Eteriniai aliejai – ir namų priežiūrai, ir sveikatai bei grožiui

Eteriniai aliejai – ir namų priežiūrai, ir sveikatai bei grožiui

Ete­ri­niai alie­jai – ir na­mų prie­žiū­rai, ir svei­ka­tai bei gro­žiui

Aro­ma­te­ra­pi­ją prieš ke­le­rius me­tus at­ra­du­si ir su šei­ma įvai­rius ete­ri­nius alie­jus iš­ban­džiu­si jo­niš­kie­tė Ae­li­ta Ul­vy­die­nė sa­ko, kad šios gam­tos me­džia­gos tin­ka svei­ka­tai, gro­žiui ir na­mų prie­žiū­rai. Jie ir ra­mi­na, ir sti­mu­liuo­ja, pa­si­žy­mi an­ti­bak­te­ri­nė­mis, imu­ni­te­tą stip­ri­nan­čio­mis sa­vy­bė­mis. Ete­ri­niai alie­jai pui­kiai tin­ka ir na­mams de­zin­fe­kuo­ti bei ko­vo­ti su įsi­se­nė­ju­sius pe­lė­siu, pa­sa­ko­jo lek­to­rė Jo­niš­kio tu­riz­mo ir vers­lo in­for­ma­ci­jos cent­re su­reng­to­je pa­skai­to­je.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Sin­te­ti­niai pa­kai­ta­lai – tik grin­dims va­ly­ti

Jo­niš­kie­tė Ae­li­ta Ul­vy­die­nė pa­sa­ko­jo na­tū­ra­liais pro­duk­tais su­si­do­mė­ju­si be­si­lauk­da­ma vai­ke­lio. Ta­da in­ter­ne­tu ėmė už­si­sa­ki­nė­ti ir ete­ri­nius alie­jus, ta­čiau dar men­kai apie juos iš­ma­nė. Išk­lau­siu­si vie­nos lek­to­rės pa­skai­tą su­pra­to ne kar­tą ga­lė­ju­si pa­da­ry­ti di­de­lę klai­dą – ji nau­do­jo sin­te­ti­nius pa­kai­ta­lus, ku­rie tik sklei­džia ma­lo­nius kva­pus, bet jo­kios te­ra­pi­nės nau­dos ne­bu­vo.

„Ta­da pra­dė­jau kreip­ti dė­me­sį į ga­min­to­jus, ar jie tu­ri sa­vos že­mės, pa­tys au­ga­lus au­gi­na, iš jų iš­gau­na ete­ri­nius alie­jus ir iš­pils­to. Iš­siaiš­ki­nau, kad na­tū­ra­lūs ete­ri­niai alie­jai bū­na su­da­ry­ti iš la­bai daug su­dė­ti­nių da­lių, pa­vyz­džiui, le­van­dų alie­ju­je jų yra 160, o bran­giau­sia­me, nes dau­giau­sia rei­kia žaliavos–žiedlapių, ro­žių ete­ri­nis alie­jus tu­ri net 300 su­de­da­mų­jų da­lių. Sin­te­ti­nių alie­jų su­dė­tis kur kas men­kes­nė, be to, juo­se yra iki 18 pro­cen­tų kam­pa­ro, tad ga­li net pa­kenk­ti. Sin­te­ti­nius pa­kai­ta­lus pa­li­kau tik grin­dims va­ly­ti“, – pa­sa­ko­jo lek­to­rė.

Drė­ki­na odą, stab­do plau­kų slin­ki­mą

Vie­nas daž­niau­siai var­to­ja­mų ete­ri­nių alie­jų yra iš­gau­tas iš cit­ri­nų. Jis pa­ke­lia nuo­tai­ką, sti­mu­liuo­ja kū­ną ir pro­ti­nę veik­lą, va­lo tok­si­nus iš or­ga­niz­mo, ma­ži­na tem­pe­ra­tū­rą, stab­do krau­ja­vi­mą, neut­ra­li­zuo­ja pa­di­dė­ju­sį rūgš­tin­gu­mą. Ta­čiau ne­pa­tar­ti­na šio ete­ri­nio alie­jaus trin­ti į odą va­sa­rą, kai kū­nas bū­na at­vi­ras sau­lei, nuo jos su­rea­ga­vus ga­li at­si­ras­ti pig­men­ti­nių dė­mių.

Apsk­ri­tai ete­ri­nius alie­jus, pa­sak A. Ul­vy­die­nės, ga­li­me ir ger­ti, ir jais ma­sa­žuo­ti kū­ną, pa­ruoš­ti vo­nią. Ta­čiau ger­ti ar pil­ti į vo­nią tie­sio­giai ne­de­rė­tų, rei­kia iš­tir­pin­ti alie­jų drus­ko­je, me­du­je, pie­ne, jo­gur­te, ke­fy­re. Ga­li­ma jį įla­šin­ti tie­siog į van­dens stik­li­nę ir ger­ti, bet reik­tų ge­rai iš­mai­šy­ti, kad van­de­ny­je pa­si­skirs­ty­tų.

Jei var­gi­na sau­sa oda, ją su­drė­kin­si­me pa­gu­lė­ję vo­nio­je, į ku­rią įpil­si­me stik­li­nę pie­no, su­mai­šy­to su 10 le­van­dų ete­ri­nio alie­jaus la­šų.

