
Naujausios
Ekonomika augs, kainos kils
Joniškio turizmo ir verslo informacijos centre surengtose „Verslo dienose-2016“ „Swedbank“ makroekonominių tyrimų tarnybos vyresnioji ekonomistė Vaiva Šečkutė kalbėjo, kad pasaulio ir Lietuvos ekonomika – tarsi ant plono ledo, nors jos augimas artimiausius dvejus metus išliks, bet bus mažėjantis.
Kitais metais prognozuojama trigubai didesnė infliacija, o darbdaviams vis sunkiau bus rasti tinkamos kvalifikacijos darbuotojus. Jau dabar yra rajonų, kuriuose į vieną laisvą darbo vietą yra 60–70 bedarbių, tačiau jie neatitinka reikalvimų, kad galėtų įsidarbinti.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Išorinės grėsmės
„Swedbank“ makroekonominių tyrimų tarnybos vyresnioji ekonomistė Vaiva Šečkutė, pradėdama pranešimą, pastebėjo, kad 2017–2018 metais prognozuojamas mažesnis ekonomikos augimas kai kuriose Europos Sąjungos šalyse susijęs su struktūrinių reformų stoka.
Šiais metais Lietuvai dar bus svarbūs Italijos konstitucinio referendumo rezultatai, Austrijos prezidento rinkimai. 2017 metais vyks Prancūzijos prezidento rinkimai, kuriuose baiminamasi dėl kraštutinių dešiniųjų pažiūrių Nacionalinio fronto lyderės Marine le Pen galimos pergalės, o Vokietijoje rimtus išbandymus federaliniuose rinkimuose turėtų patirti Angelos Merkel partija.
Kita grėsmė pasaulio ekonomikai – augančios Kinijos skolos ir neišspręsta perteklinių investicijų problema.
„Nors oficialiai skelbiama, kad Kinijos „blogų paskolų“ portfelis siekia 2 procentus, kai kurie ekonomistai mano, kad gali būti net 10 procentų,“ – sakė ekonomistė.
Prognozuojamos didesnės degalų kainos
Lektorė paskelbė nemalonią žinią: nuo 2014 metų gerokai kritusios degalų kainos pradės nuosaikiai didėti, nes paklausa ir pasiūla pamažu susilygina. Prognozuojama, kad 2017 metais nafta kainuos 61, o 2018-ųjų metų pabaigoje sieks iki 70 dolerių už barelį.
Manoma, kad ekonomikos augimas Lietuvoje 2017 metais pakils iki 2,8, o 2018 metais vėl sulėtės iki 2,5 procento. Šiemet BVP augimo prognozė – 2 procentai.
„Nors namų ūkių vartojimas Lietuvoje šiemet išaugo, tačiau buvo nuviliantis viešojo sektoriaus investicijų augimas“, – sakė ekonomistė.
Jos teigimu, namų ūkių vartojimo didėjimą itin lėmė 17 procentų išaugęs degalų poreikis, kuris greičiausiai susijęs su jau minėtomis mažesnėmis jų kainomis.
60–70 žmonių vienai laisvai darbo vietai
2017-aisiais laukiama trigubai didesnės infliacijos, kadangi brangs ne tik paslaugos, kaip buvo aiškiai matoma iki šiol, bet ir prekės.
Darbdaviai ir toliau susidurs su specialistų problema. Nors pastaruoju metu laisvų darbo vietų daugėja, nesurandama tinkamos kvalifikacijos darbuotojų arba jie gyvena toli ir nenori, arba negali keisti gyvenamosios vietos.
Šalyje kasmet sumažėja iki 30 tūkstančių darbingo amžiaus žmonių. 2016 metais kas mėnesį netenkama apie 2,4 tūkstančių gyventojų.
V. Šečkutė teigė, kad Joniškio rajone laisvų darbo vietų ir bedarbių santykis yra maždaug 40 asmenų į vieną vietą, vidutiniškai šalyje jis dvigubai mažesnis – 20 žmonių į vieną vietą. Tiesa, yra ir „prastesnių“ Lietuvos rajonų – Biržų, Rokiškio, kur šis santykis dar tragiškesnis – 60–70 bedarbių į vieną laisvą vietą.
Lektorės nuomone, nesant pakankamai reikalingų specialistų, didėja spaudimas kelti atlyginimus. Tačiau mažuose miesteliuose gyventojai nepastebi, kad algos būtų didinamos eiliniams darbuotojams.
Svarbiausios reformos
V. Šečkutė įvardijo ir svarbiausias prioritetines reformas, kurių reiktų Lietuvai.
Pirmiausia akcentuojama, kad švietimo sistema turėtų pereiti nuo kiekybės prie kokybės, atsižvelgiant į tai, kokio išsilavinimo žmonių reikia darbo rinkai. Taip pat turėtų būti tobulinamos perkvalifikavimo galimybės.
Būtinas viešojo sektoriaus „lieknėjimas“. Pasak ekonomistės, Lietuvoje šis sektorius apima 30 procentų visų dirbančiųjų, o išsivysčiusiose Vakarų šalyse siekia tik 15 procentų.
Rezervų taupyti yra ir automatizuojant, elektronizuojant valdžios sektorių.
Autorės nuotr.
Ekonomistė Vaiva Šečkutė teigė, kad Joniškio rajone laisvų darbo vietų ir bedarbių santykis yra maždaug 40 asmenų į vieną vietą, kai vidutiniškai šalyje jis dvigubai mažesnis – 20 žmonių į vieną vietą.