
Naujausios
Eteriniai aliejai – ir namų priežiūrai, ir sveikatai bei grožiui
Aromaterapiją prieš kelerius metus atradusi ir su šeima įvairius eterinius aliejus išbandžiusi joniškietė Aelita Ulvydienė sako, kad šios gamtos medžiagos tinka sveikatai, grožiui ir namų priežiūrai. Jie ir ramina, ir stimuliuoja, pasižymi antibakterinėmis, imunitetą stiprinančiomis savybėmis. Eteriniai aliejai puikiai tinka ir namams dezinfekuoti bei kovoti su įsisenėjusius pelėsiu, pasakojo lektorė Joniškio turizmo ir verslo informacijos centre surengtoje paskaitoje.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sintetiniai pakaitalai – tik grindims valyti
Joniškietė Aelita Ulvydienė pasakojo natūraliais produktais susidomėjusi besilaukdama vaikelio. Tada internetu ėmė užsisakinėti ir eterinius aliejus, tačiau dar menkai apie juos išmanė. Išklausiusi vienos lektorės paskaitą suprato ne kartą galėjusi padaryti didelę klaidą – ji naudojo sintetinius pakaitalus, kurie tik skleidžia malonius kvapus, bet jokios terapinės naudos nebuvo.
„Tada pradėjau kreipti dėmesį į gamintojus, ar jie turi savos žemės, patys augalus augina, iš jų išgauna eterinius aliejus ir išpilsto. Išsiaiškinau, kad natūralūs eteriniai aliejai būna sudaryti iš labai daug sudėtinių dalių, pavyzdžiui, levandų aliejuje jų yra 160, o brangiausiame, nes daugiausia reikia žaliavos–žiedlapių, rožių eterinis aliejus turi net 300 sudedamųjų dalių. Sintetinių aliejų sudėtis kur kas menkesnė, be to, juose yra iki 18 procentų kamparo, tad gali net pakenkti. Sintetinius pakaitalus palikau tik grindims valyti“, – pasakojo lektorė.
Drėkina odą, stabdo plaukų slinkimą
Vienas dažniausiai vartojamų eterinių aliejų yra išgautas iš citrinų. Jis pakelia nuotaiką, stimuliuoja kūną ir protinę veiklą, valo toksinus iš organizmo, mažina temperatūrą, stabdo kraujavimą, neutralizuoja padidėjusį rūgštingumą. Tačiau nepatartina šio eterinio aliejaus trinti į odą vasarą, kai kūnas būna atviras saulei, nuo jos sureagavus gali atsirasti pigmentinių dėmių.
Apskritai eterinius aliejus, pasak A. Ulvydienės, galime ir gerti, ir jais masažuoti kūną, paruošti vonią. Tačiau gerti ar pilti į vonią tiesiogiai nederėtų, reikia ištirpinti aliejų druskoje, meduje, piene, jogurte, kefyre. Galima jį įlašinti tiesiog į vandens stiklinę ir gerti, bet reiktų gerai išmaišyti, kad vandenyje pasiskirstytų.
Jei vargina sausa oda, ją sudrėkinsime pagulėję vonioje, į kurią įpilsime stiklinę pieno, sumaišyto su 10 levandų eterinio aliejaus lašų.
Rudenį užklupus slogai padės 10 mililitrų augalinio (migdolų, kokosų) aliejaus mišinys su 3 lašeliais arbatmedžio eterinio aliejaus. Tepame nosies vidų. Jį tinka vartoti ir profilaktiškai.
Slenkant plaukams reiktų galvą įtrinti šaukštu migdolų ar kokosų aliejaus, sumaišytu su 6 lašeliais rozmarino eterinio aliejaus. Tiesa, nerekomenduojama naudoti besilaukiančioms moterims.
O kad plaukai žvilgėtų, pasak A. Ulvydienės, tokį pat mišinį pasigaminame įlašinę 6 lašelius levandų. Levandos taip pat malšina raumenų spazmus ir sąnarių skausmą, mažina stresą, įtampą, kraujospūdį, gydo nudegimus, pūlinius.
Malšina ir negalavimus
Pipirmėčių eterinis aliejus mažina protinį ir fizinį nuovargį, gerina virškinimą, mažina apetitą, malšina galvos skausmą. Vakare vartoti nepatartina, nes gali būti sunku užmigti.
Eteriniai aliejai taip pat ir maišomi tarpusavyje. Pavyzdžiui, antistresiniu poveikiu pasižymintį mišinį sudaro kopaibos, laimo, kedro, vanilės, okotijos ir levandos eterinių aliejų mišinys. Kiečio, imbiero, pipirmėtės, kadagio, pankolio, anyžiaus, pačiulio, citrinžolės eterinių aliejų „puokštė“ padeda viduriuojant ar esant vidurių užkietėjimui, pučiant pilvą, patiriant skrandžio spazmus.
Eteriniai aliejai, išgauti iš mirtos, eukalipto, mairūno, pušies, levandos ir kipariso, sumaišyti malšina peršalimo simptomus, gerklės skausmą, lengvina kvėpavimą segantiems astma.
Kovoja su virusais ir pelėsiu
Eteriniai aliejai, pasak A. Ulvydienės, tinka ruošti dezinfekciniams purškalams namams, jie naikina pelėsį, gerai veikia, kaip skalbinių minkštikliai.
Skalbinių minkštikliui paruošti reiktų 50 mililitrų acto, 20-30 lašų pasirinkto eterinio aliejaus ir 0,5–2 litrų vandens (priklauso nuo skalbinių kiekio ir norimo kvapo intensyvumo).
Su pelėsiu „kovoti“ tinka mišinys iš 2 stiklinių šilto vandens ir 2 arbatinių šaukštelių arbatmedžio. Tirpalu apipurškiame grybelio paliestas vietas ir paliekame. Nuplauti nereikia. Jei pelėsis įsisenėjęs, procedūrą kartojame.
Dezinfekciniam namų purškalui pasigaminti reikės: 100 mililitrų vandens, po 10 lašų arbatmedžio, eukalipto eterinių aliejų, 20 lašų citrinžolės eterinio aliejaus ir šaukšto spirito arba degtinės. Į rudo stiklo butelį supilame degtinę arba spiritą, sulašiname aliejus, viską suplakame ir purškiame namus. Lieka gaivus, geras kvapas, mišinys, pasak A. Ulvydienės, užmuša virusus.
Autorės nuotr.
Aromaterapiją prieš kelerius metus atradusi ir su šeima įvairius eterinius aliejus išbandžiusi joniškietė Aelita Ulvydienė sako, kad šios gamtos medžiagos tinka sveikatai, grožiui ir namų priežiūrai.