
Naujausios
Eglučių augintojas dirba Lietuvoje ir Vakaruose
Rugsėjo viduryje Žagarėje (Joniškio rajonas) gyvenančio Daivano Pranciulio laukai buvo lygiai tarsi siuvimo mašinos nudygsniuoti naujais eglučių sodinukais. Nukūlęs dar šviesaus atminimo tėčio sėtus, bet jo nebespėtus nuimti kviečius, vyras pažadėjo sau, kad ši žemė ir toliau bus dirbama.
Prieš dešimtmetį kalėdinių eglučių verslą pradėjęs vyras jau kelerius metus ne tik jas eksportuoja į užsienį, bet su savo įmonės „Baltic X-mas Trees“ technika bei darbininkais prižiūrėti ir nupjauti eglučių vyksta į Lenkiją, Vokietiją, Prancūziją. Ten jį samdo vietos eglučių augintojai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pasodinti 23 hektarai
Vienas šalia kito lengvomis bangomis kylantys Stungių kaimo laukai sėte nusėti žaliaskarių sodinukais. Traktorius per juos riedėjo tiesiai tarsi styga.
Nustatyta navigacinė sistema leidžia net ir nevairuoti. Traktorininkas kartkartėmis išlipdavo iš kabinos ir apibėgdavo aplink, patikrindamas, ar viskas gerai.
Trys moterys, sėdėdamos sėjamojoje, ritmiškai lankstėsi, paimdamos iš viršaus sodinukus, o paskui juos įkišdamos į žemę, kurioje dvidešimties centimetrų vagą pjovė diskas. Paskui jį ratukai dirvą užspausdavo ir eglaitės jau pasodintos. Čia jos augs šešerius septynerius metus, kai užaugusias, suformuotas, suvešėjusias šeimininkas pasiųs į Švediją, Angliją ar kitą šalį pagal užsakymą.
Eglutės sodinamos taip, kad keturios jų sudarytų rombą. Viena linija eina tiesiai, kita – įžambiai. Tarp sodinukų iš visų pusių lieka 1,2 metro ilgio tarpai.
Pasak D. Pranciulio, sodinant rombais eglaičių į hektarą telpa 7000, arba – 8–9 procentais daugiau nei įprastai kvadratais. Iš viso šį rugpjūtį ir rugsėjį jis skaičiavo savo žaliaskarių plotus praplėtęs 23 hektarais. Iš jų 12 – tėčio žemė. Ūkininkavęs vyras šiemet kviečių derliaus jau nebesulaukė. Nelaiku iškeliavo Anapilin. Tačiau norėjo, kad žemė būtų dirbama. Sūnus pažadą tesi.
Laukuose pluša 14 darbininkų. Paprastai visus metus jų būna apie 10.
Prižiūri eglutes ir kitose šalyse
D. Pranciulio įmonė, įsigijusi gerą įrangą, jau kelerius metus atlieka eglaičių sodinukų sodinimo, priežiūros ir nuėmimo darbus ir Vakarų šalyse. Jie samdomi kaip rangovai arba subrangovai Škotijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje. Tam samdo nemažai žmonių Lietuvoje.
„Susikrauname techniką į vilkikus ir netrukus jau esame Vokietijoje. Kaip mano močiutė sakydavo: geras arklys į Rygą turi nuvežti per 10 valandų. Per tiek laiko mes pasiekiame darbo vietą Vakaruose“, – pokyčius nuo senosios kartos gyvenimo laikų iliustruoja verslininkas.
Lietuvaičius užsienyje samdo ne tik dėl pigesnės darbo jėgos, bet ir dėl kokybės. Verslininkas atvirauja, kad jau tekę iš naujo atlikti darbą po lenkų palikto broko.
Bėda tik, kad norinčių ir galinčių dirbti mažai. D. Pranciulis sako, kad žmonės labiau linkę gauti pašalpas, nes padirbėję kelis mėnesius ir gavę didesnes pajamas jie nebetenka socialinės paramos, kompensacijų.
