Eksponatai nukelia į praeitį

Eksponatai nukelia į praeitį

Eksponatai nukelia į praeitį

Ginkūniškiai į kultūros centrą sunešė savo artimųjų senų, namuose saugomų daiktų. Surengta jų paroda pasakoja ir apie jau Anapilin išlydėtų žmonių gyvenimus.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Eksponatai primena saviškius

Paroda „Iš senolių skrynios“ – tai įgyvendintas Kultūros centro direktorės Genovaitės Dovtartaitės sumanymas. Čia eksponuojama ir jos artimų žmonių daiktų, kurių nepražudė dešimtmečiai.

Jie daug pasako ne tik apie buvusius jų savininkus, bet ir apskritai apie to meto papročius, buitį.

G. Dovtartaitė ima nuo stalo savo tėvelio akinius. Juose įtaisyti paprasti stiklai – matyt, kadaise buvo madinga turėti tokius akinius. Išsaugotas ir jų įdėklas.

Čia pat guli ir odinė to paties savininko piniginė, ir apie 1910-uosius išleista lenkiška tėvų maldaknygė.

Nemažai senų daiktų išliko gal ir todėl, kad Edvardas Dovtartas, Genovaitės tėvas, neleisdavo išmesti to, kas dar gali praversti.

Jis rašydavosi orų prognozes ir pagal jas spręsdavo, kada geriausia yra sėti, pjauti ar imtis kitų darbų. Per  savo kruopštumą jis, tarybiniame ūkyje dirbęs ūkvedžiu, kartą buvo labai baramas, kad labai anksti šieną nupjovęs. Negelbėjo aiškinimas, kad prognozės rodo, jog ateisiąs lietingas metas.

Netrukus ėmė lyti, daugelio šienas supuvo. Kiti ūkio skyriai jį vežėsi iš E. Dovtarto ir kalbėjo, kad visada reikėsią jo klausyti.

Parodoje eksponuojamos ir G. Dovtartaitės mamos staltiesės, brolio Alfonso, dabar gyvenančio Ringuvėnuose šalia Kuršėnų, dar penktoje ar šeštoje klasėje išsiuvinėti paveikslėliai. Ant vieno iš jų – užrašas: „Prauskis tankiai, vandens nevenki“.

Kadaise šis darbelis kabėjo prie dubens ir kibiro vandens.

Daugiausiai – tekstilės darbų

Paragintos, įvairiausių eksponatų į rengiamą parodą atnešė moterys, kurios miestelio kultūros įstaigoje – neretos viešnios.

Ant vieno iš parodos stalų stovi Birutės Andriukaitienės atneštas apie 1900-uosius pagamintas prosenelio virdulys ("samovaras"). Manoma, kad Pirmojo pasaulinio karo metu į jį buvo išmainyta maisto. Ir tos pačios pateikėjos pasidabruotos žvakidės, padarytos apie 1890-uosius, jau eina per kelias kartas.

Vitalija Jokūbaitienė parodai nepagailėjo prosenelių 19-ojo amžiaus pabaigos žvakidžių bei 20 amžiaus pradžios knygų, visai neseniai rastų seno namo palėpėje Panevėžio rajone. Čia pat guli ir bloknotas – užrašai, pamokantys, kaip šerti karves, kaip užklijuoti pečiaus plyšius, kaip pasiruošti vaistų bei kita.

Parodoje daugiausiai tekstilės darbų. Jie – mamų, močiučių darbo.

Šiuos darbelius, sukurtus kartais ir iš nelengvo gyvenimo, eksponuoti pateikė Onutė Daukšaitė, Rimvida Liniauskienė, Elena Bartkevičienė, Zita Kliknienė, Aušra Brijūnienė bei kitos.

Surengiamos pamokos

G. Dovtartaitė sako, kad surengti šią parodą mintis kilo bibliotekoje besikalbant kelioms moterims.

Moterų ansamblio narės, atėjusios į repeticiją Kultūros centre ir apžiūrėjusios eksponatus, pasakojo, jog irgi turinčios savo iš senelių, prosenelių likusių daiktų. Pasak G. Dovtartaitės, dar pavaikščiojus po miestelį, paklausinėjus, gali būti surengta dar viena panaši paroda.

Tokios parodos domina ne tik suaugusiuosius. Ir šią parodą aplankė vaikų.

Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokyklos moksleiviai Kultūros centre rengiamas parodas aplanko klasėmis. Čia vyksta pamokos parodos tema.

Vaikams smalsu ir kaip gyveno jų jau seniai į smėlio kalnelį išlydėti proseneliai.

Autoriaus nuotr.

SUMANYMAS: Parodos organizatorė Genovaitė Dovtartaitė į ją atnešė savo artimųjų daiktų.

PLOTAS: Salėje, kurioje atidaryta paroda, vyksta ir kiti renginiai.

IŠMINTIS: Parodoje eksponuojamos seno namo palėpėje rastos knygos.

PARODA: Eksponatai žiūrovą nukelia daug dešimtmečių į praeitį.