Ekologinis ūkis stumiamas iš rinkos

Ekologinis ūkis stumiamas iš rinkos

Ekologinis ūkis stumiamas iš rinkos

Kelmės rajono Junkilų kaimo ūkininkas Zenonas Adomaitis, jau dešimtmetį turintis ekologinį ūkį, svarsto, ar verta ateityje ūkininkauti ekologiškai. Supirkėjai už ekologinio ūkio produkciją moka vos keliomis dešimtimis litų daugiau. O išmokos už ekologinę žemdirbystę nuo šių metų sumažintos perpus.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Ekologinis ūkis buvo rentabilus

Užvenčio seniūnijos Junkilų kaimo ūkininkas Zenonas Adomaitis ūkininkauja penkiolika metų. Prieš dešimtmetį įregistravo ekologinį ūkį. Trisdešimtyje hektarų žemės augina kviečius, rugius ir žirnius. Įregistruojant ekologinį ūkį reikėjo sutvarkyti begalę formalumų, iš naujo mokytis.

Derlius netręšiamuose plotuose — beveik perpus mažesnis. Iš hektaro gauna apie pustrečios tonos grūdų. Tačiau nereikia pirkti trąšų, chemikalų, gaišti laiko ir naudoti darbo jėgos tręšiant ir purškiant pasėlius. Nereikia sandėlių chemikalams ir trąšoms laikyti. Grūdus parduoda ekologinius produktus gaminančioms bendrovėms, žirnius — žuvininkystės ūkiams. Bendrovės mielai perka ekologiškus grūdus, pačios išsiveža, moka apie 785 litus už toną, maždaug penkiais procentais brangiau, negu už tręšiamuose plotuose išaugintus grūdus.

Ūkininkas už kiekvieną pasėlių hektarą dar gauna 360 — 400 litų tiesiogines išmokas ir 1400 litų išmoką už hektarą ekologinių pasėlių. Tik išmokos už ekologinių pasėlių plotus sumokamos vėliau negu tiesioginės išmokos. Kai kurie ūkininkai šių išmokų dar negavę už 2006-uosius.

Nepaisant nesklandumų, Zenonas Adomaitis sako, jog iki šiol negalėjęs skųstis. Ekologiškai ūkininkauti apsimokėjo. Geri ar blogi metai — jo ūkis būdavo rentabilus ir pelningas.

Sudėtinga žemdirbystė

Ekologiškai ūkininkaujant reikia pildyti ekologinės veiklos žurnalą, kuriame privalu fiksuoti visą savo veiklą — kada sėjai, kada ravėjai, kiek užauginai, kur pardavei. Ekologinį ūkį bet kada gali atvažiuoti tikrinti ekoinspektoriai. Už patikrą moka pats ūkininkas.

Jei kils bent mažiausias įtarimas, kad pasėliai tręšti ar nupurkšti, jų pavyzdžius tirs laboratorija. Tyrimas kainuoja per tūkstantį litų. Už jį taip pat turi sumokėti ūkininkas. Jeigu randa pažeidimų, ekologinis ūkis gali būti desertifikuojamas.

Ne visi reikalavimai ūkininkui atrodo pagrįsti, bet jų laikosi. Pavyzdžiui, tikrintojams labai užkliūva piktžolės. Zenonas Adomaitis prisipažįsta dažniausia rankomis ravįs pasėlius. Tačiau nuravėti trisdešimties hektarų plotą — neįmanoma. Ir taip ekologiniame ūkyje daug mechaninio rankų darbo.

Be to, kai kurie mokslininkai teigia, jog piktžolės nėra tokios baisios. Jos taip pat turi teisę augti. Supuvusios žolės — puiki biotrąša.

„Anksčiau reikalaudavo, kad dirvose nebūtų akmenų, — prisimena žemdirbio profesiją turintis Zenonas Adomaitis. — O ten, kur išrinko visus akmenėlius, derlius sumažėjo 15— 20 procentų. Dabar spėlioja — gal saulė įšildydavo akmenis, ir jie dar kurį laiką šildydavo žemę. Šiltesnėje dirvoje pasėliai geriau augdavo.“

Ekologinio ūkio šeimininkas grūdų negali laikyti dezinfekuotuose sandėliuose. Sandėlius tenka plauti rankomis — skudurėliu ir muilu. Į sandėlį negali patekti katės, kad neapdergtų grūdų. Graužikus tenka naikinti tik spąstais.

Ekologinių ūkių mažės

Įvertinęs visą ekologinio ūkininkavimo sudėtingumą, mažą derlingumą ir popierizmą Zenonas Adomaitis dvejoja, ar vėliau tęs ekologinį ūkininkavimą. Naujiems ekologiniams ūkiams beveik perpus sumažintos išmokos. Dabar vietoj 1400 litų už pasėlių hektarą moka tik truputį daugiau kaip septynis šimtus.

Zenonas Adomaitis buvo sudaręs sutartį dėl ekologinio ūkininkavimo ir išmokų penkeriems metams, todėl jam kol kas išmokos nesumažintos. O kai sumažins, ūkininkas skaičiuoja, ar apsimokės. Patręšęs laukus jis gaus dvigubai didesnį derlių. Taigi, iš kiekvieno hektaro žemės išloš mažiausiai dvi tonas grūdų arba 1500 litų. O išmoka už ekologinių pasėlių hektarą — perpus mažesnė.

Junkilų ūkininkui brangi ekologinio ūkio idėja. Tai, kad žemė apsaugoma nuo chemijos, kad žmonės iš tavo derliaus gali valgyti sveikesnius produktus. Tačiau, Zenono Adomaičio nuomone, ekologinių ūkių mažės.

ŪKININKAS: Junkilų kaimo ūkininkas Zenonas Adomaitis sako, jog ekologiniame ūkyje yra daugiau rankų ir kitokio mechaninio darbo bei dokumentų tvarkymo.

ŽEMĖ: Ekologiškai dirbama žemė neužteršiama chemikalais.

DOKUMENTAI: Ekologinio ūkio šeimininkui tenka pildyti labai daug dokumentų, kad galėtų juos pateikti kontrolieriams.

Autorės nuotr.

citata: Naujiems ekologiniams ūkiams beveik perpus sumažintos išmokos.