Figmedis auga ir Lietuvoje

Figmedis auga ir Lietuvoje

Figmedis auga ir Lietuvoje

Botanika

Figa – šilkmedinių šeimos medis, gražiu išsikerojusiu vainiku. Figų lapai stambūs. Žiedai susitelkę į savitus žiedynus, iš jų išauga vaisiai.

Botanikai aiškina, kad vertingiausias figmedis – dar vadinamas skiautėtalapiu fikusu.

Šis figmedis užauga iki 12 metrų aukščio. Žiemą numeta lapus. Auginamas subtropikų kraštuose. Jūrinio klimato kraštuose figmedis auga lauke, užuovėjoje. Jis ištveria net iki 15 laipsnių šalčio. Šaltis gali pažeisti figmedžio šakas, bet pavasarį figmedis vėl sužaliuoja. Kai kas figmedžius augina ir Lietuvoje.

Istorija

Figmedžiai – vieni seniausių kultūrinių augalų. Biblijoje rašoma, kad Adomas ir Ieva nuogumą prisidengė figos lapais.

Senovėje figmedžiai auginti Arabijoje, iš ten pateko į Siriją, Egiptą, kitus kraštus.

Figmedis prisitaiko prie visokio dirvožemio. Plačios šaknys leidžia ištverti ilgas ir sausas Vidurio rytų vasaras. Figmedis birželį sunokina ankstyvąsias figas, o nuo rugpjūčio pradeda duoti pagrindinį derlių.

Ūkininkaujantys izraelitai figmedžius dažnai sodindavo vynuogynuose, bet nevaisingus sodinius iškirsdavo. Gaila buvo geros žemės nenaudingiems medžiams. Mat figmedžius apmokestindavo, tad kiekvienas nevaisingas medis duodavo nuostolių.

Izraelitai pirmuosius vaisius valgydavo šviežius. Vėliau užderėjusius džiovindavo ir vartodavo ištisus metus. Senovėje džiovintas figas labai vertino Viduržemio jūros regiono gyventojai.

Geriausias džiovintas figas Roma įsiveždavo iš Karijos – tuometės valstybės Mažojoje Azijoje. Ne veltui figų lotyniškas pavadinimas yra carica. Dabartinės Turkijos Karijos rajonas ir šiandien pasauliui tiekia labai geras džiovintas figas.

Vertė

Vaisiaus minkštimas labai saldus, bet nesultingas. Figos valgomos su sėklomis. Net 83 procentus figos sudaro fruktozė. Figose yra vitaminų A, B, C. Vaisius galima valgyti vienus ar su šviežiu sūriu, medumi.

Figos – skanus ir sotus užkandis. Džiovintos figos dažnai naudojamos kaip saldiklis įvairiems desertams ir kokteiliams.

Džiovintos figos žinomos kaip vertingas skaidulų šaltinis. Todėl dažnai žmonės figas valgo, kai sutrinka virškinimas. Figų skaidulos padeda silpnėjant regėjimui.

Džiovintos figos turi kalcio, kalio, magnio, mangano, vario. Kalis – svarbus mikroelementas, reguliuojantis kraujo spaudimą. Tai ypač aktualu turintiems aukštą kraujospūdį ir mėgstantiems sūrius valgius.

Figos turi nedaug kalorijų: 100 gramų figų – apie 60.

Vaistai

Liaudies medicinoje vartojamas toks figų nuoviras. Reikia 2  šaukštus sausų vaisių užplikyti stikline pieno ar vandens. Truputį pavirinti. Bus gera priemonė skalauti gerklei, sergant angina, užkimus, sergant bronchitu. Palengvins atsikosėjimą. Tokio nuoviro geriama po pusę stiklinės 2–4 kartus per dieną ir sergant inkstų ar šlapimtakių ligomis.

Figų sirupas naudingas vaikams: sužadina apetitą, pagerina virškinimą.

Figmedžių auginimas

Figmedžius galima auginti ir namuose. Užauga iki 1,5–2,5 metro aukščio. Figmedžių augintojai aiškina, kad šviesą ir šilumą mėgstantys figmedžiai lengvai prisitaiko prie sauso kambario oro. Dirvai nereiklūs.

Vasarą figmedį galima auginti vazone lauke ir įnešti jį į vidų prieš šalčius, kai numeta lapus. Belapis krūmas laikomas vėsioje netvankioje vietoje. Beveik nereikia laistyti. Svarbu, kad žemė visai neperdžiūtų.

Žiemoti augalas gali net tamsoje, tačiau, norint užsiauginti vaisių, patariama ir žiemą figmedį laikyti šviesesnėje vietoje.

Viduržemio jūros regione figmedžius apdulkina endeminės vapsvos. Jos sugeba įlįsti į uždarą žiedą pro mažytę skylutę. Tokių vapsvų pas mus nėra, todėl norintiems užsiauginti vaisių reikia įsigyti tokį figmedį, kuris apsidulkina pats.

Figmedžių augintojai sako, jog pas mus tinka auginti figmedį 'Brown Turkey'. Vario spalvos vaisiai pasirodo vasaros pabaigoje. Žiemos metu nukritus lapams, jie lieka kabėti ir sunoksta tik kitą vasarą, jeigu augalas gerai auga visą sezoną. Jei figmedžiui ko nors trūksta, vaisiai nukrenta.

Egzotiškų augalų augintojai tvirtina, jos ir be vaisių figmedis su savo skiautėtais lapais gražiai atrodo svetainėje, oranžerijoje, balkone ar terasoje. Skleisdamiesi lapai jautriai reaguoja į saulę. Vasarą figmedžiui reikia šiltos ir saulėtos vietos, sočiai vandens.

Parengė Feliksas GRUNSKIS

Felikso GRUNSKIO nuotr.

VAISIAI: Figos vaisiai – skanūs ir saldūs.