Plėsis iki 200 hektarų ir užteks
D. Pranciulis, eglaites pradėjęs auginti maždaug prieš dešimtmetį, iš viso šiuo metu augina 180 hektarų eglių sodinukų, kurie plyti prie Žagarės, Stungių, Žadeikių, Kyburių kaimuose, Rokiškio rajone. Planuoja plantacijas praplėsti iki 200 ha ir jau pakaks.
Kasmet darbininkai laukuose pasodina po 120 tūkstančių sodinukų. Vėliau eglaitės genimos, karpomos, formuojamos, reikia purkšti tarpueilius, kad neželtų žolė, kiečius ir didesnes balandas išpjauti "trimeriais".
Šiemet D. Pranciulis planuoja eksportuoti 70 tūkstančių eglučių. Ateityje tikisi per metus parduoti iki 100 tūkstančių.
Verslininkas veža į lauką Žadeikių kaime. Užsakytos eglutės pagal skirtingas firmas sužymėtos specialiais lapeliais. Raudoni lapukai rodo, kad jos keliaus į Švediją. Toliau žymekliai geltonuoja, kitur plevena mėlyna spalva.
Kalėdiniai užsakymai vyksta jau rugpjūtį
„Intensyviausi užsakymai vyksta rugpjūčio mėnesį. Rugsėjį paskambinę dėl eglučių Kalėdoms jau būsite pavėlavę“, – apie didžiosioms metų šventėms skirtų žaliaskarių užsakymų terminus pasakoja žagarietis.
Pats kadaise Danijoje nugarą lenkęs prižiūrėdamas eglutes vietos ūkininko želdynuose ir šį verslą sėkmingai išbandęs Lietuvoje vyras sako, kad čia yra daug įvairių nišų. Ir užsidirbti galima iš šimtų darbų darbelių. Tačiau reikia mąstyti, stengtis, rizikuoti ir mažiau verkšlenti.
„Kai pirmais metais pasodinau eglučių, pažįstami pirštą prie smilkinio sukiojo. Suprask, kvailelis, juk eglės miške auga. Tačiau miške tokios gražios, kuplios nerasi, o užsieniečiai jas labai vertina. Taip pat labai svarbi tamsi, sodri spalva. Kai būna sausringa, jos blunka, gelsta, tad šie lietingi metai, tokie pražūtingi augalininkystės ūkiams, man buvo palankūs „, – aiškina D. Pranciulis.
Viena jo išauginta eglutė kainuoja nuo 5 iki 8 eurų. Pardavėjai Vilniuje, Kaune tokias žaliaskares realizuoja jau po 20–30 eurų. Pats jų augintojas tuo neužsiima, geriau iškart didelį kiekį eksportuoja.
Tiesa, vyras prognozuoja, kad šiemet sumažės uždarbis už eglutes, eksportuojamas į Angliją, kurios svaras sterlingų po „Brexit-o“ gerokai krito euro atžvilgiu.
Autorės nuotr.
PAMAINA: Daivanas Pranciulis sako, kad tėvelis norėjo, jog žemė būtų dirbama, tad po jo mirties nukūlęs kviečius jis užsodino eglutes.
KARPYMAS: Daivanas Pranciulis rodo, kaip turi būti karpomos eglutės, kad įgautų gražią formą.
ROMBAI: Eglutės sodinamos taip, kad keturios jų sudarytų rombą, taip daugiau sodinukų telpa hektare žemės.
EKSPORTUI: Raudonai sužymėtos eglutės – jau užsakytos, jos važiuos į Švediją.
SODINIMAS: Trys darbininkės sėdi sėjamojoje ir kaišioja sodinukus, kuriuos automatika čia pat įspaudžia į dirvą.
LAIKAS: Šioms eglutėms treji metai, paprastai pirmas „derlius“ būna po šešerių septynerių metų.