Ru­de­nį už­klu­pus slo­gai pa­dės 10 mi­li­lit­rų au­ga­li­nio (mig­do­lų, ko­ko­sų) alie­jaus mi­ši­nys su 3 la­še­liais ar­bat­me­džio ete­ri­nio alie­jaus. Te­pa­me no­sies vi­dų. Jį tin­ka var­to­ti ir pro­fi­lak­tiš­kai.

Slen­kant plau­kams reik­tų gal­vą įtrin­ti šaukš­tu mig­do­lų ar ko­ko­sų alie­jaus, su­mai­šy­tu su 6 la­še­liais roz­ma­ri­no ete­ri­nio alie­jaus. Tie­sa, ne­re­ko­men­duo­ja­ma nau­do­ti be­si­lau­kian­čioms mo­te­rims.

O kad plau­kai žvil­gė­tų, pa­sak A. Ul­vy­die­nės, to­kį pat mi­ši­nį pa­si­ga­mi­na­me įla­ši­nę 6 la­še­lius le­van­dų. Le­van­dos taip pat mal­ši­na rau­me­nų spaz­mus ir są­na­rių skaus­mą, ma­ži­na stre­są, įtam­pą, krau­jos­pū­dį, gy­do nu­de­gi­mus, pū­li­nius.

Mal­ši­na ir ne­ga­la­vi­mus

Pi­pir­mė­čių ete­ri­nis alie­jus ma­ži­na pro­ti­nį ir fi­zi­nį nuo­var­gį, ge­ri­na virš­ki­ni­mą, ma­ži­na ape­ti­tą, mal­ši­na gal­vos skaus­mą. Va­ka­re var­to­ti ne­pa­tar­ti­na, nes ga­li bū­ti sun­ku už­mig­ti.

Ete­ri­niai alie­jai taip pat ir mai­šo­mi tar­pu­sa­vy­je. Pa­vyz­džiui, an­tist­re­si­niu po­vei­kiu pa­si­žy­min­tį mi­ši­nį su­da­ro ko­pai­bos, lai­mo, ked­ro, va­ni­lės, oko­ti­jos ir le­van­dos ete­ri­nių alie­jų mi­ši­nys. Kie­čio, im­bie­ro, pi­pir­mė­tės, ka­da­gio, pan­ko­lio, any­žiaus, pa­čiu­lio, cit­rin­žo­lės ete­ri­nių alie­jų „puokš­tė“ pa­de­da vi­du­riuo­jant ar esant vi­du­rių už­kie­tė­ji­mui, pu­čiant pil­vą, pa­ti­riant skran­džio spaz­mus.

Ete­ri­niai alie­jai, iš­gau­ti iš mir­tos, eu­ka­lip­to, mai­rū­no, pu­šies, le­van­dos ir ki­pa­ri­so, su­mai­šy­ti mal­ši­na per­ša­li­mo simp­to­mus, gerk­lės skaus­mą, leng­vi­na kvė­pa­vi­mą se­gan­tiems ast­ma.

Ko­vo­ja su vi­ru­sais ir pe­lė­siu

Ete­ri­niai alie­jai, pa­sak A. Ul­vy­die­nės, tin­ka ruoš­ti de­zin­fek­ci­niams purš­ka­lams na­mams, jie nai­ki­na pe­lė­sį, ge­rai vei­kia, kaip skal­bi­nių minkš­tik­liai.

Skal­bi­nių minkš­tik­liui pa­ruoš­ti reik­tų 50 mi­li­lit­rų ac­to, 20-30 la­šų pa­si­rink­to ete­ri­nio alie­jaus ir 0,5–2 lit­rų van­dens (pri­klau­so nuo skal­bi­nių kie­kio ir no­ri­mo kva­po in­ten­sy­vu­mo).

Su pe­lė­siu „ko­vo­ti“ tin­ka mi­ši­nys iš 2 stik­li­nių šil­to van­dens ir 2 ar­ba­ti­nių šaukš­te­lių ar­bat­me­džio. Tir­pa­lu api­purš­kia­me gry­be­lio pa­lies­tas vie­tas ir pa­lie­ka­me. Nup­lau­ti ne­rei­kia. Jei pe­lė­sis įsi­se­nė­jęs, pro­ce­dū­rą kar­to­ja­me.

De­zin­fek­ci­niam na­mų purš­ka­lui pa­si­ga­min­ti rei­kės: 100 mi­li­lit­rų van­dens, po 10 la­šų ar­bat­me­džio, eu­ka­lip­to ete­ri­nių alie­jų, 20 la­šų cit­rin­žo­lės ete­ri­nio alie­jaus ir šaukš­to spi­ri­to ar­ba deg­ti­nės. Į ru­do stik­lo bu­te­lį su­pi­la­me deg­ti­nę ar­ba spi­ri­tą, su­la­ši­na­me alie­jus, vis­ką su­pla­ka­me ir purškia­me na­mus. Lie­ka gai­vus, ge­ras kva­pas, mi­ši­nys, pa­sak A. Ul­vy­die­nės, už­mu­ša vi­ru­sus.

Au­to­rės nuo­tr.

Aro­ma­te­ra­pi­ją prieš ke­le­rius me­tus at­ra­du­si ir su šei­ma įvai­rius ete­ri­nius alie­jus iš­ban­džiu­si jo­niš­kie­tė Ae­li­ta Ul­vy­die­nė sa­ko, kad šios gam­tos me­džia­gos tin­ka svei­ka­tai, gro­žiui ir na­mų prie­žiū­rai.