitinės chemijos produktai, lakų, dažų, skiediklių, naftos produktų atliekos.

UAB „EMP recycling“, beveik metus nemokamai rinkusi senas baterijas, šių metų vasario mėnesį nutraukė šį projektą. Išsivežti konteinerius iš prekybos centrų ir kitų vietų bendrovė nusprendė, nes finansuoti baterijų surinkimą savo lėšomis buvę nuostolinga.

Šiuo metu pristačius į bendrovę senas baterijas už jas reikia susimokėti tvarkymo mokestį — 4,5 lito už kilogramą.

Kai kuriuose didžiuosiuose prekybos centruose ir keliose mokyklose stovi kitos atliekų supirkimo bendrovės konteineriai, skirti baterijoms. „Labai sunku pakeisti žmonių mąstymą. Pasitaiko, kad į tuos konteinerius primeta šiukšlių. Planuojame daugiau padirbėti su jaunąja karta. Didžiausias lėšas skirsime švietimui, ugdysime ekologišką, aplinką saugančią ir pavojingas atliekas rūšiuojančią visuomenę. Nuo rudens žadame išplėsti konteinerių, skirtų surinkti baterijas ir akumuliatorius, tinklą“, — sako UAB “Žalvaris“ marketingo direktorius Edmondas Truncė.

Kol konteinerių tinklas bus išplėstas ir visiems lengvai pasiekiamas, nemokamai kartą per ketvirtį pavojingas atliekas apvažiavimo būdu surenka „Švarinta“ ir “Specializuotas transportas“.

„Informaciją, kada bus surenkamos pavojingos atliekos, gyventojai gauna kartu su sąskaita. Nurodytą dieną ir valandą reikia atnešti atliekas prie jas surenkančios mašinos“, — aiškina Všį “Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras“ ekologė Vilija Visockienė.

Elektros ir elektronikos prietaisai

Dar 2005 metais išleistas aplinkos ministro įsakymas skelbia, kad elektros ir elektronikos prietaisų platintojai privalo, „nereikalaudami papildomai sumokėti, priimti vartotojo atiduodamas buityje susidarančias elektros ir elektroninės įrangos atliekas tuo atveju, jei vartotojo atiduodamos elektros ir elektroninės įrangos atliekos yra tos pačios paskirties kaip jo perkama elektros ir elektroninė įranga ir jei atiduodamos elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekis (skaičiuojant įrangos vienetais) atitinka perkamos elektros ir elektroninės įrangos kiekį.“

Paskambinome į didžiąsias buitinės technikos parduotuves ir nustebome sužinoję, kad vos viena kita laikosi šio įsakymo. Dviejose parduotuvėse mums pasiūlė paskambinti į „EMP recycling“, trečioje atšovė, jog jie prekiauja buitine technika, o ne priiminėja ją.

„Priimame, tačiau dar niekas neatnešė“, — netikėtai išgirdome buitinės technikos parduotuvėje “Avitela“.

Patogiausia atsikratyti senų elektros prietaisų, ypač didelių (šaldytuvų, skalbyklių, televizorių, kompiuterių), paskambinus į „EMP recycling“. Bendrovės žmonės atvažiuoja ir išsiveža prietaisus nemokamai.

Buitinė technika, stambiagabaritės atliekos (baldai, langai, durys, dviračiai ir kita) iš gyventojų kas antras mėnuo surenkamos apvažiavimo būdu (kaip anksčiau buvo minėta, informacija atkeliauja su sąskaita). Nurodytą dieną atliekas reikia padėti prie bendro konteinerio.

Galima ir patiems nuvežti į rūšiuotų atliekų aikšteles. Šiaulių regione tokių aikštelių yra 34 — kiekviename rajone ir seniūnijose.

Padangos

Nemažai problemų keldavo ir senos padangos. Nuo šių metų įsigaliojo naujas aplinkos ministro įsakymas, skelbiantis, kad techninių apžiūrų įmonės, automobilių servisai pakeistas automobilių padangas iš vairuotojų turi priimti nemokamai.

Dauguma Šiauliuose įsikūrusių automobilių servisų laikosi šio įsakymo, o surinktas padangas atiduoda perdirbti.

Sunkiau šio įsakymo laikytis mažiems automobilių servisams. „Neturime, kur laikyti padangų“, — sako pakruojietis, užsiimantis padangų montavimu.

Radviliškyje esančio automobilių serviso savininkas taip pat sako neturintis kur dėti padangų, tačiau skuba nurodyti aikštelę, į kurią jas galima pristatyti.

Šiauliuose viename servise išgirdome ir tokį atsakymą: „Už padangas imame mokestį, nes iš mūsų irgi ima, kai priduodame perdirbimui.“

Naudotas padangas, tačiau ne daugiau kaip keturias lengvojo automobilio padangas per metus, nemokamai galima pristatyti į rūšiuotų atliekų aikšteles. Už didesnį kiekį reikia susimokėti.

PADANGOS: Nemažai problemų kėlę senos padangos nuo šių metų turėtų būti nemokamai priimamos automobilių servisuose.

Redakcijos archyvo nuotr.

BATERIJOS: Senas baterijas reikia mesti į specialius konteinerius, tačiau Šiauliuose jie sunkiai randami.

 

ŽENKLAS: Prietaisų, pažymėtų perbraukto konteinerio ženklu, į buitinių atliekų konteinerius mesti negalima.  

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

APKLAUSA

Kur dedate seną buitinę techniką, panaudotus galvaninius elementus?

Deividas, tolimųjų reisų vairuotojas:

— Elektros prietaisų dar neteko išmesti. Senus, bet dar veikiančius kam nors padovanoju. Baterijas metu į specialius konteinerius, kurie stovi parduotuvėse.

 

Leopoldas, pensininkas:

— Neseniai prie konteinerio pastačiau seną šaldytuvą, dingo per minutę. O baterijas metu į šiukšlinę, nežinau, kur jas kitur dėti. Atskirų konteinerių prie namų taigi nėra.

 

Rūta Remeikienė, laboratorijos vadovė:

— Darbe atiduodu specialistui, kuris surenka. „Gubernijoje“ yra vyriausiasis energetikas, kuris ir surenka visas tas atliekas, yra už tai atsakingas. Visai neseniai visą saują baterijų atidaviau.

 

Kazimiera Simulik, personalo specialistė:

— Baterijų beveik nenaudoju, o elektros prietaisų išmesti irgi netenka. Žinau, kad šių atliekų negalima mesti į šiukšlitę, tačiau kur dėti, nežinau. Prie namų stovi specialūs konteineriai tik stiklui ir popieriui. Jeigu būtų konteineriai seniems prietaisams ir elementams, tikrai mesčiau į juos. Manau, reikėtų daugiau šviesti visuomenę šiuo klausimu. Reikia reklamos.