Galingųjų vardas — keturioms valstybėms

Galingųjų vardas —  keturioms valstybėms

Galingųjų vardas — keturioms valstybėms

Bankininkai tikina, kad Amerikos ekonomikos vystymasis lėtėja, tačiau stipriausiųjų ateitis artimiausius 40 metų prognozuojama Brazilijai, Rusijai, Indijai, Kinijai. Nors į šias rinkas niekas rimtai nežiūrėjęs.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Amerikiečiai gyvena skolon

Praėjusią savaitę Šiauliuose SEB banko surengtoje konferencijoje dalyvavęs Tarptautinės investicijų milžinės HSBC Centrinės ir Rytų Europos verslo plėtros vadovas Cesar Lupu pristatė naujas rinkas investuotojams.

„Pasaulyje atsiranda naujos perspektyvios rinkos — Brazilija, Rusija, Indija, Kinija. Niekas į jas rimtai ilgą laiką nežiūrėjo. Tačiau šiuo metu vis daugiau pasaulio šalių ima investuoti būtent į šias šalis, kurios turi ateitį“, — sakė HSBC atstovas C. Lupu.

Šios keturios šalys turi potencialo tapti didžiausios ekonomikos šalimis visame pasaulyje, nes visos yra didelio ploto, jose gyvena apie 40 procentų viso pasaulio žmonių, gera vieta verslui, investavimui, turi savo gamtos išteklių, dideli eksporto srautai. Pasaulio varomoji jėga nebėra Europos Sąjunga, Amerika, Japonija.

„Pasaulio ekonomikos augimas — svarstytinas klausimas, amerikiečiai nebeturi pinigų, bet nori leisti jų vis daugiau. Išeitis paprasta — ima paskolas“, — teigė C. Lupu.

Besivystančios, bet stiprios

Šių šalių pranašumai skirtingi: Brazilija — žaliavų tiekimas; Rusija — išteklių atsargos, nafta ir gamtinės dujos; Indija — didžiausias generikų (legalus, oficialiai registruotas produktas, kuris nėra ekvivalentiška prieš tai rinkoje registruoto produkto kopija) gamintojas pasaulyje; Kinija — žemas darbo užmokestis, darbuotojų darbštumas ir kiti ištekliai.

„Brazilijos ekonomika vystosi labai sparčiai, ši šalis yra patraukti investuotojams, šiuo metu fiksuojama infliacija, tačiau prognozuojama, kad 2010 metais šalis atsigaus“, — kalbėjo C. Lupu.

Didelės plotu ir turtingos gamtiniais ištekliais Rusijos ekonomika auga. Pasak ekspertų, vis daugiau investuojama į nekilnojamąjį turtą, žaliavas, mažėja nedarbas, tačiau investuotojai dar prisibijo šios šalies dėl politinės situacijos.

Sustabdyti gali tik katastrofa

Daug galimybių Indijoje, kur gyvena 1 milijardas žmonių. HSBC atstovas patikino, kad šios šalies akcijų rinka yra labai stipri.

„Tai viena iš valstybių , kuri bus mažiausiai paveikta, jei pasaulį ištiktų ekonominė krizė. Tik karas ar katastrofa šalies viduje gali sustabdyti sėkmingą ekonominį augimą“, — aiškino specialistas.

Kinija patraukli investuotojams savo BVP bei eksporto augimu, per pastaruosius 12 mėnesių eksportas į JAV išaugo tik 5 procentais, tačiau į Rusiją 51, Indiją 48 procentais, į kitas šalis exportuojamų prekių procentas tik auga. Ekspertai mano, kad JAV patyrus ekonominį nuopuolį, Kinija nukentėtų mažiausiai.

Rekordinis ekonomikos augimas keletą metų iš eilės pavertė Kiniją ne tik pirmaujančia šalimi pasaulio ekonomikos mastu, bet ir sukūrė naują Kinijos turtingųjų elitą, todėl ši rinka vilioja tarptautines kompanijas ir investuotojus.

„Kinija mažiausiai priklausoma nuo globalaus ekonominio sulėtėjimo lyginant su kitomis pasaulio šalimis“, — teigė C. Lupu.

Būtini „šalti nervai“

„SEB investicijų valdymo“ generalinio direktoriaus pavaduotojas, Investicijų valdymo departamento bei SEB Rytų Europos turto Taktinio paskirstymo komiteto vadovas Marijus Kalesinskas teigė, kad pirmąjį šių metų ketvirtį pasaulio akcijų kainoms buvo būdingas svyravimas bei neigiama dinamika, kurią sukėlė rinkos dalyvių nerimas dėl lėtėjančios pasaulio ekonomikos.

„Analitikai teigia, kad sparčiai auganti Kinija labai įtakoja naftos paklausą, dėl to didėja kainos. Yra nuomonių, kad Kinijos augimas nelėtės, sunku pasakyti, ar mažės naftos kaina“, — sakė vadovas.

M. Kalesinskas pabrėžia, kad kiekvienas turi išlaukti tinkamiausią investavimo laiko. Pasakojo, kad per 100 metų, buvo apie 13 metų, kuomet labai sparčiai mažėjo rinkų akcijų kainos, investuotojams siūloma akcijų įsigyti pačiu didžiausiu akcijų kainos kritimo metu, kad galėtų užsidirbti. Bet perspėja, kad investuotojas turi turėti „šaltus nervus“ ir galimybę investiciją laikyti ilgiau, kaip penkeris metus.

Tikino, kad pasaulyje nuolat kas dešimt metų atsiranda „finansinės manijos“, investuotojai ima masiškai skirti lėšų tam tikroms rinkoms: septintajame dešimtmetyje populiariausios buvo pramogų kompanijų akcijos, aštuntajame — auksas, devintajame — Japonijos akcijos, praėjusiame dešimtmetyje — technologijų kompanijos, šiame dešimtmetyje — Kinijos sugrįžimas į pasaulinės ekonomikos areną.

„Analitikai prognozuoja, kad išsivystys Kinijos akcijų finansinė manija bei tokia manija naftos kainoje. Matome, kad kaina už naftos barelį auga didžiuliu greičiu. Panikos momentais visuomet galima užsidirbti daugiausiai, bet manijas labai sunku prognozuoti“, — sakė M. Kalesinskas.

citata:

„Pasaulyje atsiranda naujos perspektyvios rinkos — Brazilija, Rusija, Indija, Kinija. Niekas į jas rimtai ilgą laiką nežiūrėjo.

ĮTAKA: „Akcijų kainų smukimą gali lemti stiprus JAV ekonomikos lėtėjimas bei didėjanti infliacija“, — sakė Marijus Kalesinskas.

REALYBĖ: „Pasaulio ekonomikos augimas — svarstytinas klausimas, amerikiečiai nebeturi pinigų — ima paskolas“, — teigė Cesar Lupu.

 

Jono TAMULIO nuotr.

GIGANTAI: Tai taip būdinga Kinijos užmojams: Cheilungdziango provincijoje, sniego festivalyje buvo pastatyta aukščiausia pasaulyje — 35 metrų — sniego skulptūra „Romantiški jausmai“. Jos ilgis–200 metrų.

EPA-ELTA nuotr. (kinija)